Ruský vládní web: Za okupaci v roce 1968 by měli být Češi vděční. Politici protestují

Srpen 1968 a Rusko

Ruský vládní web: Za okupaci v roce 1968 by měli být Češi vděční. Politici protestujíNOVÉ
Záběry z okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 Foto:

FOTO: protiztratepameti.cz / Autor neznámý

Domov

Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968, zdůraznil v úterý web ruské armádní televize Zvezda, řízené ruským ministerstvem obrany. Uvedl to v článku zveřejněném právě na úvod oficiální návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek se proti materiálu ostře ohradil, stejně jako další čeští politici.

„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy,“ tvrdí autor dnešního článku Leonid Maslovskij, kterého provází na ruském internetu pověst publicisty, snažícího se rehabilitovat sovětské zřízení.

Zeman podle hradního zdroje využije nynější návštěvy k tomu, aby se při některé příležitosti proti článku na ruském webu ohradil.

„Podmínkou zlepšení vztahů mezi ČR a Ruskem je, aby ruská média spojená s vládními institucemi nezveřejňovala stanoviska, která jsou hrubým překroucením a dezinterpretací událostí roku 1968 v ČSSR. Nechceme poslouchat (číst), že jsme v roce 1968 čelili Západem organizovanému puči,“ zareagoval ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek.

Ten v minulosti při podobných příležitostech připomínal, že v roce 1993 jasně odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy tehdejší prezident Boris Jelcin, nynější prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za rok 1968 v roce 2006.

Ke kontroverznímu tvrzení ruského článku se vyjádřil i Mirek Topolánek. „Rusové opět nezklamali. Jejich historická paměť vůči bezpráví a násilí, které způsobili jiným národům, je nulová. Proti tomuto brutálnímu překrucování historie by se měl český prezident razantně ohradit,“ napsal na sociální sítě. Obdobně zareagovali další čeští politici jako Petr Fiala (ODS) či Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Jednotky sovětské armády ze země odešly až po pádu komunismu v roce 1989.

Čtěte také: Zeman si veřejně srpen 68 nepřipomíná, k rozhlasu poslal vicekancléře

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.