Škola má ochrnutému chlapci zaplatit 8,8 milionů. Spadl na něj náhrobek
Kompenzace za ochrnutí
Škola v Rousínově má jako náhradu za celoživotní újmu ochrnutému chlapci zaplatit 8,8 mil. Kč, rozhodl v pondělí vyškovský okresní soud. Na hocha se při neoficiální exkurzi na židovském hřbitově před šesti lety zřítil náhrobní kámen. Po škole mladík požadoval 14 milionů korun. Rozhodnutí soudu není pravomocné, strany se mohou odvolat. Město jako zřizovatel školy zatím rozsudek nechtělo komentovat.
Neštěstí se stalo v roce 2011, kdy učitel školy vzal třídu místo hodiny dějepisu na tamní židovský hřbitov. Ten není volně přístupný a žáci se tam dostali přes přerušený plot. Na tehdy třináctiletého hocha se na hřbitově zřítil několika set kilogramů těžký náhrobek, který skopl jeho spolužák. Přežil jen díky rychlému zásahu lékařů. Nyní devatenáctiletý muž je od té doby odkázán na vozík.
Podle soudce některé aktivity u chlapce zůstaly zachovány, poškození není absolutní, z toho důvodu nebyla přiznána plná výše požadovaného odškodného. „Chlapec byl excelentní žák, všestranně mimořádně sportovně nadaný. Nyní hraje stolní tenis, to je ale pro něj taková znouzectnost, chtěl vyniknout ve fotbale,“ uvedl soudce Petr Doležel.
Matka a otec poškozeného už dříve vysoudili po milionu korun, přes milion korun vyplatila chlapci i pojišťovna. Soud ale částku mohl zvýšit. Soud už také v předchozích letech označil za viníka neštěstí školu. Škola ale vlastní peníze nemá, odškodné, o kterém soud jedná, bude muset jít z rozpočtu města, jakožto jejího zřizovatele.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Musím informovat zřizovatele, pak se budeme radit s právníkem, jestli podáme opravný prostředek, nebo počkáme, jak zareaguje žalující strana,“ uvedl ředitel školy Jiří Kyjovský. S vinou školy nesouhlasí, šlo podle něj o nešťastnou náhodu a uváděné důvody, že žáci šli na nepřístupné místo a nebyla dodržena kázeň, označil za fabulace.
Jak krátce po neštěstí řekl za Federaci židovských obcí České republiky, pod kterou hřbitov patří, Jaroslav Klenovský, učitel si nevyžádal ani klíč ani povolení, šli tam na vlastní pěst.
Starosta města Jiří Lukášek rozsudek zatím nekomentoval. „Soud zřejmě skončil, já o tom zatím nemám informace. Vyjádřím se až po nějaké kolektivní dohodě,“ řekl Lukášek ČTK.
Učiteli, který je nyní v důchodu, v roce 2012 uložil vyškovský okresní soud trestním příkazem za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti trest odnětí svobody na 12 měsíců s podmínečným odkladem na 15 měsíců. Rodina jeho samotného z ničeho neobviňuje.