On-line přehled. Teroristé jsou mrtví, zemřela i čtyři rukojmí

Zásah proti teroristům

On-line přehled. Teroristé jsou mrtví, zemřela i čtyři rukojmíON-LINE
Policie vyvádí rukojmí z obchodu Foto: FOTO: Printscreen BBC
7
Svět

Echo24

Francouzské policii se povedlo zabít dva bratry, kteří stojí za středečním útokem na pařížskou redakci satirického listu Charlie Hebdo. Mrtvý je i terorista, který dnes odpoledne obsadil židovský obchod na východu Francie. Spolupachatelce se povedlo uniknout. Hlášeni jsou čtyři mrtví rukojmí, další jsou již v bezpečí. Během akce se zranili tři policisté.

Zabarikádování bratrů Chérifa a Saida Kouachiových v místním podniku předcházela honička s policí na dálnici a přestřelka. Poté muži obsadili budovu tiskárny. V odpoledních hodinách poté dva manželé Amedy Coulibaly a Hayat Boudemeddiene obsadili židovský obchod.

SLEDUJEME ON – LINE


10:35 Do Paříže i Sobotka
Nedělní manifestace solidarity v Paříži se nakonec zúčastní i český premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Více ZDE

23:55 Rukojmí zemřela před zásahem
Podle francouzského prokurátora nezahynul při policejním útoku na supermarket nikdo z rukojmích. Všichni čtyři zemřeli ještě před zásahem.

22:39 Útok prý řídila Al-Káida
Středeční útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo řídila přímo odnož teroristické sítě Al-Káida v Jemenu (AQAP). Ve svém dnešním prohlášení to uvedl jeden z jejích bojovníků. Mělo prý jít o odplatu ze znesvěcování proroka Mohameda. AQAP je považována za jednu z nejnebezpečnějších teroristických skupin. V prohlášení Al-Káidy působící na Arabském poloostrově, ze kterého citovala agentura AP, se anglicky mimo jiné píše, že "vedení AQAP řídilo operace a vybralo si pečlivě svůj cíl". Podle člena AQAP byl útok v souladu s varováními bývalého vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina, který mluvil o "důsledcích znesvěcování muslimských svátostí".

22:24 Nové video ze zásahu

21:56 Záběry ze zásahu
Francouzská televize zveřejnila záběry přímo z osvobozovací akce v superkmarketu. Zda rukojmí zahynula až při zásahu policie, nebo už dříve, není ze záběrů patrné.

21:16 Sobotka bude kondolovat v pondělí
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka v pondělí 12. ledna 2015 navštíví francouzskou ambasádu, kde zápisem do kondolenční knihy symbolicky uctí památku obětí atentátu na redakci časopisu Charlie Hebdo a setká se s velvyslancem Francouzské republiky.

20:51 Čelíme dalším hrozbám, prohlásil Hollande
Francie nadále čelí teroristickým hrozbám, řekl Hollande po dnešní likvidaci islámských radikálů, kteří poslední tři dny terorizovali zemi. V krátkém vystoupení zdůraznil, že podobní fanatici nemají nic společného s islámem. 

20.40 Politici míří do Paříže
Nedělní pařížské manifestace, svolané po krvavém útoku islamistů v redakci časopisu Charlie Hebdo, se na pozvání francouzského prezidenta zúčastní i šéfové britské, španělské, italské a belgické vlády a možná i německá kancléřka. 

20:36 Teroristé mluvili s rádiem a televizí
Rozhlasová a televizní stanice BFM TV na svém serveru uvádí, že byla po celý dnešek v telefonickém kontaktu se všemi zločinci, kteří jí sami telefonovali. Coulibaly novinářům také odpoledne sdělil, že chce komunikovat s policií. 

