Pro tříhvězdičkového generála z NATO se v Česku místo nenašlo. V armádě končí
Strategické čistky, nebo standardní vojenský proces? Českou armádu opouští ke konci roku generálporučík Miroslav Žižka, který tři roky působil jako vojenský představitel ČR při NATO a EU. Třebaže chtěl Žižka v armádě zůstat a předat jí své zkušenosti ze zahraničí, nebylo mu to umožněno. Generální štáb to zdůvodňuje tím, že pro něj zkrátka nemá žádné vhodné služební místo.
Jako první upozornil na situaci v armádě server euro.cz. Žižka, který se v létě vrátil z Bruselu, chtěl dál sloužit v české armádě. „20. června 2016 jsem poslal ministrovi obrany dopis, ve kterém jsem ho informoval, že jsem připraven, pokud bude ze strany státu a vlády zájem, v armádě pokračovat,“ uvedl Žižka pro Echo24. I navzdory tomu ale ministr obrany Martin Stropnický (ANO) podepsal výnos, podle nějž skončí v armádě k 31. prosinci. Ministr podpisem splnil požadavek náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře, který má právo vybrat si své nejbližší spolupracovníky.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Po tříletém – a myslím, že ne neúspěšném – působení v Bruselu mně nebyl prodloužen kontrakt. V armádě pro mě není místo. Neříkám to ale ani v nejmenším ukřivděně či s nějakou záští. Náčelník generálního štábu Bečvář se tak rozhodl a já jeho stanovisko jako voják respektuji. Takhle to zkrátka chodí,“ dodal třiapadesátiletý Žižka v jediném obsáhlém rozhovoru pro server Aktuálně.cz. „Dál se k tomu už vyjadřovat nebudu,“ uvedl pro deník Echo24.
Podle Generálního štábu se jedná o zcela běžný proces, kdy do vrcholných pozic přichází noví lidé a jiní naopak ve služebním poměru končí. Po novele z roku 2015 jsou v české armádě k dispozici pouze dvě místa pro druhou nejvyšší vojenskou hodnost generálporučíka. „Velení armády není nafukovací a pozice se stanovenou hodností generálporučíka jsou v armádě jen tři,“ potvrdil za Generální štáb pro Echo24 Jan Šulc Momentálně jsou ale v této hodnosti tři lidé – právě Miroslav Žižka, který se vrátil z pozice vojenského představitele ČR při NATO a EU, Aleš Opata, zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelníka štábu, a Jiří Baloun, 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR. Jeden z nich proto logicky musel dostat černého Petra.
„V současné době proto není ve struktuře Generálního štábu AČR ani AČR žádné vhodné služební místo se stanovenou hodností generálporučík, které by mohlo být generálporučíku Žižkovi nabídnuto. A takové místo nebylo nalezeno ani ve struktuře jiných složek resortu ministerstva obrany,“ potvrdil mluvčí Generálního štábu AČR Jan Šulc a dodal, že bohužel ne každý může v této pyramidě dostoupit až na vrchol, protože počet služebních míst je limitovaný.
Generální štáb dál zdůrazňuje, že Žižka před svým odchodem do Bruselu souhlasil s tím, že jeho služební poměr v armádě bude trvat do konce roku 2017. „Nepředpokládalo se tedy jeho další zařazení a při dlouhodobém plánování jednotlivých personálních opatření spojených s obsazováním nejvyšších pozic ve Velení AČR byly postupně na příslušná místa zpracovány a poté realizovány jiné personální zámysly,“ dodal Šulc.
Žižka připouští, že v tom možná udělal před odchodem do Bruselu chybu. „S někdejším náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem jsem se dohodl, že můj závazek v armádě končí v prosinci 2017 a ne až koncem roku 2020,“ uvedl Žižka s tím, že chtěl, aby si nový náčelník generálního štábu mohl vybrat své lidi. „A nezdědil mě jako nevypověditelný inventář, s nímž si nemusí rozumět. Z toho nemůže vzejít nikdy nic dobrého a kritizovali to ostatně všichni dosavadní náčelníci generálního štábu,“ řekl. Běžně jinak závazek po návratu z Bruselu trvá ještě další tři roky, aby voják s cennou alianční zkušeností mohl armádě odevzdat know-how, které v NATO a EU získal.
I tak ale odchod Žižky z armády vzbudil mezi vojáky překvapení a u některých nesouhlas. „Přišel za mnou jeden z našich důstojníků v NATO a svěřil se, že s tím Žižkou je to tragédie. Byl v šoku. Lidé, kteří o armádě něco vědí, jsou z jeho odchodu zděšeni,“ popsal Aktuálně.cz blízký spolupracovník ministra obrany Martina Stropnického.
Sám zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata dokonce nabídl svou tříhvězdičkovou funkci k dispozici, aby mohla být svěřena právě Žižkovi. „S podobným velkorysým gestem jsem se ještě nesetkal a v životě už asi nesetkám,“ komentoval to Žižka pro Aktuálně.cz. Opatovu nabídku nicméně nadřízení zamítli.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také: