„Nechci volit Trumpa, je to neúcta k bohu.“ Texaský volitel radši rezignoval

Republikánský Texas

„Nechci volit Trumpa, je to neúcta k bohu.“ Texaský volitel radši rezignovalNOVÉ
Zvolený prezident Donald Trump. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

ly Echo24

Republikánský člen texaského sboru volitelů, který bude na zasedání 19. prosince formálně volit Donalda Trumpa na úřad prezidenta, rezignuje na svůj post. Texaskému voliteli Artu Sisnerosovi prý svědomí nedovolí pro Trumpa hlasovat a místo tak přenechá někomu jinému, napsal na svůj blog. Jeho rozhodnutí tak neovlivní výsledek volby.

Donald Trump má po listopadových volbách nadpoloviční jistotu 306 volitelů z celkových 538. Patří mezi ně i volitelé Texasu, jehož voliči jsou tradičně republikánští. Je zvykem, že při prosincových zasedáních k volbě prezidenta volitelé respektují listopadová rozhodnutí voličů ve svých státech.

Přestože je sám republikán, Art Sisneros se zvoleným prezidentem nesouhlasí. V příspěvku na svém blogu tak v tichosti o víkendu oznámil rezignaci s tím, že mu svědomí nedovolí pro Trumpa hlasovat. Místo přenechá někomu jinému, kdo Trumpa bude chtít volit. Na výsledek prezidentských voleb tak Sisnerosovo rozhodnutí vliv mít nebude.

Podle Sisnerose není Trump vhodný pro funkci prezidenta. „Pokud Trump není dost kvalifikovaný a má role, jak morální, tak historická, je volit podle mého svědomí, pak nemohu a nebudu volit Donalda Trumpa za prezidenta. Myslím si, že volit Trumpa by bylo neúctou k bohu,“ napsal Sisneros. „Realita je taková, že Trump bude naším prezidentem, ať je mé rozhodnutí jakékoli,“ dodal.

Ve svém příspěvku na blogu Sisneros také zkritizoval systém volitelů, který je podle něj „zkorumpovaný“ a „v troskách“. Stejná slova přitom před volbami používal i Donald Trump, který byl přesvědčen, že jsou celé volby zmanipulované. Po úspěchu však mluví jinak a sbor volitelů nyní považuje naopak za „geniální“. Bodejť by ne, když vyhrál právě díky volitelům, v přímé volbě by ho Hillary Clintonová porazila.

Rezignací umožnil Art Sisneros někomu jinému volit Trumpa a on prý bude moci v noci spát s čistým svědomím. Šéf texaských republikánů Tom Mechler už Sisnerosovo rozhodnutí podle serveru Politico vzal na vědomí a respektuje ho. Nového volitele zvolí v prosinci sbor zbývajících texaských volitelů.

Sbor volitelů má 538 hlasů, počet volitelů jednotlivých států se pak řídí podle počtu obyvatel v daném státě. Kandidát na prezidenta musí získat alespoň 270 z nich (prostou většinu). Volitelé se k volbě prezidenta scházejí v hlavním městě státu obvykle až v prosinci. Posléze jsou jejich hlasy zaslány do Washingtonu D.C., kde jsou v lednu následujícího roku sečteny na společné schůzi Kongresu. Volitelé sice nejsou ze zákona povinni hlasovat pro vítězného kandidáta, ale pouze výjimečně tohoto práva využijí.

Čtěte také: Trump vyhrál i v Michiganu, hlasy se ale možná budou přepočítávat

Trump vzkazuje Havaně: Buď budete vstřícnější, nebo sbližování končí