20:09 Coulibaly se hlásil k Islámskému státu
Ozbrojenec Amedy Coulibaly, který byl dnes zabit při zadržování rukojmích v pařížské košer prodejně, se podle francouzské zpravodajské stanice BFM TV hlásil k členství v extremistické organizaci Islámský stát. Svou zločineckou aktivitu prý sladil s vrahy, kteří ve středu provedli masakr v redakci časopisu Charlie Hebdo.

19:57 Hollande apeloval na Francouze
„Dnes jsme byli svědky hrozného antisemitského útoku. Jde ale o činy teroristů, s muslimy a islámem nemají nic společného,“ řekl francouzský prezident Françoise Holland ve svém projevu. Zároveň oznámil, že posílil bezpečnostní opatření na všech veřejných místech. I tak ale apeloval na občany, ať jsou obezřetní.

19:45 Další útok na jihu Francie
Dvě osoby zadržuje ozbrojenec v jihofrancouzském městě Montpellier, kde dnes přepadl klenotnictví. Uvedla to místní média. Případ podle úřadů nesouvisí s islámskými ozbrojenci, proti kterým policie dnes zasáhla v Paříži a severně od metropole. 

19:05 Policie Coulibalyho celou dobu odposlouchávala
Francie v současné chvíli čeká na projev prezidenta Françoise Hollanda, který má vyjádřit k dnešním událostem. Mezitím se objevily informace, že policie po celé trvání útoku v židovském obchodě, měla přístup k tomu, co Coulibaly říká. Povedlo se jim napíchnout jeden z telefonů, který se nacházel v obchodě.

18:22 Útočnice na útěku
Spolupachatelce útoku na židovský obchod Hayat Boudemeddiene se povedlo utéct z místa činu. Policie prozatím neví, kde se nachází. Zároveň se z některých zdrojů na sociálních sítích objevují informace, že ona ani její muž Amedy Coulibaly nevěděli o lidech, kteří se skrývali ve sklepě obchodu. Čtyři rukojmí, které Coulibaly zabil, zemřeli ještě před policejním zásahem.

18:11 „Dostali ho“ volali policisté
Podle AFP policie útočníky z tiskárny zastřelila, když vyběhli z úkrytu a pálili na bezpečnostní síly. Objevují se i informace o dění během zásahu v židovském obchodě. „Dostali ho!“ volali podle serveru Le Point krátce po páté hodině policisté. Podle zpravodajky televize France 2 zazněly při zahájení útoku čtyři výbuchy. Policie přitom vyzývala: „K zemi! K zemi!“

17:29 Mrtvý je i útočník v Porte de Vincennes
V Porte de Vincennes se povedlo zabít i útočníka Amedy Coulibalyho z košer obchodu na východu Paříže. Nyní dochází k záchraně rukojmích. Podle informací Europe1 jsou zranění tři policisté, rukojmí by podle dostupných informací měli být v pořádku.

17:23 Útočníci z tiskárny jsou mrtví
Francouzské policii se povedlo zabít bratry Chérifa a Saida Kouachiovy, kteří měli na svědomí útok na redakci satirického listu Charlie Hebdo. Zprávy přicházejí i z východu Paříže, kde se povedlo osvobodit několik rukojmích. Rukojmí z tiskárny se policii povedlo zachránit bez zranění.

17:16 Z obchodu v Porte de Vincennes se ozývá střelba
Podle informací Conflict News probíhá v současné chvíli zásah i na východu Paříže. Z místa jsou slyšet střely.

17:00 Záběry exploze v tiskárně

16:59 Přestřelka v tiskárně
Z tiskárny, kde se zabarikádovali dva útočníci, se ozývají střelby a exploze. Prozatím není jasné o jakou fázi útoku se jedná a jak událost ovlivní situaci v obklíčeném košer obchodě na východu Paříže.

16.29 Útočníci v košer obchodě vyjednávají
Útočníci z Porte de Vincennes pohrozili francouzské policii, že pokud zaútočí na dva teroristy v tiskárně, zabijí veškeré své rukojmí, včetně jedenáctiměsíčního dítěte. Zásadní informace o situaci v obklíčené tiskárně za poslední dvě hodiny příliš nepřicházejí. 

