Mach spolu s vedením Svobodných rezignoval na funkce

Rezignace

Mach spolu s vedením Svobodných rezignoval na funkceNOVÉ
Petr Mach Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/Pirátská strana

1
Domov

ošm Echo24

Celé vedení Strany svobodných občanů rezignovalo na své pozice. Odstupuje tedy i dlouholetý předseda strany Svobodných Petr Mach. Vedení tak reaguje na neúspěch ve volbách, kdy se Svobodní nedostali do Poslanecké sněmovny. Reálně současné vedení povede stranu až do 18. listopadu, kdy bude zvoleno nové, uvádí strana v prohlášení.

Podle prohlášení „volební výsledek je pro Svobodné jednoznačným neúspěchem, ze kterého strana musí vyvodit důsledky a ponaučení.“ Ze svého programu však ustupovat nechce. „Přesto jsme přesvědčeni, že program Svobodných je výjimečný, má trvalou hodnotu a má smysl ho prosazovat pod značkou Svobodných i nadále,“ uvedlo předsednictvo ve svém usnesení.

Dosavadní předseda strany Petr Mach zvažuje, že už o místo předsedy usilovat nebude. „Ale ať už se rozhodnu jakkoli, leží mi budoucnost Svobodných na srdci a chci být politicky aktivním členem strany i nadále,“ řekl Petr Mach.

Strana získala ve volbách 1,56 procent hlasů. Je tak jedinou neparlamentní stranou, která získala nárok na státní podporu. Zatím největším volebním úspěchem strany byly volby do Evropského parlamentu v roce 2014, kdy získala 5,24 procent a jednoho europoslance. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Předseda Svobodných Petr Mach končí v Europarlamentu