Účty prezidentských kandidátů: Fischerovi chodí miliony ze zahraničí, Hannig paběrkuje

Kdo financuje prezidentské kandidáty?

Účty prezidentských kandidátů: Fischerovi chodí miliony ze zahraničí, Hannig paběrkujeNOVÉ 2
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Všech devět kandidátů na prezidenta už má zprovozněný transparentní účet. Voliči tak můžou kontrolovat, komu chodí nejvíce peněz a od koho. Nejvíce kontroverze v tomto ohledu vzbuzuje Pavel Fischer, bývalý velvyslanec ve Francii. Tomu na účet chodí miliony ze zahraničí. Suverénně nejvíce peněz zase přišlo Jiřímu Drahošovi a nejméně podporovatelů má Petr Hannig.

Pavel Fischer se spoléhá na milionové dary ze zahraničí. Využívá tím „mezery“ v pravidlech pro volbu českého prezidenta, kdy kandidáti mohou přijímat zahraniční dary v neomezené míře. To je poměrně velká rarita, protože třeba na Slovensku, v Polsku nebo v USA dary ze zahraničí možné nejsou, v Rakousku jsou omezeny částkou 2500 euro. Aktuálně má na svém účtu 3,3 milionu korun a utratil 137 tisíc.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Na Fischerův účet přišel zatím nejvyšší příspěvek, 1,5 milionu korun, od německé investiční firmy Fontis Family Office. Podle Fischera majitele firmy zaujala jeho kandidatura, protože podporují evropské směřování České republiky. Dalších bezmála 700 tisíc Fischerovi dorazilo ze švýcarského účtu pojmenovaného ,,Kaete und Karolin“.

„Zatím všechny své zahraniční dárce znám, pouze v jednom případě jsem se obrátil na banku s prosbou o prověření jména uvedené osoby, neboť se mi zdá zkomolené,“ odpověděl na dotaz deníku Echo24 právě s odkazem na švýcarskou společnost. Fischer současně dodal, že v případě nejasností ohledně dárce je v jeho vlastním zájmu finanční příspěvek odmítnout.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí nicméně zdůrazňuje, že by se dary ze zahraničí měly v zákoně upravit. „Pro nás je to problematické, protože nemáme žádné zákonné nástroje, jak kontrolovat uvedenou identitu zahraničních dárců, ať už fyzických, či právnických osob,“ řekl k tomu Jan Outlý z Úřadu pro Hospodářské noviny.

I Fischer připouští, že tento stav není v pořádku. „Úřad by měl mít možnost prověřovat všechny dárce bez rozdílu,“ dodal pro Echo24. „Zákonná ustanovení o volbě prezidenta bude do budoucna určitě potřeba zpřesnit. V případě financování kampaně bude například prospěšné rozlišovat, zda peníze pocházejí z členských zemí EU, nebo odjinud,“ uvedl kandidát na prezidenta.

Současně ale Fischer nevidí v příspěvcích ze zahraničí problém. „Deset let jsem této zemi sloužil jako diplomat a přirozeně mám v zahraničí řadu přátel. Když se dověděli o mé kandidatuře, mnozí mě sami od sebe podpořili a já si této jejich veřejné podpory moc vážím. Nevím, jaký bych v tom měl vidět problém,“ uvedl.

Fischerovo jméno podle nejnovějších informací figuruje v trestním oznámení, které podala Pražská strojírna, dceřiná firma pražského dopravního podniku. Pražská strojírna mu měla zaplatit při vstupu na francouzský trh milion korun za poradenské služby. Ovšem podle závěru auditu jeho služby přinesly necelých 200 tisíc. „Pro akciovou společnost Pražská strojírna jsem pracoval v roce 2016 jako poradce generálního ředitele. Mým úkolem bylo prosadit její výrobky ve Francii a v dalších frankofonních zemích. Takto jsem ostatně pomohl uspět ve Francii i mnoha dalším firmám. Moje kompetence jako externího poradce byly jasně dané. Konkrétní ekonomická rozhodnutí však nebyla na mně, takže se ani necítím být povolán se k nim vyjadřovat,“ uvedl pro Echo24.

