Radši smrt než vězení. Sebevrah se rozloučil na blogu a skočil ze 7. patra

sbohem a amen

Radši smrt než vězení. Sebevrah se rozloučil na blogu a skočil ze 7. patraNOVÉ
Ilustrační fotografie Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov

ren Echo24

Jaroslav Janota, který minulý týden v Napajedlech spáchal sebevraždu, se krátce před skokem ze sedmého patra podělil o své pocity na blogu. „Než se nechat zavřít na 12 let do vězení a nechat se šikanovat a ponižovat od sadistických vězňů či dokonce dozorců, tak je lépe definitivně odejít. Sbohem a Amen,“ napsal Janota v příspěvku. Následně před očima policie a svědků spáchal sebevraždu.

Osmačtyřicetiletý Janota byl loni na podzim odsouzen ke 12 letům vězení odnětí svobody za střelbu na exekutory během incidentu, ke kterému došlo v lednu 2016. Janota nejdříve čelil obvinění z vyhrožování úřední osobě. V říjnu ho však Krajský soud ve Zlíně poslal do vězení za pokus o vraždu. K výkonu trestu měl nastoupit v nejbližších dnech.

Ke střelbě na exekutory došlo v 12. ledna 2016. Janota byl podle svých dřívějších slov vyděšen z toho, že se mu někdo dobývá do bytu, a tak vystřelil z legálně držené zbraně. Celý incident ze svého pohledu popsal na blogu a tvrdil, že na exekutory nemířil. Měl podle jeho slov jen strach o svůj vlastní život.

Podle obžaloby, která byla přednesena u Krajského soudu ve Zlíně, však Janota nereagoval na výzvy vykonavatelů soudního exekutora. Zamkl se před nimi v pokoji bytu v panelovém domě. Na oba exekutory, kteří vstoupili do místnosti, nejprve namířil zbraň. Muži z pokoje utekli. Janota pak vystřelil směrem ke vstupním dveřím bytu, u nichž stál jeden z exekutorů, který telefonicky přivolával policii. Střela ho podle státního zástupce minula šťastnou náhodou.

Mrzí mě takový konec, ale nemám jinou možnost

Čtyři hodiny před skokem o svém záměru na blogu napsal poprvé. „Když vám vezmou právo rozhodovat o svém životě, potom už vám toho mnoho nezbývá. Ani naděje. Zbývá vám jen to poslední právo a poslední svoboda. Svoboda rozhodnout o své vlastní smrti.“

Na místo poté na základě telefonátu na linku 158 dorazila policie. Vyjednavač se snažil Janotovi jeho záměr rozmluvit. „Vyjednavači po příjezdu na místo začali s osmačtyřicetiletým mužem komunikovat. V průběhu vyjednávání, kdy se mu policisté snažili tento úmysl rozmluvit, však muž nespolupracoval, byl agresivní a komunikaci odmítal. O půl šesté večerní se rozhodl ukončit svůj život a skočil z balkónu svého bytu,“ popsala situaci z 23. února mluvčí Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Lucie Javoříková s tím, že muži už nemohli pomoci.

O své pocity se jen dvě hodiny před smrtí a krátce před příjezdem policie Janota poděli v posledním příspěvku „Odpočívejte v pokoji...“, který vyznívá jako dopis na rozloučenou. Tento konkrétní příspěvek je však již nedostupný. Echo24 má krátký přepis od jednoho z uživatelů, který si příspěvek zkopíroval.

„A tuto poslední svobodu už si nesmíte nechat nikým vzít. Je třeba myslet na heslo všech revolucionářů a bojovníků proti diktátorům. Svobodu nebo smrt. Když vás někdo záměrně a bůhví z jakých malicherných příčin připraví o vaši svobodu, zbývá už jenom smrt. Je lépe čestně a svobodně zemřít, než existovat jako otrok. Nejhorším druhém otroctví je totiž otroctví dobrovolné,“ napsal Janota

„Než se nechat zavřít na 12 let do vězení a nechat se šikanovat, beztrestně urážet či ponižovat od sadistických vězňů či dokonce dozorců, tak je lépe definitivně odejít. Ale jako svobodný člověk. Policie, státní zástupce a soudy si udělají čárku a hodí to za hlavu. Mrzí mne takový konec. Překonat silný pud sebezáchovy je opravdu těžké. Ale musím jej překonat. Žádná jiná možnost mi zkrátka nezbyla. Líbilo se mi tady, ale asi jsem se měl narodit v nějakém právním státě. Možná příště. Toto je můj definitivně poslední blog. Sbohem a Amen,“ napsal ve svém posledním blogu Jaroslav Janota.

Co policie stále řeší?

Ačkoliv jeho smrt byla zjevnou sebevraždou, policie okolnosti celého případu ještě dále řeší a případ stále není uzavřen. „Prověřujeme dokumenty, které k tomuto činu vedly, a čekáme na výsledky soudní pitvy. Ještě vyšetřování uzavřeno není a dále se pracuje se zajištěným materiálem na místě činu,“ řekla pro Echo24 tisková mluvčí Lucie Javoříková s tím, že uzavření vyšetřování se očekává v řádu několika týdnů.

Čtěte více: Střelec na exekutory dostal 12 let vězení za pokus o vraždu