Program Občanského fóra jsem napsal sám, ostatní jen mluvili, vytahuje se Zeman

Týden s prezidentem

Program Občanského fóra jsem napsal sám, ostatní jen mluvili, vytahuje se ZemanNOVÉ
Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

red, jh

Prezident Miloš Zeman podle svých slov napsal program Občanského fóra (OF) sám na své chalupě na Vysočině, zatímco ostatní členové fóra „jen mluvili, mluvili, ale nic nenapsali“. Uvedl to v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov, když mluvil o výročí 17. listopadu. „V Činoherním klubu nebyl,“ odmítl Zemanovo tvrzení jeden ze spoluzakladatelů OF Ivan Gabal.

Zeman uvedl, že mnozí z těch, s nimiž se v období listopadu 1989 stýkal, nebyli příliš aktivní. „Velká část z nich byli žvanilové. Když se psal program Občanského fóra, tak jsem ho musel na chalupě ve Vysočině napsat sám, protože všichni mluvili, mluvili, ale nic nenapsali.“

Podle Ivana Gabala, který je jedním ze spoluzakladatelů Občanského fóra, programové body Občanského fóra byly sepsány hned v Činoherním klubu, kde fórum vzniklo. Tam Miloš Zeman nebyl. „Nemá s tím nic společného,“ řekl Echo24.cz.

Podobný názor má i Michael Kocáb. „Miloš Zeman v koordinačním centru OF vůbec nebyl.  Do Laterny Magiky možná nahlédl, ale já ho znám až z Federálního shromáždění, kde byl výrazný. Viděl jsem desítky případů, kdy za občanské fórum psal Václav Havel. Psal i  Petr Pithart nebo Zdeněk Jičínský, ale o Zemanovi nic nevím,“ řekl serveru Echo24.cz  Kocáb. Programové prohlášení OF měl podle něj na starosti Josef Vavroušek.

Občanské fórum bylo politické hnutí, které vzniklo dva dny po začátku „sametové revoluce“ v Praze jako široká, spontánní platforma občanských nezávislých aktivit. OF odmítalo totalitní komunistický režim. Založeno bylo v Činoherním klubu, úvodní prohlášení sepsal Václav Havel.

Zeman o sepsání programu OF mluvil v souvislosti s oslavami 17. listopadu. Prezident generálnímu řediteli Barrandova Jaroslavu Soukupovi potvrdil, že se během 17. listopadu nezúčastní žádné z veřejných akcí. „Já jsem se jich účastnil ještě v době, kdy neměly charakter oslav, ale charakter rozhánění různých demonstrací a vyhánění z lidí z práce,“ prohlásil Zeman. „Myslím si, že na těchto demonstracích budou exhibovat různí lidé, kteří proti komunismu vůbec nikdy nebojovali,“ dodal.

Řeč byla rovněž o lustračním zákonu, o němž prezident prohlásil, že byl ve své době užitečnou věcí, když hrozilo, že StB ovládne některé mocenské struktury. Nyní je však podle Zemana už přežitý.

Diskuze o rasistických příspěvcích pod třídní fotografií z teplické základní školy se okamžitě stočila na prostředí sociálních sítí a autory nenávistných komentářů. „Nenávistné prostředí sociálních sítí znám na vlastní kůži,“ uvedla hlava státu. Podle Zemana jsou tvůrci podobných příspěvků „nešťastní a zejména pitomí lidé“ nebo také „plevel země“, který dokáže vypotit jen nadávky a žádné argumenty.

Zeman se vyjádřil i k povolebnímu vyjednávání. Vyjádřil spokojenost s tím, že se formuje poslanecká většina na podporu Radka Vondráčka (ANO) jako předsedu sněmovny. „Považuji to za velmi dobrý signál,“ uvedl.

Čtěte také: Babiše nelze od úspěchu odstavit, řekl v Lánech Zeman starostům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.