6 Unikátní svědectví o holokaustu

„Odklízel jsem mrtvé z komor.“ Vědci rozluštili unikátní svědectví z Osvětimi

, NOVÉ

Témata: , ,

Děsivé vzpomínky vyjevil dopis, který byl zakopaný v koncentračním táboře Osvětim. V něm řecký Žid Marcel Nadjari popisuje svůj pobyt v táboře, kde mj. vyklízel mrtvoly z plynových komor. Dopis byl objeven již v roce 1980, ale kvůli velkému poškození byl nečitelný. Rozluštit jej se podařilo teprve nyní za pomocí moderních technologií, informuje server Deutsche Welle.

„Trpíme zde věci, které si lidská mysl nedokáže představit," napsal mj. Nadjari v dopise. Následně jej umístil do termosky, kterou zabalil do koženého vaku a zakopal nedaleko osvětimského Krematoria III. Nadjari byl donucen v táboře pracovat jako člen Sonderkommanda, týmu vězňů, kteří vyklízeli plynové komory od mrtvol, hledali ukryté cennosti a uklidňovali rozrušené vězně jdoucí na smrt.

„Pod zahradou jsou dvě nekonečné místnosti. Jedna je pro svlékání a druhá je komora smrti. Lidé vejdou nazí a když je naplněna asi 3000 lidmi, je zavřena a lidé jsou zplynováni,“ popisuje své otřesné zážitky Nadjari.

„Asi po půl hodině, jsme otevřeli dveře a naše práce začala.“ Členové Sonderkommanda poté přemístili těla z plynové komory do krematoria, kde „lidská bytost skončí jako asi 640 gramů popela“.

Schovanou zprávu objevil v roce 1980 americký student při archeologických pracích. Kvůli špatnému stavu bylo čitelných pouze 10 až 15 procent dopisu. V roce 2013 začali vědci dopis restaurovat za pomocí nejmodernějších technologií. Nyní je čitelných asi 85 až 90 procent. Nadjariho dopis je poslední z ukrytých devíti svědectví vězňů v Osvětimi.

Historici neočekávají, že budou objevena ještě nějaká další. Zatímco ostatní zprávy byly napsány v jidiš, Nadjariho zpráva je jediná napsaná v řečtině.

Nepřekvapivě Nadjari trpěl depresemi. „Pokud budete číst o věcech, které jsme provedli, budete si říkat, jak to mohl někdo udělat, upálit své židovské soukmenovce. To jsem si říkal na začátku také a poté mnohokrát myslel,“ popisuje hrozivou zkušenost Nadjari. Mnohokrát přemýšlel, že se k zplynovaným přidá, nakonec ho však zastavila myšlenka na pomstu. „Nejsem smutný, že umřu, ale že se nebudu moci pomstít tak, jak bych chtěl,“ napsal.

Marcel Nadjari se narodil v roce 1917 v řecké Soluni. V roce 1944 byl transportován do koncentračního tábora v Osvětimi. Válku se mu podařilo přežít, vrátil se do Řecka, v roce 1951 emigroval do Spojených států. Zde sepsal své paměti, zakopání dopisu v nich ale nezmiňuje. Zemřel v roce 1971 ve věku 54 let.

Čtěte také: Indonéské muzeum odstranilo figurínu Hitlera, lidé se s ní fotili

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.