16.15 Hamáček: nebojujeme s islámem ale s teroristy
K situaci ve Francii se vyjádřil i předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD): „Shodli jsme se na tom, že to je pro všechny evropské politiky velká výzva. Je potřeba jasně říci, že to, co se děje ve Francii, je čin teroristů. Francie a celá naše civilizace bojuje s teroristy, ale nebojuje s islámem nebo s islámským náboženstvím, a to je potřeba zdůrazňovat."

16:05 Autor hashtagu #JeSuisCharlie je také novinář
Devětatřicetiletý Joachim Roncin po útoku na redakci Charlie Hebdo umístil na Twitter působivý grafický vzkaz "Je suis Charlie" (Jsem Charlie), což oblétlo celý svět a stalo se projevem podpory veřejnosti satirickému magazínu. Sám Roncin řekl, že si přeje, aby jeho slogan nepodléhal ochraně duchovního majetku. Novinář v současné době působí v listu Stylist.

15:50 Zuckerberg kondoluje rodinám obětí
K hlášeným útokům ve Francie se začíná postupně vyjadřovat celý svět. Své kondolence poslal rodinám obětí útoku prostřednictvím facebookového příspěvku i Mark Zuckerberg. Zdůraznil, že se nenechá podobnými útoky zastrašit a bude vždy hájit svobodu slova.


15:28 Francouzský ministr vnitra: Byl to falešný poplach
Francouzský ministr  zahraničí Bernard Cazeneuve popřel informace o střelbě v blízkosti Eifellovy věže. Údajně se jedná o falešný poplach. Prozatím není jasné, co přesně se na místě stalo. Pravděpodobně by se mohlo jednat o běžnou kriminální činnost.

15:18 V Paříži je hlášená další střelba, nedaleko Eiffelovy věže
Poblíž přestupní stanice Trocadéro byla v pátek odpoledne slyšet další střelba. Na místě jsou policisté a zasahují v prostorách metra a v jeho okolí.

15:08 Místa útoků jsou od sebe vzdálena necelých 40 kilometrů

14:57 V pekařství drží dítě, které má 11 měsíců
Na Twitteru se objevila informace, že dítě, které je drženo jako rukojmí v košer obchodě na východě Paříže, je staré pouze 11 měsíců. Věk ani identita dalších rukojmích prozatím není známá. Russia Today má informaci, že útočníci požadují vydání mužů, kteří stojí za útokem v pařížské redakci Charlie Hebdo.

14:45 Pokračuje evakuace škol
Policisté začali evakuovat zaměstnance i děti ze škol na severu Francie, které se nacházejí poblíž místa zásahu proti teroristům z Paříže, píše Česká televize. Ti jsou v současné době v obležení policie, média mluví o pěti až patnácti rukojmích.

14:40 Francouzská policie zveřejnila portréty pachatelů z pekařství

14:32 Dva mrtví v Porte de Vincennes
Nejméně dvě oběti si vyžádal útok na pekařství v Porte de Vincennes, píše AFP. Francouzská policie však tuto informaci popírá.

14:14 V Porte de Vincennes jsou dva útočníci
Podle informací serveru Russian Market jsou útočníci v pekařství dva, muž a žena. Média dříve informovala pouze o jednom teroristovi.

14:05 Ve sklepě obléhaného pekařství je 15 rukojmích
Podle zpráv serveru Le Point je ve sklepě obchodu, který se nachází v oblasti Porte de Vincennes, zablokováno asi 15 zákazníků. 

13:59 České bezpečnostní složky mají vyšší pohotovost
České bezpečnostní složky mají po útocích ve Francii vyšší pohotovost. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Rizikem by podle něj bylo, kdyby komplicové pachatelů teroru Francii opustili. Po středeční schůzce s premiérem a šéfy policie a Bezpečnostní informační služby ministr uvedl, že bezpečnostní opatření v Česku není potřeba zvyšovat. 

