Doktor má léčit, ne vyřizovat administrativu, říká náměstkyně ministra zdravotnictví

Protesty lékařů

Doktor má léčit, ne vyřizovat administrativu, říká náměstkyně ministra zdravotnictvíROZHOVOR
Lenka Teska Arnoštová Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

V příštím roce přibudou českým lékařům dvě povinnosti. Od ledna budou vydávat elektronické recepty a od března se jich týká třetí vlna EET. Právě proti byrokracii ve zdravotnictví protestují ambulantní lékaři. Osobně jsem pro, aby z EET byli lékaři vyjmuti, říká v rozhovoru pro Echo24 náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Elektronizace zdravotnictví je ale do budoucna to, co zdravotnictví posune dopředu, říká Arnoštová.

Podle ambulantních lékařů hrozí, že ordinace budou chybět hlavně v malých městech a na venkově. Co udělá ministerstvo, aby lékaři nezavírali své ordinace?

Snažíme se pomoci těm lékařům, kteří jsou v odlehlejších obcích nebo v regionech. Otevřeli jsme dotační program na podporu zřizování praxí praktických lékařů v místech, kde je zajištění těchto služeb omezeno. Co se týče elektronické evidence tržeb, už ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se snažil v rámci koaličního vyjednávání udělit výjimku pro třetí vlnu EET. Ale bohužel se to nepodařilo kvůli stanovisku koaličního partnera hnutí ANO. Osobně podporuji, aby lékaři ve třetí vlně zahrnuti nebyli. Těch plateb v hotovosti v ordinacích je málo a obávám se, že by to lékařům spíš uškodilo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

To je jeden z argumentů lékařů. Že místo péče o pacienty budou vyřizovat administrativu. S tím souhlasíte?

Naprosto souhlasím. Jsem přesvědčená, že ta administrativa zejména ze strany zdravotních pojišťoven je zbytečná a ubírá čas pacientům. Doktor je tu od toho, aby léčil.

Nezvažuje ministerstvo, že z eReceptů udělá nepovinnou záležitost?

Elektronické recepty jsou něco jiného. Vidím výhody elektronických receptů do budoucna. O eReceptech a o elektronizaci zdravotnictví se hovoří dlouho, povinnost je vydávat byla dokonce odložena. Kdybychom to odložili znovu, námitky by byly stejné. Pro mě je důležitý benefit pacienta, elektronizace zdravotnictví je budoucností a může zdravotnictví posunout dál. Je zde například možnost rezervačního systému.

Jak chápete tu formu protestu lékařů? Černé pásky na rukávech a parte v čekárnách na znamení, že je na tom ambulantní péče dle lékařů zle?

Oni chtějí zdůraznit ten nesouhlas. Určitě na to mají právo. Já to vnímám z pozice pacienta. Ten je v našem právním systému ve slabší pozici, nemá tolik informací. Velmi mě mrzí, a nechci říkat, že je to tento případ, když se využívá bezbranných pacientů jako rukojmích.

Co jste pro ty bezbranné pacienty jako ministerstvo udělali?

Už dva roky se věnuji pacientským organizacím. Ty nejsou zakotveny v legislativním procesu. Jsou tu ale od toho, aby byly komunikačními partnery mezi pacientem a lékařem. Nyní se poprvé na ministerstvu zdravotnictví vytvořilo oddělení pacientské podpory, nyní složené ze čtyř lidí. Poprvé jsme zakotvili transparentně vytvořenou pacientskou radu, jež má možnost vstupovat do vnitřního připomínkového řízení. Mým cílem je, aby se dostala i do vnějšího. Tak, jako je například Česká lékařská komora součástí meziresortního připomínkového řízení.

Státní zastupitelsví prověřují nemocnice i pojišťovny kvůli takzvaným zpětným bonusům. Tedy systému slev, jímž si nemocnice vylepšují rozpočet. Jaký je v této věci postoj ministerstva?

Některá naše zařízení prošla kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu. Nebyli jsme upozorněni na nějaké pochybení. Bonusy jsou systémová věc a využívají se dvacet let. Dle mých informací nebyl spáchán žádný trestný čin. Orgány činné v trestním řízení to prověřují, jsme s nimi s úzkém kontaktu.

Fakultní nemocnice se na novou právní formu univerzitních nemocnic, tak jak chtěla ČSSD, nepřemění. Budou o to sociální demokraté, pokud zasednou v příští vládě, znovu usilovat?

Určitě ano.

Lenka Teska Arnoštová (42) je právnička a od roku 2008 členka ČSSD. V březnu 2015 byla zvolena místopředsedkyní strany. O dva roky později do předsednictva nekandidovala. V letech 2010 až 2014 byla zastupitelkou Hlavního města Prahy, od února 2014 je náměstkyní ministra zdravotnictví ČR.

Čtěte dále: Nečekaný byrokratický příkaz, nemocnice musí zaplatit miliony

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články