1 Migrační krize

V Rusku je podle vlády 2,6 milionu migrantů bez povolení

NOVÉ

Témata: ,

V Rusku klesá počet přistěhovalců bez úředního povolení k pobytu a v současnosti jejich počet dosahuje 2,6 milionu lidí. Uvedl to náměstek ministra vnitra Alexandr Gorovoj.

„Počet nelegálních migrantů klesá. Momentálně jich je okolo 2,6 milionu,“ řekl Gorovoj ruským senátorům. Dodal, že úřady se snaží tento počet dále snížit, dvěma milionům cizinců kvůli porušování zákonů zakázaly vstup do země.

Od tragické srážky vlaku s kazašským autobusem plným Uzbeků počátkem měsíce u Vladimiru, při které přišlo 18 lidí o život, policie podle náměstka pečlivěji kontroluje vozidla přijíždějící z Kazachstánu. Jen během uplynulého týdne policisté zastavili tři desítky „technicky závadných“ autobusů, převážejících do Ruska občany chudého Kyrgyzstánu.

V květnu ombudsmanka Taťjana Moskalkovová uvedla, že experti odhadují počet migrantů v Rusku bez povolení na osm až deset milionů. Takové množství podle ní vede k silnému sociálnímu napětí, jakož i k porušování práv migrantů.

V Rusku si hledají práci – ať legálně, anebo spíše načerno – zejména pracovníci z postsovětské Střední Asie, na jejichž výdělcích mnohdy závisejí celé rodiny. Platby, které tito zahraniční pracovníci posílají do vlasti, tvoří i významnou část hrubého domácího produktu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Letos v dubnu šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov označil pracovní migranty z postsovětských států za hlavní zdroj pro verbování nových členů teroristických skupin. Loni bylo podle šéfa FSB v Rusku zmařeno šestnáct teroristických útoků, které připravovali přistěhovalci z postsovětských států, a tak je nutné v ruské migrační politice „zavést pořádek“: posílit pohraniční kontroly i zvýšit odpovědnost osob, které migranty zaměstnávají a ubytovávají.

Loni podle úřadů bylo v Rusku evidováno 10,4 milionu cizinců, kteří do země přijeli za prací. Většina gastarbeiterů – 8,8 milionu – pocházela z postsovětských republik, z velké části ze Střední Asie. Kolem 1,3 milionu cizinců pracovalo v Rusku nelegálně, ale experti připouštějí, že skutečný počet „načerno“ zaměstnaných cizinců bude nejspíš mnohem vyšší.

Čtěte také: Putin: Prezidentem může být i žena, v Rusku je možné všechno


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.