Nejvíce darů chodí Drahošovi

Jiří Drahoš měl nicméně k úternímu večeru na svém účtu k dispozici 11,5 milionu korun, přičemž dosud utratil přes 10 milionů. Jiří Drahoš minulý čtvrtek obdržel milion korun od developera Luďka Sekyry, jednoho ze sponzorů KDU-ČSL. „Prezidentskému úřadu je třeba vrátit důstojnost a respekt k ústavě,“ napsal Sekyra do poznámky k transakci. Lidovci kandidaturu Drahoše na prezidenta jasně nepodpořili, navíc samotný bývalý předseda Akademie věd chce zůstat nestranickým kandidátem.

V pátek pak Drahošovi na účtu přistál další 1,5 milionu od Nadace BLÍŽKSOBĚ, kterou v listopadu 2016 založil Martin Vohánka, Hana Hradská, Petr Husák a Šimon Petr. Nadace říká, že věří v Drahošův úspěch a že souzní s jeho hodnotami. „Přejeme si presidenta, jenž bude ctít ústavu, naši společnost bude spojovat a pozitivně inspirovat, zasadí se o zlepšení životních podmínek nejchudších a diskriminovaných, obnoví prestiž naší země v zahraničí a prohloubí vztahy s našimi nejbližšími přáteli a spojenci sdruženými v EU a NATO. Chceme presidenta, který bude odrazem toho nejlepšího v nás,“ píše se na webových stránkách nadace.

Dosud nejvyšší finanční příspěvek, 2 miliony korun, poslal Drahošovi podnikatel Dalibor Dědek, majitel firmy Jablotron. Server motejlekskocdopole.com, placený web zaměřený na zprávy z byznysu, Drahošovi přispěl 800 tisíci.

Hannig paběrkuje

Podnikatel a textař Michal Horáček, který si kampaň financuje výhradně z vlastních zdrojů a veškeré ostatní příchozí platby jsou zakázané, má aktuálně na kontě 3,6 milionu. Za kampaň dosud utratil 5,3 milionu korun. Limit pro prezidentské kandidáty přitom činí pro první kolo volby 40 milionů a dalších 10 milionů pro ty dva, kteří se probojují do druhého kola.

Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandiduje za obnovenou ODA Pavla Sehnala. Je to přitom právě předseda strany, který Kulhánka sponzoruje. Celkem mu na účet poslal 5 milionů korun, což představuje většinu z celkových darů ve výši 5 204 650 korun. Kulhánek stihl zatím za kampaň utratit už 5 045 381 korun.

Chudším kandidátem na prezidenta republiky je v tomto směru aktivista, lékař a vysokoškolský učitel Marek Hilšer. Ten má k dispozici 325 tisíc korun a dosud utratil 100 tisíc korun. Nejméně peněz z devítky má však Petr Hannig. Na účet mu od doby, kdy si jej zřídil, přišlo pouhých 3 201 korun.

Kandidát Realistů Jiří Hynek měl k úternímu večeru na účtu 163 tisíc, ale zhruba stejnou částku už stihl utratit. Stávající hlavě státu Miloši Zemanovi stále na účet přicházejí drobné příspěvky doplněné o vzkazy všemožného, většinou urážlivého rázu, nicméně i kromě desetihaléřů mu chodí větší obnosy, proto má k dispozici 432 tisíc korun.

Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, který si účet zřídil jako poslední ze všech devíti kandidátů, na něm momentálně má 376 tisíc korun. Největší částku, 100 tisíc korun si poslal sám, jinak mu od podporovatelů chodí tisíce, maximálně desetitisíce.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

O prezidenta může usilovat jen 9 lidí, zbylé přihlášky vnitro vyřadilo

Transparentní účty? Horáček a Drahoš mají miliony, Zeman hlavně nadávky

 
 
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články