1 Ruské stěhování

Stovky tisíc Rusů míří na Západ. Nechtějí žít v Rusku

, NOVÉ

Témata: , ,

Zatímco počty ruských turistů v posledních dvou letech výrazně poklesly, čísla Rusů stěhujících se na Západ nezadržitelně rostou. Za pouhý loňský rok opustilo Rusko přes 300 000 jeho obyvatel, aby našlo novou domovinu v některé ze zemí Evropské unie nebo Spojených státech. Informace o statistikách ruských občanů opouštějících svou zemi přinesl server Intersection.

Od dob Petra Velikého zažila Evropa již několik ruských, potažmo sovětských emigračních vln, způsobených převážně vnitropolitickými turbulencemi v jejich domovině. A vypadá to, že jedna z nich probíhá právě teď.

Zatímco v roce 2013 opustilo Rusko 186 382 jeho obyvatel, v loňském roce jich bylo značně více – 308 475. Počet ruských emigrantů za tyto dva roky již značně překročil počet z roku 1999, kdy v Rusku končila vláda prezidenta Borise Jelcina poznamenaná mimo jiné krachem velkých státních podniků, ekonomickou nestabilitou a dvěma čečenskými válkami. Tehdy zemi opustilo na 214 963 obyvatel.

Čtěte také: Zajatý ruský major byl na Ukrajině odsouzen ke 14 letům vězení

Podle průzkumů navíc nevypadá, že by měl v nejbližší době počet Rusů opouštějících zemi výrazně poklesnout. Ruské výzkumné centrum veřejného mínění (VCIOM) provedlo v září mezi obyvateli průzkum, podle něhož by zemi rádo opustilo třináct procent respondentů. Z obyvatel Moskvy je to dokonce sedmnáct procent. Aktivně se o vystěhování zajímá přibližně polovina z nich. Dotazovaní jako motivaci k emigraci zmiňovali příznivější klima (12 %), vyšší životní standardy (11 %), politickou a ekonomickou situaci v zemi (11 %), nespokojenost s rozhodováním vlády (10 %), nedostatek péče státu o občany (9 %) nebo nezaměstnanost a špatné kariérní vyhlídky (9 %).

Naproti tomu počet ruských turistů od začátku roku 2014 výrazně poklesl, mimo jiné kvůli zavedeným protiruským sankcím. Oblíbené destinace ruských turistů utrpěly značný pokles zájmu, například Německo zaznamenalo v prvním čtvrtletí letošního roku pokles oproti loňskému o 29,6 procent, Česká republika dokonce 39,1 procent. Zájem Rusů o Velkou Británii spadl dokonce o 43,1 procent.

Čtěte také: Rusko se tajně posiluje v Sýrii, poslalo už 15 nákladních letadel

A s čísly ruských statistik souhlasí i údaje Evropské unie. Před dvěma lety obsadili Rusové čtrnáctou příčku příslušníků třetích zemí, kteří se usadili na území EU. Nejčastěji pak míří do Německa, Francie a Finska.

Jinou skupinu pak tvoří Rusové hledající v Evropské unii a Spojených státech azyl. Zvláštní roli mezi nimi hrají příslušníci sexuálních menšin, kteří se z Ruska začali stěhovat především poté, co ruský prezident Vladimir Putin v roce 2013 vydal zákon zakazující „homosexuální propagandu“.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.