1 obecné referendum

Kdo je proti referendu o členství v EU z principu, není demokrat

Témata:

Babišovo ANO a Okamurova SPD se shodují na zákonu o obecném referendu. Martin Stropnický o něm v neděli v České televizi zauvažoval takto: „Referendum je dobrý nástroj, ale musí být jasně stanovené hranice, na co ho lze využít. Britské referendum (měl na mysli lidové hlasování o vystoupení z EU – pozn. red.) by pro nás mělo být mementem.“ Podobně včera pro Novinky.cz promluvil i Stropnického nadřízený Andrej Babiš.

Je to přesně naopak: v zastupitelské demokracii se referenda mají konat jen v naprosto zlomových momentech, ne když se mění pravidla na hřišti, ale když se hřiště překresluje. Samozřejmě že takovou zásadní skutečností členství republiky v EU je. Jak může někdo navždy upřít lidem takové rozhodnutí a přitom se považovat za demokrata? To by se implicitně rovnalo přiznání, že referendum v roce 2004 o přistoupení byla past, vkročení do dveří, které se za námi navždy zavřou.

V reálné české politice dnes vůbec nejde o nějaký czexit. Odchod z EU žádná skutečně relevantní síla nežádá, i Okamura by asi mluvil jinak, kdyby skutečně hrozil. Nebezpečí czexitu vytahují zoufalci v politice, když nevědí, kudy dál (premiér Sobotka loni touhle dobou po katastrofě v krajských volbách). Reálnější bude ve středně vzdálené době diskuse o tom, zda vypisovat referendum k přijetí eura, nebo ne a pokrytecky se odvolat na přístupovou smlouvu, v níž jsme se k přijetí eura zavázali.

Babiš řekl v minulých dnech jednu rozumnou větu: „Jsme proti referendu o vystoupení z EU, ale musíme se snažit, aby se EU zreformovala a nevymýšlela ptákoviny.“ Jenom za včerejšek od Bruselu přišly dvě zprávy, které jsou buď ptákovinou, nebo důkazem nereformovaného myšlení, které Unii v posledních letech vede z krize do krize. V pondělí vznikl vojenský Proces stálé strukturované spolupráce (PESCO). Dokument slavnostně podepsali ministři zahraničí a obrany 23 členských států EU. Nepodepsala Británie – z jasných důvodů –, ale také Irsko, Dánsko, Portugalsko. Bývalý velitel britských speciálních jednotek v Afghánistánu Richard Kemp v té souvislosti na Breitbartu konstatuje jednoduchou pravdu: PESCO bude podkopávat NATO. To PESCO je totiž základním kamenem obranné unie, o níž oficiálně mluví předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Kemp logicky vyvozuje, že co půjde na budování evropské armády, bude chybět NATO.

Jen dva členové NATO a EU zároveň investují do armády slíbená dvě procenta HDP, Velká Británie a Polsko. PESCO znamená, že chronická neschopnost většiny Evropy chovat se v NATO jako důstojný partner Američanů bude zachována, ne-li prohloubena. Právě neustále obnovované a porušované sliby evropských vlád o investicích do obrany vedly Donalda Trumpa k těm kritickým výpadům na adresu NATO, z nichž dnes evropský mainstream odvozuje potřebu budovat vedle NATO cosi vlastního. Je to buď příznak čistého šílenství, nebo nějaký nevyslovený záměr.

Bezpečnostní odpojení od USA by byl zlom v české zahraniční politice, tak jak ji na začátku 90. let utvářeli Václav Havel, Saša Vondra, Josef Zieleniec. Chystá se Babiš proti této megaptákovině, o níž už se jednalo na několika evropských radách, respektive radách ministrů, něco podniknout? Proč nebyl jeho ministr obrany Stropnický proti?

Druhá včerejší zpráva z rodu ptákovin: předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani chce zdvojnásobit rozpočet EU, tedy ze 140 miliard eur na 280 miliard ročně. Nárůst by neměly krýt příspěvky z členských států, nýbrž vlastní odvody, které by si EU vybírala sama. Tajani jako příklad zmínil daň z finančních transakcí na burze. Každá daň, kterou si nějaká instituce sama vybírá a spravuje, je pro instituci pobídkou, aby se pokusila o rozšíření svých kompetencí. Česká republika mimochodem v dohledné době přestává být čistým příjemcem a stane se čistým plátcem do rozpočtu EU. Už teď přestává být navyšování rozpočtu Unie v českém zájmu.

Ptákovinám se lépe čelí, když má premiér v ruce strašák referenda o členství v EU. Odchod další členské země po Británii je scénář, z něhož mají eurokrati hrůzu. To prozrazuje jejich mstivý až sebezničující přístup k Británii, kdy jim už nejde o všeobecnou prosperitu, ale o exemplární vytrestání Britů tak, aby se je nikdy nikdo neodvážil následovat. Lidé v takovém rozpoložení by ani nepoznali, kdy je argument o hrozbě referenda myšlený vážně a kdy je to zbraň v jednáních.

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.