Nový Louvre v poušti. V Abú Zabí byla otevřena pobočka slavného muzea

moderní muzeum

Nový Louvre v poušti. V Abú Zabí byla otevřena pobočka slavného muzeaNOVÉ
Louvre Abú Zabí Foto:

FOTO: Reuters

1
Svět

V hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Zabí byla slavnostně otevřena pobočka pařížského muzea Louvre. Za právo užívat jména Louvre do roku 2037 muzeum zaplatí pařížské „matce“ 400 milionů eur.

Moderní muzeum, které jako jediné na světě také nese hrdé jméno Louvru (Louvre Abú Zabí), bylo vybudováno na základě projektu francouzského architekta Jeana Nouvela. Původně mělo zahájit činnost v roce 2012, otevření však bylo odloženo, protože nebyly dokončeny všechny stavební práce.

Muzeum má velkou kupolovitou střechu o průměru 180 metrů. Střechu pokrývá 7850 kovových geometrických útvarů, které dohromady tvoří mřížkový vzor, jímž do budovy prostupuje světlo. Sám Nouvel střechu popsal jako „slunečník, který vytváří záplavu světel“. Projekt vyšel na více než miliardu dolarů (zhruba 22 miliard Kč).

Nové muzeum, které má mít ve stálé expozici na 235 uměleckých děl, se nachází na uměle vytvořeném ostrově Saadíja, na jehož západní straně je takzvaná kulturní čtvrť. Kromě odbočky pařížského Louvru jsou v oblasti naplánovány další galerie, včetně pobočky newyorského Guggenheimova muzea.

Čtěte také: Výstava v Miláně poodhalí i tajemství skrytá pod barvou Caravaggiových obrazů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.