2 Topolánek vstoupil do boje o Hrad

Těžká váha proti Zemanovi. Nevýhody a velká výhoda Mirka Topolánka

Týdeník Echo

Témata: ,

Zprávou, že bývalý premiér Mirek Topolánek (v úřadu 2006-2009) kandiduje na prezidenta, dostala prezidentská volba úplně jiný spád. Nesouvisí to přímo s Topolánkovými vyhlídkami, může se ukázat, že pro kritickou masu voličů bude nestravitelný kvůli špatné pověsti, spíš pociťované než založené na znalosti faktů. Na druhou stranu Topolánek je první protikandidát k prezidentu Miloši Zemanovi se skutečně vyhraněnými názory, u něhož máte dojem, že si intenzivně myslí i něco jiného, než že život je dlouhý a je třeba ho nějak vyplnit.

Bez ohledu na reálné Topolánkovy šance vyvolal mezi svými soupeři v prezidentské volbě a politice vůbec nervozitu. Dosud ach tak rezervovaný prof. Drahoš mu na sociálních sítích vytkl „hrubost, vulgaritu a nedostatek respektu k názorovým odpůrcům“, připomněl nástup šedé eminence Topolánkova vládnutí Marka Dalíka do vězení (k čemuž se v textu ještě vrátíme) a celkově tu kandidaturu zhodnotil jako špatný vtip. Andrej Babiš považuje Topolánka za „nejzkorumpovanějšího premiéra“ od vzniku České republiky, což je vývoj – od roku 2011 až dosud označoval za počátek všeho zla Václava Klause.

Pro Topolánkovu kandidaturu mohou být klíčové už první dny, kdy se ustálí rámec, v němž o něm uvažujeme: bude to rámec rýsovaný Babišem, Drahošem a jistě i dalšími? Nebo se mu podaří z onoho rámce vystoupit a upozornit voliče, že politicky se jim teď nabízí zdaleka nejtěžší váha proti Zemanovi, kandidát, který by mohl komplikovat Andreji Babišovi vládnutí bez důvěry sněmovny a zrušením Zemana zrušit pakt Babiš-Zeman?

Celý text si můžete přečíst na EchoPrime a v Týdeníku Echo včetně souvisejících komentářů Ondřeje Štindla, Jiřího Peňáse,  Martina Weisse a Petra Holuba.

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.