ČEZ: Souboj Sobotky a Babiše. Ukáže se, kdo vládne

Analýza

Ekonomika
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se o zásadních rozhodnutí při správě státních peněz často dozvídá až z veřejných zdrojů. Jeho vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) vydatně zásobuje média zprávami, jak dobře spravuje stát a jeho podíly ve firmách ve prospěch občanů a stahuje miliardy do rozpočtu.

V pondělí odpálil do Hospodářských novin nápad stáhnout z ČEZ přes dividendu celý jeho loňský zisk. V minulých letech si přitom akcionáři zpravidla dělili jen kolem 60 procent a zbytek si firma nechávala na investice. Elektrárenská firma loni vydělala 35,2 miliardy korun. Stát, který má ve firmě podíl skoro sedmdesát procent, by získal 25 miliard korun.

Akcie ČEZ přirozeně okamžitě posílily o více než pět procent. Krátkodobě slibují vyšší dividendu, než se čekalo. Je otázka, jestli se jich hned po výplatě nezačnou znovu zbavovat, protože budoucí prosperita firmy je velmi nejistá. Andrej Babiš se hned pochválil na Twitteru: „Lidi píšou, že jsem titulkem v HN zvýšil hodnotu ČEZ o 12 miliard - akcie vyskočila o 4,5 % - pro stát 8,4 mld. navíc.“

PR efektu bylo dosaženo, teď jde o to, jestli Babiš svůj plán prosadí. Premiér Bohuslav Sobotka byl totiž po jednání vlády podstatně zdrženlivější. „Budeme o tom ještě v koalici jednat, a to i v souvislosti s tím, jaké investiční aktivity ČEZ plánuje. A tou největší je přirozeně dostavba Temelína."

ČEZ je na rozdíl od všech ostatních státních firem veřejně obchodovatelnou společností. Podobně silná prohlášení dávají prostor vydělat na pohybu ceny. Tu zvednou už samotná očekávání, která výrok jako je ten Babišův vyvolají. Kdyby se nenaplnily, investoři se mohou cítit podvedeni. A mají možnost se docela účinně bránit.

Volné peníze nepracují?

Sobotka správně upozorňuje, že pokud chce stát stavět v Temelíně další bloky, nedává smysl vyvádět z ČEZ zisky přímo na útraty ve státním rozpočtu. Andrej Babiš navíc vytváří dojem, že na účtech elektrárenské firmy se podobně jako na účtech státu válí volné peníze, které „nepracují“. ČEZ měl ale loni v hotovosti na účtech 25,1 miliardy korun. Proti tomu stojí celkové dluhy, 156,5 miliardy korun, z nichž platí úroky. I na dividendu si bude muset půjčit.

Andrej Babiš jako ministr financí vykonává ve firmě akcionářská práva a může prosadit svou bez souhlasu premiéra a vlády. Za všech minulých vlád ale platilo nepsané pravidlo, že v ČEZ se nestane nic, o čem by nerozhodl předseda vlády. To ctil i jinak velmi autonomní Miroslav Kalousek.

Babiš může přijít na červnovou valnou hromadu a prosadit svou představu o dividendě stejně jako odvolání celého vedení ČEZ. K tomu si veřejnou ofenzivou, jak firma špatně hospodaří a jak pochybné investice v posledních letech dělala, připravuje pozici.

ČEZ je symbolem minulé doby a pro Andreje Babiše ideální terč k předvedení, jak se vypořádal se starými pořádky. Má pravdu, když tvrdí, že v minulosti byly poměry v ČEZ zvrácené, když manažeři v čele s Martinem Romanem spíš řídili politiky než oni je.

Bohuslav Sobotka, jehož blízký přítel Radek Pokorný byl po celou tu dobu dvorním advokátem ČEZ i Martina Romana, není zatím příznivcem tak razantního řešení.

Ve veřejné debatě to vypadá, že Babiš Sobotku válcuje, fakticky ale v zásadních věcech nikdy nešel proti jeho přáním a zájmům. ČEZ bude zatím nejtěžším testem, v němž se ukáže, kdo skutečně vládne.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz