Europoslancům vypnuli teplou vodu, prý natrvalo

Europoslancům vypnuli teplou vodu, prý natrvaloNOVÉ
Budova Evropského parlamentu v Bruselu Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Legionella v europarlamentu

ošm Echo24

Europoslanci se budou muset spokojit pouze s ledovými sprchami. Z hygienických důvodů správci budov rozhodli o trvalém vypnutí přívodu teplé vody do jejich kanceláří. Týká se to sídel europarlamentu v Bruselu i ve Štrasburku.

O dlouhodobém vypnutí teplé vody europoslance informovali v oběžníku kvestoři, čili členové parlamentu dohlížející na finanční a administrativní zabezpečení jejich kolegů. Ke kroku přistoupili poté, co se z vodovodních trubek europarlamentu nepodařilo odstranit bakterii legionellu. Té se daří v teplé vodě a může způsobit vážné onemocnění.

Kvestoři, podle oběžníku, ze kterého cituje server Politico, tedy „jednomyslně schválili trvalé odpojení okruhů vedoucích teplou vodu v kancelářích poslanců kvůli vysokému ohrožení zdraví“. Odpojené od teplé vody mají být obě sídla europarlamentu. To ve Štrasburku i to v Bruselu. Podle českého europoslance za ODS Jana Zahradila jsou politici od teplé vody odpojeni již delší dobu. „Zavřeli ji na jaře, protože se v trubkách objevila nebezpečná bakterie legionella,“ napsal na Facebooku.

Od té doby se správci budov europarlamentu snažili Legionellu dostat z trubek, což se ale nepodařilo. „Po prozkoumání rozvodného systému zjistili, že je ve stavu, kdy z něj tu bakterii neumí s jistotou dostat. Leda by vyměnili ty rozvody komplet. To by ovšem znamenalo ty baráky na pár let zavřít. Tak radši zavřeli teplou vodu. Nafurt,“ popsal situaci Zahradil.

Přestože se v dokumentu mluví o trvalém uzavření vody, europoslanci mají šanci, že se někdy teplé vody znovu dočkají. Podle serveru Politico bude teplá voda uzavřena minimálně do ledna, kdy bude situace znovu prozkoumána.

Trvalé uzavření teplé vody se netýká pouze kanceláří europoslanců, které typicky obsahují sprchu, záchod a některé i malou kuchyňku. Teplou vodu mají odstavenou také europarlamentní kantýny, zdravotní služby, holiči a sprchy pro podpůrný personál. Nicméně pro ně europarlament již chystá náhradní řešení. Pro tyto podpůrně služby chce zavést, nové, krátké a oddělené rozvody vody. Hrozí tak, že bez teplé vody zůstanou pouze europoslanci. Ty europarlament navrhl kompenzovat zavedením společných sprch a kuchyněk.

Čtěte také: Sexuální obtěžování zasáhlo i europarlament. Pátrá se mezi poslanci i zaměstnanci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články