Aerolinky mohou odmítnout izraelské občany, konstatoval německý soud

Antisemitismus

Aerolinky mohou odmítnout izraelské občany, konstatoval německý soudNOVÉ
Letadlo Kuwait Airways na letišti ve Frankfurtu Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

ošm

Kuvajtské aerolinky smí odmítnout Izraelce. Vyplývá to z rozhodnutí německého soudu, který zamítl žalobu studenta, kterého odmítla transportovat společnost Kuwait Airways, poté co vyšlo najevo, že je držitelem izraelského pasu. O případu informovala agentura Associated Press.

Izraelský občan, identifikovaný pouze jako Adar M., který momentálně studuje v Německu, chtěl v srpnu 2016 letět s kuvajtskými aerolinkami z Frankfurtu do Bagkoku přes město Kuvajt. Poté co vyšlo najevo, že je izraelský občan, společnost mu rezervaci pár dní před odletem zrušila. Aerolinky nabídly, že mu zařídí přímý let z Frankurtu do Bangoku s jinou leteckou společností. Student odmítl a aerolinky zažaloval.

Se žalobou však neuspěl. Německý soud rozhodl, že společnost měla právo rezervaci zrušit, neboť by doma čelila velkým právním postihům, včetně pokut a vězení pro zaměstnance. Soud také upozornil, že německé zákony zakazují diskriminaci na základě rasy, etnicity a náboženství, ale ne národnosti.

Ústřední rada Židů v Německu rozhodnutí odsoudila. „Je nesnesitelné, aby zahraniční společnost, která operuje na základě velmi antisemitských zákonů, mohla aktivně fungovat v Německu,“ uvedla v prohlášení.

Podobně se vyjádřil i starosta Frankfurtu Uwe Becker. „Aerolinka, která praktikuje diskriminaci a antisemitismus tím, že odmítá izraelské občany, by neměla mít povoleno přistávat a odlétat z Frankfurtu,“ řekl Becker.

„Toto je trapné rozhodnutí pro demokracii a pro Německo. Nemůže to takhle zůstat,“ prohlásil studentův právník Nathan Gelbart.

Čtěte také: Před vstupem do letadla na váhu. Finnair převažuje cestující

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.