Stovky tisíc Rusů míří na Západ. Nechtějí žít v Rusku

Ruské stěhování

Stovky tisíc Rusů míří na Západ. Nechtějí žít v RuskuNOVÉ
Svět

jh Echo24

Zatímco počty ruských turistů v posledních dvou letech výrazně poklesly, čísla Rusů stěhujících se na Západ nezadržitelně rostou. Za pouhý loňský rok opustilo Rusko přes 300 000 jeho obyvatel, aby našlo novou domovinu v některé ze zemí Evropské unie nebo Spojených státech. Informace o statistikách ruských občanů opouštějících svou zemi přinesl server Intersection.

Od dob Petra Velikého zažila Evropa již několik ruských, potažmo sovětských emigračních vln, způsobených převážně vnitropolitickými turbulencemi v jejich domovině. A vypadá to, že jedna z nich probíhá právě teď.

Zatímco v roce 2013 opustilo Rusko 186 382 jeho obyvatel, v loňském roce jich bylo značně více – 308 475. Počet ruských emigrantů za tyto dva roky již značně překročil počet z roku 1999, kdy v Rusku končila vláda prezidenta Borise Jelcina poznamenaná mimo jiné krachem velkých státních podniků, ekonomickou nestabilitou a dvěma čečenskými válkami. Tehdy zemi opustilo na 214 963 obyvatel.

Čtěte také: Zajatý ruský major byl na Ukrajině odsouzen ke 14 letům vězení

Podle průzkumů navíc nevypadá, že by měl v nejbližší době počet Rusů opouštějících zemi výrazně poklesnout. Ruské výzkumné centrum veřejného mínění (VCIOM) provedlo v září mezi obyvateli průzkum, podle něhož by zemi rádo opustilo třináct procent respondentů. Z obyvatel Moskvy je to dokonce sedmnáct procent. Aktivně se o vystěhování zajímá přibližně polovina z nich. Dotazovaní jako motivaci k emigraci zmiňovali příznivější klima (12 %), vyšší životní standardy (11 %), politickou a ekonomickou situaci v zemi (11 %), nespokojenost s rozhodováním vlády (10 %), nedostatek péče státu o občany (9 %) nebo nezaměstnanost a špatné kariérní vyhlídky (9 %).

Naproti tomu počet ruských turistů od začátku roku 2014 výrazně poklesl, mimo jiné kvůli zavedeným protiruským sankcím. Oblíbené destinace ruských turistů utrpěly značný pokles zájmu, například Německo zaznamenalo v prvním čtvrtletí letošního roku pokles oproti loňskému o 29,6 procent, Česká republika dokonce 39,1 procent. Zájem Rusů o Velkou Británii spadl dokonce o 43,1 procent.

Čtěte také: Rusko se tajně posiluje v Sýrii, poslalo už 15 nákladních letadel

A s čísly ruských statistik souhlasí i údaje Evropské unie. Před dvěma lety obsadili Rusové čtrnáctou příčku příslušníků třetích zemí, kteří se usadili na území EU. Nejčastěji pak míří do Německa, Francie a Finska.

Jinou skupinu pak tvoří Rusové hledající v Evropské unii a Spojených státech azyl. Zvláštní roli mezi nimi hrají příslušníci sexuálních menšin, kteří se z Ruska začali stěhovat především poté, co ruský prezident Vladimir Putin v roce 2013 vydal zákon zakazující „homosexuální propagandu“.