Babišův veletoč: Možná jsem o udavačském webu věděl

BABIŠ VE VLEKU VLASTNÍCH SLOV

Babišův veletoč: Možná jsem o udavačském webu vědělNOVÉ
Andrej Babiš. Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

vb Echo24

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se stále více zamotává do svých slov o udavačském webu k EET. V aktuálním rozhovoru pro deník Blesk sice přiznává, že o udavačském webu věděl už v prosinci. V tom samém rozhovoru však na jiném místě tvrdí, že o zmíněném webu nevěděl. Finanční správa kritizovaný web zrušila tento týden, na jeho zřízení upozornil jako první server Echo24.cz 13. října loňského roku.

V souvislosti se zrušením udavačského webu se v posledních dnech řeší především to, jestli o jeho existenci Andrej Babiš věděl či nikoliv. Samotný Babiš dosud tvrdil, že o něm nevěděl. Jeho dřívější vyjádření v médiích však svědčí o opaku. Deník Blesk se nyní ministra zeptal, jak to celé bylo, avšak Babišova slova vzbuzují jen další otazníky.

„Dobře, možná jsem o něm věděl, ale nikdy jsem ho předtím neviděl, a hlavně jsem nevěděl, že byl anonymní,“ připouští Babiš v jedné části rozhovoru. Jen o pár řádků dál však Babiš svoje vlastní slova popírá a tvrdí, že o webu nevěděl: „Vy mě stavíte do role, že já jsem ho navrhl, že jsem to inicioval, ale já o tom nevěděl v průběhu prosince.“

Důležitá v tomto ohledu je především SMS zpráva, kterou Babiš Blesku poslal 8. prosince loňského roku. Právě v této zprávě Babiš přiznává, že o existenci udavačského webu ví. V aktuálním rozhovoru pro Blesk však Babiš tvrdí, že zmíněnou sms zprávu bulvárnímu deníku neposílal.

Čtěte také: Babiš řešil udavačský web v médiích. Pak tvrdil, že o něm nevěděl

„Já jsem si to ani neuvědomil, posílám denně sto nebo 200 SMS a určitě to byla nějaká SMS přeposlaná z Finanční správy, určitě jsem ji ani já nepsal. Takže mi nepodsouvejte, že lžu, na to jsem alergický. Já nelžu!“ tvrdí šéf hnutí ANO.

Babišovo přiznání, že o udavačském webu „možná veděl“ tak ostře kontrastuje s jeho vyjádřeními z posledních dní. Babiš totiž až dosud tvrdil, že o webu neměl ani tušení. „Já o tom ani nevěděl. Udělali web, který měl zásadní chybu, že byl anonymní. My nechceme vybízet lidi, aby anonymně udávali,“ uvedl například ve středu pro Aktuálně.cz.

‚Babiš nemluví pravdu‘

V tuto chvíli není jasné, proč Babiš tvrdil, že o vzniku kontroverzního webu nevěděl. Předseda ODS Petr Fiala je přesvědčený, že tak činí kvůli kritice části veřejnosti, kterou spuštění webu vyvolalo. „Pravda je taková, že Andrej Babiš o vzniku udavačského webu věděl a že v této věci nemluví pravdu, ať již se to v mediích píše, či ne,“ napsal Fiala na Facebook.

To samé si myslí i šéf opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Ten tvrdí, že rušený web vznikl na přímý Babišův pokyn. „My, kteří stále ještě vidíme do ministerstva financí, víme, že udavačský web vznikl na přímý pokyn Andreje Babiše a že na něm trval přes rozpaky Finanční správy,“ napsal Kalousek na Facebooku.

Na webu Finanční správy mohli lidé až do středy hlásit případy, kdy nedostali účtenku k EET. Stačilo vyplnit několik základních údajů a Finanční správa se začala udáním zabývat, případně proti dotyčnému podnikateli zahájila řízení. Do středy na Finanční správu přišlo více než 2000 takových udání.

Udavačský web se v minulosti stal několikrát terčem kritiky. Podle kritiků ho lidé mohli zneužívat například k řešení osobních sporů. Kromě širší veřejnosti a pravicové opozice se k němu kriticky už dříve vyjádřil například předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Uvedl, že se jedná o další zátěž pro podnikatele, který už tak má za správné proběhnutí evidence tržby veškerou zodpovědnost.

Čtěte také: Bělobrádek sekunduje Sobotkovi: Babiš zaostává v boji s úniky velkých firem