Kardinál Vlk nedemokratům negratuloval, tvrdí Herman. Arcibiskupství už si není jisté

Církevní gratulace stranám

Kardinál Vlk nedemokratům negratuloval, tvrdí Herman. Arcibiskupství už si není jistéNOVÉ
Ministr kultury Daniel Heman Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/NoJin

1
Domov

ošm Echo24

Spor o blahopřejné dopisy kardinála Dominika Duky předsedům politických stran neutichá. Pražský arcibiskup sklidil kritiku řady známých osobností poté, co se šéf SPD Tomia Okamura pochlubil po volbách gratulačním dopisem od Duky. Církevní představitelé by podle kritiků neměli podporovat „nedemokratické“ strany. Arcibiskupství se bránilo, že je to zavedená praxe, ve které Duka následuje svého předchůdce kardinála Miloslava Vlka. Nyní ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl Vlkovým sekretářem, tweetoval, že kardinál Vlk nikdy negratuloval nedemokratickým stranám. Ani pražské arcibiskupství si již není jisté.

„Dosvědčuji, že kardinál Vlk nikdy negratuloval nedemokratickým stranám. Jako dlouholetý sekretář jsem o jeho činech a postojích dobře informován,“ tweetoval Herman.

To přímo rozporuje předchozí vyjádření Pražského arcibiskupství. „Pan kardinál pana Okamuru nepodporuje, jen mu napsal zdvořilostní dopis, pokračoval v tradici, kterou zahájil už kardinál Vlk, který psal podobné dopisy po každých volbách všem ‚úspěšným‘,“ napsalo arcibiskupství na oficiálním twitterovém účtu.

Tímto svým předchozím vyjádřením si však arcibiskupství již není úplně jisté. Mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman si pravdu ohledně dřívějších kardinálských dopisů zjišťoval u pamětníků a nebyl schopen dopátrat se uspokojivé odpovědi. „Někdo u nás na arcibiskupství tvrdí, že psal všem, někdo tvrdí, že jen zvolenému prezidentovi a vybraným předsedům stran, například lidovcům a TOP 09. A někdo tvrdí, že nikomu,“ řekl pro Echo24 Zeman. „Pana kardinála Vlka se již nezeptáme, čili je to na paměti těch lidí,“ pokračoval Zeman. „Nelžu, nemlžím, ptal jsem se a je to paměť proti paměti.“

Mluvčí přiznal, že většina pamětníků spíše dosvědčuje verzi ministra Hermana. „Já jsem se jenom ptal lidí, kteří u toho byli, a převažující reakce souhlasí s panem ministrem Hermanem. Tři lidé ze čtyř mi řekli, že nepsal úplně všem. Jeden řekl, že psal všem. Jeden, že jenom některým. A jedna, dvě, že nikomu,“ vysvětil Zeman.

Podle něj je zvykem, že kardinál pokaždé diktuje dopisy někomu jinému, takže není jeden člověk, který by to mohl dosvědčit. „My zase nejsme tak proorganizovaná firma, aby na to byl jeden člověk a nikdy někdo jiný. Takže je mi to trapné, ale fakt na to neumím odpovědět.“

Arcibiskupství prý nemá kapacity na to, aby pravdu zjistilo ve svých archivech. „Samozřejmě existuje archiv, ale archiv kardinála Vlka už je odvezený mimo palác,“ řekl Zeman a dodal, že sám nemá čas k tomu, aby v něm dva až tři dny hledal. „Já nemám jediného podřízeného, já nemůžu někomu říct, ‚tak teď se zahrabej na tři dny do archívu a někde to najdi‘, aby se dala dát prokazatelná odpověď,“ přiblížil Zeman stav na arcibiskupství.

Čtěte také: Duka se brání kritice za dopis Okamurovi. Nemám se za co stydět, říká

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.