Policista přišel o práci kvůli HIV. Soud mu odškodnění nepřiznal
Výpověď pro policistu s HIV
Bývalý policista, který byl propuštěn kvůli tomu, že je HIV pozitivní, neuspěl se žalobou na stát kvůli údajné diskriminaci. Pražský městský soud dnes potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 7, který žalobu zamítl. Jednání bylo neveřejné, zástupce státu ani expolicistův právník Petr Kalla ho odmítli jakkoliv komentovat. Vyjádřit se nechtěl ani bývalý policista, který po státu chtěl 500 000 korun. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.
Lékaři virus HIV bývalému policistovi diagnostikovali před sedmi lety, když pracoval u Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. Zaměstnavatel mu poté, co se o nemoci dozvěděl, nařídil podstoupit lékařskou prohlídku. Lékař došel k závěru, že muž není schopen dále vykonávat službu.
Podle žaloby lékař rozhodl pouze na základě ověření diagnózy. Ředitel útvaru pak muže počátkem roku 2011 propustil. Policista kromě práce přišel i o ubytování, musel ukončit studium na policejní akademii.
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Marie Filippiová v květnu sice uvedla, že onemocnění virem HIV je možné považovat za zakázaný diskriminační důvod, podle znaleckého posudku ale policista v době propuštění skutečně nebyl schopen svou práci vykonávat. Žalobu proto zamítla.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Policisty se v minulosti zastal i tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něj policie sice postupovala v souladu se zákonem, avšak v rozporu s předpisy vyšší právní síly. Úprava obsažená v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů je podle něho totiž v rozporu jak s Listinou základních práv a svobod, tak i s mezinárodními smlouvami o lidských právech.
Právník Kalla v minulosti obvodnímu soudu navrhoval, aby řízení o žalobě přerušil a obrátil se nejen na Ústavní soud, ale i na Soudní dvůr Evropské unie, i podle jeho názoru může být česká právní úprava v rozporu s příslušnou evropskou směrnicí. Soudy však tomuto požadavku nevyhověly.