Brusel vytáhl proti zbraním. Průkaz bude třeba i na hračky a zapalovače

Kritika návrhu Evropské komise

Brusel vytáhl proti zbraním. Průkaz bude třeba i na hračky a zapalovačeNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Zneužití útoků v Paříži, zbytečné utahování šroubů a zhoršení bezpečnosti občanů. Tak hodnotí čeští politici záměr Evropské komise zpřísnit legislativu kolem nakupování a držení zbraní. Návrh přináší kromě zákazu vlastnit určité typy poloautomatických zbraní i omezení pro sběratele či částečný zákaz prodeje zbraní přes internet. Podle vládní ČSSD je navíc směrnice sepsána tak špatně, že by lidé nově potřebovali zbrojní průkaz i na hračky a zapalovače, které vypadají jako střelné zbraně. Skutečný problém Evropy, kterým jsou nelegálně držené zbraně, komise nijak neřeší.

Komise přišla s plánem na zpřísnění zbraňové legislativy minulý týden. Původně sice plánovala směrnici projednat až příští rok, vše ale urychlily teroristické útoky v Paříži ze 13. listopadu. Soukromé osoby by podle návrhu například vůbec nemohly vlastnit určité typy poloautomatických střelných zbraní. Směrnice ale zároveň přináší celou řadu kontroverzních opatření.

Šéf bezpečnostního výboru Váňa (ČSSD): „Veškeré předměty, které mají vzhled zbraní, by byly nově v režimu zbraní. Jejich držitel by musel mít zbrojní průkaz. Jde o hračky, repliky, zapalovače.“ 

Lidé by třeba nemohli střelné zbraně prodávat přes internet a o poznání přísněji se nově má posuzovat i znehodnocení zbraně. „Navrhujeme zásadní změnu. Zbraně budou za zbraně pokládány i po znehodnocení. Ty nejnebezpečnější bude třeba fyzicky zničit, ty ostatní budou muset být úřady schopné dohledat,“ popsala minulý týden ČTK záměr komise eurokomisařka pro vnitřní trh a služby Elźbieta Bieńkowská.

Proti směrnici se ihned strhl odpor na sociálních sítích a kritici se najdou i mezi českými politiky. Ostatně i samotné ministerstvo vnitra se koncem minulého týdne nad některými návrhy zpřísňujícími podmínky pro legální držení střelných zbraní pozastavilo. Podle resortu je po útocích nasnadě řešit spíše otázku nelegálně držených zbraní.

„Bohužel, jak už to tak bývá v rámci opatření EU, opět je to cíleno zcela špatným směrem. Nedotkne se totiž nelegálních zbraní, ale naopak zbraní legálně držených. Ale nejen těch. Veškeré předměty, které mají vzhled zbraní, by byly nově v režimu zbraní. Jejich držitel by musel mít zbrojní průkaz. Jde o hračky, repliky, zapalovače,“ vysvětloval v pátek šéf bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa z ČSSD. „Týkalo by se to statisíců občanů v České republice a milionů v unii. To je samozřejmě absurdní,“ dodal.

Podle sociálních demokratů by také nadále například nebylo možné dělat rekonstrukce bitvy u Slavkova, zničit by se musely třeba zbraně parašutistů ve vojenském muzeu.

‚Teroristé o zbrojní průkazy nežádají‘

ČSSD už jednala s ministerstvem vnitra nebo sdružením na ochranu práv majitelů zbraní LEX a všichni zástupci se shodli, že je třeba kategoricky odmítnout směrnici všude tam, kde by se měla dotknout legálních držitelů zbraní nebo těch, kteří vlastní předměty, které zbraněmi ani nejsou (již zmíněné hračky, makety či zapalovače).

Směrnice ale nenechala v klidu ani vedení Svobodných, podle kterého komise zneužila pařížské teroristické útoky.

„Teroristé nežádají o zbrojní průkazy, neregistrují své zbraně a zbraňová legislativa je nezastaví. Naopak spořádaní občané, nejsou-li ozbrojeni, jsou teroristům vydáni na milost a nemilost,“ prohlásila partaj.

„Nikdo soudný si totiž nemůže myslet, že s teroristy lze bojovat pomocí razítek, a že lze tímto způsobem reálně omezit jejich přístup ke zbraním,“ odmítá plán komise Tomáš Vaněk.

Skeptický je ke směrnici i místopředseda TOP 09 a její expert na bezpečností problematiku Marek Ženíšek. „Nebezpečím nejsou legální zbraně či ti, kdo je legálně drží. Problémem jsou přeci nelegálně držené zbraně. Tudy cesta nevede,“ řekl deníku ECHO24.cz s tím, že to není poprvé, kdy Evropa v posledních letech podobnou debatu vede. Mluvit podle něj ale lze například o zpřísnění znehodnocování zbraní v některých zemích.

„Těžko si lze představit v dnešní situaci něco více absurdního. Evropská komise, která není schopna ani ochotna udělat něco pro zvýšení bezpečnosti občanů, navrhuje jejich odzbrojení a tím faktické zhoršení jejich bezpečnosti. Nikdo soudný si totiž nemůže myslet, že s teroristy lze bojovat pomocí razítek, a že lze tímto způsobem reálně omezit jejich přístup ke zbraním. Pokud je totiž již dávno nemají, obstarají se je nelegálním způsobem jako vždy,“ přidává se Tomáš Vaněk z ODS.

Polčák: Už včera bylo pozdě. Podívejte se na Slovensko a Charlie Hebdo

Plán Evropské komise má ale i své zastánce. Jedním z nich je europoslanec a místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák.

Ten podle svých slov upozorňoval komisi na problémy související s držením zbraní už po střelbě v Uherském Brodě začátkem letošního roku a pařížské útoky teď ukázaly na celoevropskou naléhavost tohoto problému. „Chybí nám především jednotný přístup v otázce neutralizace a deaktivace střelných zbraní, aby je pachatelé trestné činnosti nemohli znovu aktivovat a používat,” vysvětluje Polčák.

Například na Slovensku jsou prý podmínky pro znehodnocení zbraní mírnější než jinde v Evropě, když podle tamních předpisů stačí méně technických zásahů do konstrukce zbraně: „Slovensko se tak stává velmi zajímavé pro zločince, kteří se ke střelným zbraním potřebují dostat. Právě slovenskými zbraněmi měli zabíjet teroristé letos v lednu v redakci časopisu Charlie Hebdo.“

O osudu revidované směrnice teď budou muset rozhodnout Evropský parlament a Rada. Komise věří v rychlé přijetí, aby změny mohly vstoupit v platnost od poloviny roku 2016.

Čtěte také: Po Evropě běhají teroristé. A Brusel lidem zakazuje zbraně…

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články