Poláci na hranicích vytvořili obří živý růženec. Údajně aby chránil Polsko před islámem

Poláci na hranicích vytvořili obří živý růženec. Údajně aby chránil Polsko před islámemNOVÉ
Akce Růženec na hranicích Foto:

Foto: Twitterový účet akce

Domov

Polsko proti islámu

red, jh

Více jak milion polských katolických kněží a věřících se má v sobotu odpoledne rozestavět na státních hranicích, kde se s budou modlit za svou zemi. Podle webu akce je cílem modlitby protestovat proti vpádu „nové, velmi silné civilizace“, organizátoři pak hovoří přímo o islámu, píše Aktuálně.cz. Zaznívají však také hlasy z prostředí liberální části společnosti, které akci kritizují. Další věřící modlitbu označují jen jako prosbu o mír.

Lidský řetěz se má na polských hranicích objevit v sobotu odpoledne, vytvořit jej mají křesťané, kteří se nejdříve pomodlí na farnostech poblíž hranice, k níž se následně vydají. „Od 14. do 15. hodiny se budeme ruku v ruce modlit proti islamizaci a teroristickým útokům, které se šíří v Evropě,“ uvedl organizátor akce ‚Růženec na hranicích‘ a aktivista Maciej Bodasiński nedávno pro týdeník W Sieci. 

„Budeme se také modlit za zastavení stále více zjevného oddělování se Západu od křesťanských kořenů,“ doplnil. Datum modlitby bylo  dle oficiálních stránek stanoveno na výročí bitvy u Lepanta, v němž vojska křesťanské Svaté ligy porazila síly muslimské Osmanské říše. 

Agentura AFP napsala, že v průběhu sobotního dopoledne vyjely k polským státním hranicím autobusy s tisícovkami lidí. Organizátoři tvrdí, že modlit se společně bude více jak milion lidí, a to nejen z Polska. Svou účast potvrdily i obce z okolních států, Českou republiku nevyjímaje. 

Mezi příchozími se nicméně nalézají i tací, kteří, v události vidí pouze možnost, jak se pomodlit za klid v zemi. Jsou toho názoru, že by měla mít pokojný průběh. „Je to modlitba za mír v Polsku i na celém světě, absolutně to není proti islámu. Myslím si, že je to jenom taková propaganda, pokud tak někdo mluví, není pravda. Není pravda, že je to proti jakémukoliv náboženství,“ cituje ČTK manželský pár, který přijel z Lodže.

V rozporu s tvrzením organizátorů akce jsou rovněž názory deníku Gazeta Wyborcza. „V Polsku nebude nikdy dobře, dokud se nevysvobodíme z temna, které šíří církev a její lidé. Tvrdit, že modlitba zachrání Polsko, Evropu, a dokonce celý svět, to není nic jiného než středověká víra na pověry,“ zkritizoval podstatu akce.

Čtěte také: Je lepší být upřímným ateistou než pokryteckým katolíkem, tvrdí papež

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články