13:47 Útočníci byli v hledáčku USA už delší dobu
Světová média informují, že dva bratři podezřelí z útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, byli v hledáčku amerických úřadů již několik let. Jejich jména figurovala v databázi osob podezřelých z terorismu, muži měli také zakázaný vstup do země. 

13:36 Na východě Paříže se střílí
Ozbrojenec na východě Paříže obsadil košer pekařství a má rukojmí, dosud se mluví o jednom zraněným. Podle France 24 se jedná zřejmě o stejného muže, který ve čtvrtek zavraždil policistku. 

13:25 Video: Policie obkličuje tiskárnu
Podle místních obyvatel video zachycuje scénu, jak policisté obkličují tiskárnu:


13:22 Ozbrojenec prý civilisty nezabíjí
Objevilo se svědectví muže, který tvrdí, že byl ráno v tiskárně jako zákazník a s jedním z atentátníků mluvil. Ozbrojenec mu prý řekl, aby odešel, a ujistil ho, že civilisty nezabíjí. Další ze svědků, jemuž prý bratři vzali auto, řekl, že muži působili mimořádně klidně a řekli mu, aby všem vzkázal, že se jedná o Al-Káidu z Jemenu.

13:18 Policie evakuovala školy v okolí
V Dammartinu začala evakuace dětí z místní školy. Jedná se o asi 200 žáků prvního stupně a dětí předškolního věku. Dosud byli zavření ve škole a nesměli ven. Z domů nemohou vycházet ani ostatní občané, novináře policie vykázala do bezpečné vzdálenosti od místa zásahu.

13:10 Je suis Charlie přes palác v Cannes 
Festivalový palác v Cannes zakryl obří transparent Je suis Charlie, kterým lidé vyjadřují solidaritu s 12 obětmi útoku islamistických ozbrojenců v redakci listu Charlie Hebdo.

12:56 Policie vyjednává s atentátníky, rukojmí je zřejmě žena
Podle zpravodaje ČT Petra Zavadila, který je na místě, policie začala pouštět novináře do obce Dammartin-en-Goele. Jinak zůstávají příjezdové cesty neprodyšně uzavřené. Podle posledních informací zásahová jednotka s atentátníky vyjednává, pokoušejí se domluvit propuštění rukojmí, jedná se zřejmě o ženu.

12:37 Ozbrojenci prý chtějí umřít jako mučedníci
Útočníci v telefonickém rozhovoru s policií uvedli, že chtějí umřít jako mučedníci. Uvedla to televizní stanice CNN s odkazem na slova francouzského poslance Yvesa Albarella.

12:21 Deník The Telegraph zveřejnil snímek tanku
Deník The Telegraph zveřejnil fotografii, která zobrazuje příslušníky zásahové jednoty s tankem v pozadí. Zda tank souvisí se zásahem, není jasné. 
11:55 Útoky na policistku u Paříže a na Charlie Hebdo prý souvisejí
Muž, který ve čtvrtek zastřel na předměstí Paříže policistku, prý patří ke stejné radikální skupině jako útočníci na redakci týdeníku Charlie Hebdo. Oznámil to dnes francouzský server Le Point, policie už potvrdila souvislost oficiálně. Dosud se obě události přímo nespojovaly. Islamistická síť má název podle pařížského parku Buttes-Chaumont. Pomáhala získávat lidi pro boj radikálů v Iráku. Nikdo z těchto tří útočníků zatím nebyl dopaden.
11:47 Rukojmí je 27letý zaměstnanec tiskárny
Útočníci v tiskárně zajali nejméně jedno rukojmí. Podle listu Le Figaro se jedná nejspíš o sedmadvacetiletého muže, zaměstnance tiskárny. Přátelé ani rodina se s ním nemohou spojit. 

