2 Ruský troll

Odhalené ruské fake news? Fotka s muslimkou „ignorující“ oběti terorismu

, nové

Témata: , , , ,

Ruský falešný účet @SouthLoneStar na twitteru sdílel fotku telefonující muslimky, která zdánlivě netečně obchází oběť březnového londýnského teroristického útoku. Na původ propagandistického materiálu se přišlo během vyšetřování ruského vměšování do loňských amerických prezidentských voleb. Informaci přinesl server Standard.

V březnovém tweetu stálo: „Muslimka si vůbec nevšímá teroristického útoku, bezstarostně kráčí kolem umírajícího muže, zatímco si kontroluje mobilní telefon.“ Během útoku, který se odehrál 22. března, zahynulo poblíž Westminsteru pět lidí. Fotografie ženy v hidžábu tehdy obletěla sociální sítě, čehož využívali pravicoví extrémisté.

Dva dny po útoku bylo zveřejněno prohlášení fotografované ženy, ve kterém tvrdí, že je zobrazení situace vytržené z kontextu, že byla sama v šoku ze scény, která se odehrává a chvíli před tím se pokoušela pomoci ostatním lidem. Podobně se vyjádřil i autor fotografie Jamie Lorriman.

Twitter podle Standardu potvrdil, že tuto zprávu vytvořil a publikoval ruský troll podporovaný vládou. Podle serveru The Telegraph se falešný účet prezentoval jako „hrdý Texasan a americký patriot“. Sociální síť poté účet, který měl téměř 17 tisíc sledujících, vymazala.

Od loňského roku se objevovalo více podobných dezinformací, za kterými podle nových zjištění stála kremelská propaganda. Zveřejňované příspěvky se podle uvedených zdrojů týkaly nejen migrace, ale také brexitu.

Čtěte také: České volby, ruská hybridní válka a strašák jménem Gerasimov

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.