Náhle zrádcem? Asad prý odstavil šéfa své tajné služby
Chystal převrat?
Syrský režim poslal do domácího vězení velitele tajné služby Alího Mamlúka. Podle britské listu The Daily Telegraph je Mamlúk podezřelý z přípravy převratu. Komunikoval údajně s tureckou rozvědkou a také se strýcem prezidenta Bašára Asada Rifátem, který žije v zahraničí kvůli pokusu o svržení Asadova otce Háfize v 80. letech. Odstavení Mamlúka může podle britského listu souviset se spory syrských představitelů v otázce úlohy Íránu v Sýrii.
Podle nejmenovaných syrských zdrojů se Asad snaží udržet pohromadě kruh nejbližších spolupracovníků, kteří se prý od sebe odvracejí. Mamlúk patřil k několika málo lidem, kteří měli k Asadovi volný přístup.
Mamlúk prý v minulých dnech navázal kontakty se syrskými armádními oddíly, které v boji s radikály ztratily kontrolu nad strategickým městem Džisr aš-Šughúr v provincii Idlib. Mamlúk se podle všeho začal klonit k těm, kdo tvrdí, že Írán coby Asadův spojenec začíná mít v Sýrii větší vliv než Asadovi syrští spolupracovníci.
„Většina poradců v prezidentském paláci jsou nyní Íránci. Mamlúkovi se nelíbilo, že Sýrie přenechává Íránu tak velký vliv. Domníval se, že je třeba to změnit,“ citoval The Daily Telegraph svůj zdroj z okolí syrského prezidenta.
Informace britského tisku nelze nijak ověřit, ale po jejich zveřejnění se na sociálních sítích objevily další zprávy dokumentující mocenský boj v Damašku. Asad prý 6. května na Mamlúkovo místo jmenoval Taufíka Hajdara.
Bojuje v nemocnici o život?
Mamlúk podle uživatelů syrské sociální sítě Suríjatí bojuje v nemocnici o život a okolnosti jeho nemoci nejsou zcela jasné. Kuvajtský list As-Sijása napsal, že byl Mamlúk otráven, jedna televize naopak informovala, že se léčí s leukémií. Mamlúk prý krátce před smrtí šéfa velitele politické tajné služby Rustuma Ghazálího, který zemřel 24. dubna, telefonoval tureckým agentům.
Ghazálí se údajně pohádal s velitelem vojenské rozvědky generálem Rafíkem Šahádou. Šlo prý o prudkou hádku, která podle libanonského tisku skončila pěstním bojem. Asad pak oba propustil. Ghazálímu bylo 61 let a do nemocnice byl přijat s vážnými poraněními hlavy.