Okamura se navážel do ČT, ta útoky odmítá

Okamura se navážel do ČT, ta útoky odmítáNOVÉ
Tomio Okamura a Radek Koten Foto:

Foto. Reprofoto ČT24

Domov

Mozek versus svaly

Echo24, jh

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se opřel do České televize, která podle něj „dehonestuje“, „účelově dělá lži“ a vyrábí „urážlivé a zmanipulované pořady“. Okamura to prohlásil v pátek na tiskové konferenci sněmovního bezpečnostního výboru v reakci na slova, která měla zaznít v pořadu 168 hodin o tom, „že kde u Okamury není mozkovina, tam je svalovina“. Šéf publicistiky ČT Marek Wollner se proti Okamurově tvrzení ohradil, mluvčí televize nehodlá dění komentovat.

Předseda SPD obvinění na adresu České televize pronesl poté, co se redaktorka pořadu 168 hodin otázala Okamurova stranického kolegy Radka Kotena na jeho členství ve facebookové skupině, v níž sdílí články konspiračních webů typu Aeronet. Místo Kotena se nicméně ozval Tomio Okamura, který televizi zkritizoval za dehonestaci a podávání nepravdivých informací.

„Jste pořad 168 hodin, který dlouhodobě kritizuje hnutí SPD, dehonestuje nás a účelově dělá lži a výmysly ve svých pořadech,“ prohlásil Okamura. „Já vím, že vy v pořadu 168 hodin byste nám rádi diktovali, co máme dělat, ale oni to rozhodli voliči, tak vy nevytvářejte politiku a jen podávejte pravdivé informace. Myslím, že tam máte dost velký deficit,“ dodal.

Na dotaz, zda by šéf SPD mohl uvést nějaký příklad, kdy se měla Česká televize dopustit lži, uvedl jeden z dílů pořadu 168 hodin. Prohlásil o něm, že byl odvysílán před volbami a že naznačoval, že Okamura má svaly, ale ne mozek. „Nechápu, proč děláte takové urážlivé a zmanipulované pořady,“ vytkl ČT. 

Na Okamurovy výroky reagoval šéfredaktor zpravodajské publicistiky Marek Wollner, který na Facebooku napsal, že zmíněný díl 168 hodin nebyl odvysílán před volbami, nýbrž v únoru a že by rád celou situaci uvedl na pravou míru. „V rozloučení, které má vždy lehce neuctivý, parodický nádech, moderátorka Nora Fridrichová pronesla doslova toto: ‚Kde není mozkovina, tam je svalovina‘“, napsal Wollner. Podle něj se Tomio Okamura před kamerou ČT chlubil, že jeho svaly na svlečeném těle obdivovala i Marine Le Penová. „Jako šéfredaktor reportážní publicistiky bych si dramaticky vyhrocenou situaci z dnešní tiskové konference poslanců SPD dovolil odlehčit parafrází Bohuše z filmu Kurvahošigutntag: ‚Váš mozek jsme sice neviděli, ale věříme, že ho máte,‘“ dodal.

Mluvčí České televize Karolína Blinková k celé situaci napsala, že ČT takové útoky odmítá komentovat: „Česká televize stojí za prací svých novinářů, ať se jedná o redaktory pořadu 168 hodin a Reportéři ČT nebo zpravodajských pásem, jako byla Americká volební noc. Nepodložené a účelové, navíc politicky motivované útoky odmítáme komentovat,“ napsala Blinková na dotaz Echo24.

Prohlášení Tomia Okamury se dočkalo reakce také v Poslanecké sněmovně. Slova předsedy SPD odsoudil lídr lidovců Pavel Bělobrádek i předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Čtěte také: Tomio Okamura získal, o čem Miroslav Sládek jenom snil

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.