11:29 Na místo operace dorazily záchranky
Podle zpravodajky France 24 na místo operace dorazily vozy záchranné služby. Nemocnice v okolí jsou v plné pohotovosti. Pro zásahovou jednotku jsou primárně důležité životy rukojmích. Pokusí se ale zachránit i útočníky. Hrozí totiž, že ozbrojenci spáchají sebevraždu.

11:14 Policie nejspíš zahájila finální část akce
Francouzská policie požádala média, aby přestala vysílat přímý přenos z operace proti mužům hledaným kvůli středečnímu útoku v Paříži. Maří tím práci policie. Média spekulují, že speciální policejní jednotky zahájily finální část operace a každou chvílí vtrhnou do tiskárny.

11:10 Muž podezřelý z útoku v Paříži se prý setkal s kazatelem Al-Káidy 
Starší z bratrů, Said Kouachi, údajně navštívil v roce 2011 Jemen, kde se setkal radikálním duchovním a členem teroristické organizace Al-Káida Anvarem Avlakím. Said Kouachi strávil údajně v Jemenu několik měsíců. Patřil prý ke skupině cizinců, kteří se do země na Arabském poloostrově vydali za účelem náboženských studií. 
10:52 Podle AFP mají útočníci pouze jedno rukojmí
Vyšetřovatelé potvrdili, že únosci mají pouze jedno rukojmí, nikoli čtyři, jak psala francouzská média. Informovala o tom agentura AFP.
10:33 Policie uzavírá letiště Charles de Gaulle
Francie omezila provoz na mezinárodním letišti Charlese de Gaulla v Roissy. Policie uzavřela dvě ranveje ze čtyř letiště, které se nachází asi 15 kilometrů od místa, kde se pátrá po útočnících. 

10:28 Paříž popřela mrtvé
Pařížská prokuratura oproti původním informací popřela, že by si přestřelka vyžádala mrtvé.

10:15 Útočníci zajali rukojmí v tiskárně
Starosta obce Dammartin-en-Goele potvrdil, že byli zajati rukojmí v jedné místní tiskárně. 

10:10 2 mrtví, 20 zraněných
Útočníci údajně zabili dva lidi, dalších dvacet zranili. Píší to deníky Le Monde, Le Parisien a další francouzská média.

10:08 Útočníci mají 4 rukojmí
Útočníci ukradli další auto, mají zřejmě 4 rukojmí.

10:05 Pronásledování pokračuje
Televize přinášejí záběry z dálnice, na pronásledování se podílí několik policejních vozů i vrtulník. 

9:37 Útočníci mají rukojmí
Dva útočníci jsou ozbrojeni kalašnikovy a mají rukojmí. Policie je pronásleduje po dálnici směrem k letišti Charlese de-Gaulla.

9:10 Na severu Francie se střílí
Podle francouzských médií bylo v místě, kde police pátrá po útočnících, byla slyšet střelba. 

8.1. 22:00 Bezmála 90 tisíc mužů pátrá po útočnících
Na pátrací akci na severu Francie se podílí 88 000 mužů. Přesná lokace útočníků není jistá.

8.1. 18:00 Pachatelé stále nebyli dopadeni
Francouzská policie údajně stále drží v obklíčení dva z útočníků na redakci časopisu Charlie Hebdo. Není ale jisté, zda se nachází ve vesnici Crépy-en-Valois, nebo pokud prchají v okolních lesích.

8.1. 14:35 Útočníci obklíčeni?
Policie prý obklíčila oba útočníky ve vesnici Crépy-en-Valois  Policie jim údajně zablokovala všechny únikové cesty

8.1. 13:06 Hledaní spatřeni
Dva útočníci hledaní kvůli útoku na redakci Charlie Hebdo byli spatřeni na severu Francie. Konkrétní polohu policie nezná.