EET pro všechny? Výjimky a změny chtějí všechny parlamentní strany
ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Za pár týdnů to bude rok, co se někteří podnikatelé či živnostníci musí potýkat s elektronickou evidencí tržeb (EET). Vlajková loď Andreje Babiše se z počátku potýkala s nedostatečnou přípravou. Okamžitě se také začalo mluvit o výjimkách. Nyní už jsou z EET vyjmuti někteří podnikatelé a další změny se chystají. Prosazují je strany, které se ve volbách dostaly do sněmovny. Ve svém programu je má i sám Babiš.
„Od okamžiku účinnosti zákona o evidenci tržeb bylo v souvislosti s EET přijato pouze jedno nařízení vlády o vyloučení některých tržeb z EET. Tímto nařízením byly z povinnosti evidovat tržby zjednodušeně řečeno dočasně vyjmuty nevidomé a hluchoslepé osoby a rovněž za splnění dalších podmínek prodej sladkovodních ryb v období od 14. do 24. prosince,“ uvedl pro server Echo24 Zdeněk Vojtěch z resortu financí.
Další dvě změny leží nyní v horní komoře Parlamentu. „V současné době se dále projednává v Senátu návrh senátního návrhu novely zákona o evidenci tržeb,ve kterém se navrhuje vyjmout tržby poskytovatele sociálních služeb a poskytovatele vybraných zdravotnických služeb,“ dodal Vojtěch.
A v Senátu se rýsuje další výjimka. Ve čtvrtek se senátoři v petičním výboru při projednávání petice, která požaduje zrušení této povinnosti, shodli, že EET by se neměla vztahovat na živnostníky, jejichž roční obrat nepřesáhne 750 tisíc korun. Podobné doporučení již dříve přijal i senátní hospodářský výbor. Senát se bude peticí zabývat na prosincové schůzi.
Změna za změnou
Ačkoliv se jedná o jediné „oficiální výjimky“, zmatků kolem evidence bylo mnohem více. Ještě před tím, než začalo loni v prosinci EET platit pro podnikatele v pohostinství, vyjmulo z 1. fáze ministerstvo financí stánkový prodej. Podle původního plánu přitom měli stánkaři evidovat spolu s hospodskými a restauratéry už od 1. prosince. Navíc nebylo jisté, kterých stánkařů se výjimka týká a kterých nikoli. Pokud například mají u stánku i stolek se židlemi, evidovat musí. Daňoví poradci například právě kvůli tomu označovali zákon o evidenci tržeb za „gumový“ zákon.
Na začátku druhé fáze, která odstartovala v březnu, se ukázaly další nejasnosti. Až téměř po týdnu finanční správa upřesnila, že se tato vlna týká i floristek a květinářek – konkrétně vazby květin. Do té doby se přitom předpokládalo, že květinářky mají začít evidovat až v roce 2018.
Pozdní vydání metodického zpřesnění pro vazbu květin jen potvrdilo trend, který byl pro ministerstvo financí typický. O den dříve vydal resort zpřesnění pro oční optiky, o tři dny později poté další informace pro spolky. Své o tom vědí i e-shopáři nebo vývojáři softwarů pro e-shopy. Pro ně vydalo ministerstvo metodické zpřesnění osm dní před startem 2. vlny, do které e-shopy spadají.
Se změnami se dá přitom počítat i v dalších měsících. Nějakou úpravu EET mají v programu téměř všechny parlamentní strany a výjimky chce i hnutí ANO, které se dá označit za autora tohoto zákona. To chce z povinnosti vyjmout fyzické osoby s paušální daní a obratem do půl milionu ročně, veřejně prospěšné poplatníky s obratem do 1 milionu korun ročně, kteří v rámci pořádaných a dopředu nahlášených akcí evidují své tržby mimo prostory stálé provozovny vybavené EET, bufety ve školách a on-line platby.
Právě hnutí ANO přitom při zavádění mluvilo o „narovnávání podnikatelského prostředí“ a o tom, že EET musí být pro všechny. Vedle toho navrhuje zrušit takzvanou oznamovací povinnost – podnikatelé dnes musí mít v provozovně viditelnou ceduli, že evidují a v jakém režimu. Právě za to přitom letos padaly pokuty.
Podle návrhu Pirátů by se EET měla zrušit pro e-shopy, platby kartou a drobné podnikatele. Lidovci chtějí zrušit EET u malých podnikatelů – neplátců DPH a u nestátních neziskových organizací. V předstihu, před nástupem třetí a čtvrté vlny EET, pak požadují podrobnou analýzu dosavadního působení první a druhé vlny EET. Zhodnotit první dvě fáze chtějí také Starostové a nezávislí, ti také navrhují odložit třetí a čtvrtou fázi – ty mají přijít v březnu a červnu 2018. ODS a TOP 09 poté chtějí úplně zrušení evidence.