4 Změny na politické scéně

Konec Kalouska v čele TOP 09. „Z vysoké politiky neodcházím“

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebude na listopadovém sněmu znovu obhajovat svůj post. Strana podle něj potřebuje změnu. Změna tváře ale podle něj nestačí, je potřeba i změna strategie. Zároveň ale řekl, že z vysoké politiky neodchází a znovu vyzval ke sjednocení demokratických stran od středu doprava.

„Personální změna však zdaleka nestačí. Bylo by marnou nadějí domnívat se, že stačí dělat dál to samé, jen s novou tváří v čele. S novou tváří musí přijít i nová strategie. Její náplní musí být mobilizace všech sil, které zastávají ideje, na jejichž základě naše strana vznikla,“ řekl novinářům v úterý Kalousek. Neřekl ale, že odchází z vysoké politiky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Zásadním důvodem, proč nebudu na listopadovém sněmu kandidovat na žádnou volenou funkci, je mé pevné přesvědčení, že by mělo dojít ke společnému postupu demokratických subjektů od středu doprava,“ dodal Kalousek. Podle svých slov si je vědom předsudků vůči své osobě, a proto přenechá funkci někomu, kdo jimi nebude zatížen, a pravicové strany s nimi budou ochotné jednat.

TOP 09 se ve volbách jen velmi těsně dostala do sněmovny s výsledkem 5,31 procenta. Před čtyřmi lety získala topka ještě spolu se Starosty 11,99 procent a 26 mandátů, letos dosáhla jen na 7 křesel. Kalousek krátce po volbách řekl, že není třeba teatrálně rezignovat a že v úterý oznámí, jestli bude na listopadovém sněmu strany znovu kandidovat.

Ze strany se přitom ozývaly hlasy, podle nichž by Kalousek znovu kandidovat neměl. Řekl to například první místopředseda strany Marek Ženíšek. On sám své místo ve vedení strany obhajovat nebude. O změně hovořil i šéf jihomoravské organizace TOP 09 Jan Vitula, který již o víkendu uvedl, že by si v čele strany uměl představit europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila, který nově do strany vstoupil. Členové užšího vedení ale konkrétní jména říct nechtěli.

Kalousek TOP 09 spoluzaložil a od listopadu 2009 byl jejím prvním místopředsedou. Šéfem strany se stal na sněmu v listopadu 2015, kdy v čele nahradil Karla Schwarzenberga. V minulosti vedl necelé tři roky také KDU-ČSL. Rezignoval v roce 2006 poté, co nevyšel plán na účast lidovců v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty. V červnu 2009 z KDU-ČSL vystoupil.

Dlouholetý poslanec Kalousek působil v 90. letech na ministerstvu obrany. Po zkušenostech z funkce předsedy rozpočtového výboru Sněmovny se dvakrát stal ministrem financí. Post zastával od ledna 2007 do května 2009 ve vládě Mirka Topolánka (ODS) i v kabinetu Petra Nečase (ODS) od července 2010 do července 2013.

Čtěte také: Kalousek skončí v čele TOP 09. Pod kým dalším se třese křeslo?

Důsledky voleb ON-LINE: Kalousek už nebude kandidovat na šéfa TOP 09

Drama v TOP 09. Slavili jako vítězové, ale sotva přelezli 5 %


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.