Lidé, kterým pomohl Člověk v tísni, na billboardech děkují Čechům

Lidé, kterým pomohl Člověk v tísni, na billboardech děkují ČechůmNOVÉ
Domov

Děkovné billboardy

jok Echo24

Billboardy s nápisy v cizích jazycích, které se počátkem listopadu objevily v Praze, Brně a Ostravě, zobrazují ručně psaná poděkování lidí, jimž pomáhá česká humanitární organizace Člověk v tísni. Vzkaz Češi, děkujem! napsali svým písmem učitel z Afghánistánu, dobrovolník z Barmy, muž z východní Ukrajiny a dívka ze Sýrie. Padesátka billboardů je součástí kampaně www.cesidekujem.cz, o které informoval Člověk v tísni.

Místo na billboardech dostala humanitární organizace zdarma, bez nároku na honorář pracovali také další partneři kampaně. Na webu kampaně jsou poděkování ze Sýrie, Afghánistánu, Barmy, Ukrajiny, Gruzie, Kambodži a Etiopie.

Druhá fáze kampaně teď ukazuje osudy lidí, které rozvojová a humanitární pomoc podpořila. „Díky konkrétním příběhům ukazujeme, jak naše pomoc funguje. Pomáháme lidem v chudých zemích vlastně k tomu, aby si dokázali pomoci sami. Podporujeme jejich vzdělání nebo odstraňujeme překážky, které jim brání vlastními silami se vymanit z chudoby,“ řekl ke kampani ředitel rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička. Za 25 let svého působení Člověk v tísni pomohl víc než 18 milionům lidí. Podporují ho v tom desetitisíce českých dárců.

Celkem Češi díky neziskové organizaci v současnosti pomáhají ve 30 státech. „Už 25 let tam zlepšujeme přístup ke vzdělání, pitné vodě, zdravotní péči, možnostem obživy, ale také rozdáváme základní humanitární pomoc jako jídlo. Vidíme, že skutečně pomáháme konkrétním lidem,“ řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Neznámé nápisy vyvolaly diskuzi, ať už na téma co znamenají, nebo co tím organizace sleduje. Svůj názor vyjádřil na výzvu Echa24 také odborník na politickou komunikaci a marketing z Masarykovi univerzity v Brně Otto Eibl. „V první fázi kampaň splnila to, co splnit měla, přitáhla pozornost a získala mediální pokrytí. To dokazuje i fakt, že se o těch billboardech bavíme,“ uvedl Eibl.

Historie nevládní neziskové organizace Člověk v tísni sahá až do roku 1992, kdy skupina novinářů působících v krizových oblastech celého světa v čele s Jaromírem Štětinou založila novinářsko-humanitární tým Epicentrum, který začal pomáhat ve válkou zmítaném Náhorním Karabachu. Z organizace se poté stala nadace, která působila pod Lidovými novinami. V březnu 1994 byla zaregistrována Nadace při České televizi Člověk v tísni. V dubnu 1999 byla nadace přeregistrována na obecně prospěšnou společnost.

Čtěte také:Skanska chystá v Karlíně charitativní běžecký závod v místech, kde staví nové objekty

Související články