2 Topolánek vstoupil do boje o Hrad

Těžká váha proti Zemanovi. Nevýhody a velká výhoda Mirka Topolánka

Týdeník Echo

Témata: ,

Zprávou, že bývalý premiér Mirek Topolánek (v úřadu 2006-2009) kandiduje na prezidenta, dostala prezidentská volba úplně jiný spád. Nesouvisí to přímo s Topolánkovými vyhlídkami, může se ukázat, že pro kritickou masu voličů bude nestravitelný kvůli špatné pověsti, spíš pociťované než založené na znalosti faktů. Na druhou stranu Topolánek je první protikandidát k prezidentu Miloši Zemanovi se skutečně vyhraněnými názory, u něhož máte dojem, že si intenzivně myslí i něco jiného, než že život je dlouhý a je třeba ho nějak vyplnit.

Bez ohledu na reálné Topolánkovy šance vyvolal mezi svými soupeři v prezidentské volbě a politice vůbec nervozitu. Dosud ach tak rezervovaný prof. Drahoš mu na sociálních sítích vytkl „hrubost, vulgaritu a nedostatek respektu k názorovým odpůrcům“, připomněl nástup šedé eminence Topolánkova vládnutí Marka Dalíka do vězení (k čemuž se v textu ještě vrátíme) a celkově tu kandidaturu zhodnotil jako špatný vtip. Andrej Babiš považuje Topolánka za „nejzkorumpovanějšího premiéra“ od vzniku České republiky, což je vývoj – od roku 2011 až dosud označoval za počátek všeho zla Václava Klause.

Pro Topolánkovu kandidaturu mohou být klíčové už první dny, kdy se ustálí rámec, v němž o něm uvažujeme: bude to rámec rýsovaný Babišem, Drahošem a jistě i dalšími? Nebo se mu podaří z onoho rámce vystoupit a upozornit voliče, že politicky se jim teď nabízí zdaleka nejtěžší váha proti Zemanovi, kandidát, který by mohl komplikovat Andreji Babišovi vládnutí bez důvěry sněmovny a zrušením Zemana zrušit pakt Babiš-Zeman?

Celý text si můžete přečíst na EchoPrime a v Týdeníku Echo včetně souvisejících komentářů Ondřeje Štindla, Jiřího Peňáse,  Martina Weisse a Petra Holuba.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou