Za euro 15 korun. Nekonečná ostuda Prahy, směnárny stále šidí turisty

mezinárodní ostuda

Za euro 15 korun. Nekonečná ostuda Prahy, směnárny stále šidí turistyNOVÉ 2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Praha má opět mezinárodní ostudu kvůli odírání turistů. Zhruba před rokem vyvolaly velké pobouření reportáže o tom, jak směnárna, která je jen pár kroků od Staroměstské radnice, nabízí neznalým cizincům při výměně peněz často jen 15 korun za euro. Kdekdo tehdy říkal, že by se takovému odírání turistů mělo zabránit, ale i po roce je vše při starém, jak dokazuje nejnovější případ z tohoto týdne. I když ministerstvo financí už kvůli šizení turistů připravuje novelu zákona o směnárenské činnosti.

Nejnověji na problém upozornil marketingový expert Martin Jaroš, jehož na sociálních sítích sledují desítky tisíc lidí. Jarošovy hosty z ciziny se totiž nechvalně známá směnárna pokusila „pěkně natáhnout“. Jaroš celý příběh popsal na svém Facebooku. „Vidím, že jedna z mých oveček vchází do modře zbarvené směnárny asi 30 metrů od věže. Nevěnuju tomu moc pozornost, ale přece jen popojdu blíž a všímám si, že na směnárně je zákaz focení. Bleskne mi hlavou, že to asi má nějaký důvod, a vcházím do směnárny. Je tam pěkně vyvěšený kurzovní lístek, kde se píše, že za euro dávají – a teď se podržte – 15.01 Kč!“ napsal Jaroš na Facebook.

Podle pražského magistrátu nemá město legální možnost, jak zakročit. Směnárny totiž neporušují zákon. Stanovení kurzu a poplatku je v kompetenci osob oprávněných provozovat směnárenskou činnost. Riziko mezinárodní ostudy si ale Praha uvědomuje. „Praha a vedení města jsou si vědomi, že některé pražské směnárny nedělají hlavnímu městu, potažmo ČR, dobré jméno v zahraničí, ovšem řešit situaci magistrát nemůže,“ uvedl pro Echo24 mluvčí magistrátu Vít Hofman.

ČNB navrhla úpravu směnárenského zákona

Dohled nad směnárnami i jejich kontrolu vykonává Česká národní banka (ČNB). Ta už navrhla dvě změny směnárenského zákona. Jeho novelu nyní připravuje ministerstvo financí. Jednou ze změn by mělo být právo zákazníka směnárny na stornování obchodu do dvou hodin od provedení. A to s bezodkladným vypořádáním storna.

„Podle dosavadních dohledových zkušeností ČNB si klient uvědomí výrazně nevýhodný kurz nejčastěji krátce po provedení směny. Dle současné legislativy však zpravidla nemá možnost nápravy. Současné znění zákona nestanoví povinnost směnárníka provést storno již uskutečněného obchodu,“ řekla serveru Echo24 Denisa Všetíčková z odboru komunikace ČNB.

Druhým návrhem centrální banky je zásada jen jednoho kurzovního lístku. „Méně výhodný kurz nesmí směnárna nabídnout vůbec. Výhodnější kurz může nabídnout v rámci osobního jednání s klientem, ale ne v rámci inzerce a propagace, která je často zavádějící a velmi často způsobuje zaměnitelnost těchto výhodnějších kurzů s kurzem uváděným na kurzovním lístku,“ dodala Všetíčková.

Návrhy banka předala koncem roku 2016 ministerstvu financí, v jehož čele v té době stál stranický šéf primátorky Adriany Krnáčové Andrej Babiš a nyní její stranický kolega Ivan Pilný. Jak daleko se ale návrh dostal, není jasné. „Návrh novely zákona je zatím v rané fázi legislativního procesu,“ sdělila Všetíčková.

Čtěte dále: Za euro jen 15 korun. Ministerstvo chce řešit směnárnu v centru Prahy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články