Videa odhalila podvody v Rusku. Členky komisí plnily urny lístky

Videa odhalila podvody v Rusku. Členky komisí plnily urny lístkyVIDEA UVNITŘ
Svět

Podivné hlasování

pf Echo24

Jen několik hodin po skončení voleb do ruského parlamentu zaplavily internet videa upozorňující, že celé hlasování bylo hromadně zmanipulované. Některé členky volební komise tak byly na záběrech přistiženy, jak do uren vhazují obálky s předem připravenými lístky. Stejný postup navíc zachytily některé záznamy i z uzavřených volebních místností.

O tom, že s volbami v Rusku nemusí být vše v pořádku, svědčí už snadná manipulace s volebními urnami. Ty se totiž dají velmi jednoduše otevřít, stačí pouze odklopit víko, které není nijak zapečetěno ani chráněno zámkem. Lidé tak nemusí svůj hlas odevzdat pouze úzkou škvírou na vrchu urny. Namísto toho například v Kazani vhazují obálky až poté, co jim volební komise odklopí víko.

 

Jindy naopak dochází přímo k manipulaci s celkovým počtem odevzdaných hlasů. Jedna z členek volební komise si předem připravila lístky, které potají pod stolem vložila do volebních obálek. Zatímco další dvě ženy dohlížející na transparentnost voleb odlákaly pozornost ostatních v místnosti, přišla jejich kolegyně s volební obálkou k urně a vhodila do ní bez povědomí okolí svůj zmanipulovaný hlas. Tento postup zopakovala i o několik minut později. Všechny tři ženy zapojené do tajné operace si přitom dávaly dobrý pozor na to, aby si jejich počínání nikdo jiný nevšiml.

 

Podobnou taktiku se rozhodli uplatnit i členové volební komise v Rostovu. Tři z nich si v nechráněném momentu nenápadně stoupli před urnu, kde začali rozhovor. Další členka komise se mezitím potají přesunula přímo k urně za nimi a ve skrytu před ostatními lidmi v místnosti naplnila urnu obálkami s předem připravenými hlasy. Postupně tak do urny naházela celý štos obálek. V momentě, kdy se do urny chystali vhodit své hlasy nově příchozí Rusové, zmizela žena do úkrytu za dveřmi přímo za hlasovací urnou.

 

V Dagestánu dokonce docházelo k manipulacím s volebními hlasy bez jakéhokoli složitého maskování. Postarší žena tak do volební urny zcela bez potíží vhodila hned několik obálek, do nichž sama umístila hlasy dle svého uvážení. To vše se navíc odehrálo za dohledu ochranky. Muž v uniformě, který by zřejmě mohl na zmanipulované volby upozornit, namísto jakéhokoli hlášení pouze několikrát prošel napříč místností.

K falšování výsledků docházelo také po uzavření volebních místností. Přestože volby už byly oficiálně ukončeny, snažily se ještě členky volební komise doplnit potají několik dalších hlasů pro svou favorizovanou stranu. V záběru natočeném na skrytou kameru tak několik žen pobíhá zběsile po místnosti a na poslední chvíli ještě doplňuje několik lístků do hlasovací urny.

 

V Ruských volbách zvítězila jednoznačně vládní strana Jednotné Rusko. Formace blízká současnému prezidentu Vladimiru Putinovi získala po sečtení 60 procent hlasů nadpoloviční podporu. Díky tomu si zajistí zcela zásadní vliv na dění v ruském parlamentu, čímž by nemělo být ohroženo další prosazování prezidentových plánů mezi zákonodárci, stejně jako Putinovo znovuzvolení v roce 2018.

Čtěte také: Noční posun: Putinova strana má najednou o 10 % víc a drtivou většinu

Putinova strana jasně vyhrála. Volby nebyly zcela korektní, míní šéfka komise

Čeká Rusko nová perestrojka? Putin vidí předvolební manipulace

Související články