Cambridge zveřejnila Hawkingovu disertaci. Web se pod náporem zhroutil

Hawkingova práce on-line

Cambridge zveřejnila Hawkingovu disertaci. Web se pod náporem zhroutilNOVÉ
Cambridge zveřejnila Hawkingovu disertaci. Web se pod náporem 60 tisíců stahování zhroutil Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět

Cambridgeská univerzita zveřejnila na internetu volně ke stažení doktorskou práci jednoho ze svých neznámějších absolventů – teoretického fyzika Stephena Hawkinga. Proslavil se mimo jiné knihou Stručná historie času. Zájem byl tak velký, že univerzitní web skoro na celé pondělí spadl, informovala agentura AP.

Vědec obhájil svou práci pod názvem Properties of Expanding Universes v roce 1966, kdy mu bylo 24 let. Univerzita ji dala v pondělí volně ke stažení s odůvodněním, že už tak patří mezi nejžádanější v jejím online depozitáři.

Disertační práci si během prvních hodin po zveřejnění stáhlo přes šedesát tisíc zájemců, informoval server iDnes. Univerzitní servery tento nápor nevydržely a archiv vědeckých prací dosud není příliš dostupný.

„Je skvělé slyšet, kolik lidí již projevilo zájem o moji práci – doufám, že když k ní nyní budou mít přístup, nebudou nakonec zklamáni,“ prohlásil Stephen Hawking podle serveru CNN. Řekl to ještě předtím, než se stal archiv nedostupným.

Nyní čtyřiasedmdesátiletý Hawking, který je kvůli nemoci ochrnutý a neschopný řeči, vyjádřil přání, aby dokument lidem umožnil dívat se vzhůru ke hvězdám, ne dolů do země. Podle něj mají lidé přemýšlet o svém místě ve vesmíru a pokoušet se pochopit jeho smysl.

Vědec hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, ale s pomocí počítače dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.

Čtěte také: Duše neumírá, ale odchází do vesmíru, tvrdí vědci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.