EET rozhodne volby. A co když je to pravda?

Komentář

EET rozhodne volby. A co když je to pravda? 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Favoritem voleb je hnutí ANO, zároveň v poslední době roste popularita Pirátů a Okamurovy SPD. Tolik se asi dá vyčíst i z obecně nevěrohodných průzkumů. Zřejmě jako poslední volební trumf využilo ANO státní loterii s názvem „Účtenkovka“, která má mezi lidmi zpopularizovat elektronické pokladny EET, hlavní počin Andreje Babiše v roli ministra financí. Piráti a Okamura se naopak zařadili k tradičním kritikům EET, tedy TOP 09 a ODS.

Téma elektronických pokladen se dlouhodobě přeceňuje, přinejmenším tak soudí mnozí komentátoři. Přesto se dnes nejde zbavit dojmu, že právě projekt EET rozhodne volby a určí tvářnost tuzemské politiky do příštích let. Přinejmenším platí, že hnutí ANO hodlá jejich pomocí uchránit své preference před nástupem nových dravců. Jinak by rozjezd Účtenkovky nepřesunulo z listopadu na volební měsíc říjen.

Jinak k ničemu, ale ve volbách pomůže

Na první pohled to Babišovi marketingoví poradci vymysleli dobře. Účtenkové loterie se ve většině evropských zemí nepovažují za vyložený úspěch. V Polsku běžela „Narodowa loteria paragonowa“ od října 2015 do března 2017. První měsíc poslali Poláci ke slosování 17 milionů účtenek, na samém konci už to nebylo ani pět milionů měsíčně. Stejnou zkušenost mají Slovinci. Hra s názvem „Vklopi razum, zahtevaj račun“ začala v lednu 2016 spolu se zavedením pokladen EET. V prvním čtvrtletí 2016 přišlo sedm milionů účtenek, v prvních třech měsících letošního roku už jich bylo pouze jeden a půl milionu. Obdobné zkušenosti udělali Slováci s „Národnou bločkovou lotériou“. Sice vydržela už čtyři roky, měsíčně však přijde na finanční úřady už jenom něco přes dva miliony účtenek, což znamená, že se loterie účastní maximálně pět procent Slováků. Stejné číslo platí pro Slovinsko, v Polsku to bylo ke konci ještě méně. V žádné ze zmíněných zemí loterie nezajistila výrazně lepší výběr daní.

Po spuštění však měly loterie vždycky dobrý ohlas. Letos v říjnu proto může tento efekt posloužit nejen k popularizaci EET, ale také lepšímu výsledku hnutí ANO ve volbách. Zatím neexistuje nezávislá analýza, která by prověřila, jak se elektronické pokladny podepsaly na výběru daní, kritika proti nim roste, proč je neukázat z jejich lepší stránky příslibem, že odesláním kontrolních čísel ke slosování získám naději na nové auto. Teď ještě aby to vyšlo, mohou si myslet stratégové kampaně ANO.

Pozitivním hlášením je údajná registrace 70 tisíc účastníků hned během prvního dne po vyhlášení soutěže. Ovšem došlo i k nepříjemným potížím. Aplikace pro registraci do Účtenkovky vyžadovala přístup k soukromým datům účastníků, zároveň soutěž protizákonně rozšiřuje rodná čísla podnikatelů. Takové patálie mohou mimo jiné vzbudit dojem, že skrytým účelem loterie má být špehování občanů, a pomoci spíše kritikům Babišova hnutí či protestním stranám.

Zkorumpováni státem

Případný úspěch Účtenkovky ohrožuje fakt, že do hry nemá přístup, kdo neužívá počítač nebo chytrý mobil. Navíc je nezbytné zadat dva složité kódy FIK a BKP, což někomu může zabrat dost času. Nutno proto zdůraznit, že účtenkové loterie měly úspěch jen tam, kde byly opravdu jednoduché. Například v Brazílii, na Portoriku nebo v Portugalsku si stačilo vzít účtenku a pak jen čekat, jak její číslo dopadlo při televizním slosování. Ve Slovinsku aspoň umožnili starším lidem posílat účtenky poštou, v Česku se mohou právě tito voliči proti autorům Účtenkovky zatvrdit.

Z volební perspektivy může být klíčová ještě jiná okolnost. Účtenkovka připomíná morální rozměr celé akce s elektronickými pokladnami. Loterií má být prostý občan motivován, aby odebíral účtenky, a fakticky tak nutil obchodníka, aby je vydával. Zároveň jejich odesláním finančnímu úřadu umožní automatickou kontrolu, jestli obchodník nevydává falešné účtenky. Podle principu „platit daně je správné“ by se dalo vyžadování účtenek (méně už jejich přeposílání Finanční správě) považovat za občanskou ctnost. Je tedy zahanbující, když chce stát tento postoj honorovat případnou výhrou v loterii. Koho si nekoupím, tomu nemohu věřit?

Výklad, že stát loterií korumpuje občany, je možné vyhrotit, že se běžný člověk stává za peníze prodlouženým ramenem státní správy, která jeho prostřednictvím dohlíží na výběr daní. Ve vztahu k lidem ze svého okolí jsem v první řadě zaměstnancem státu, až poté sousedem, přítelem či obchodním partnerem.

Češi mají k vrchnosti tradičně odstup. Nutit je tak prvoplánově k tomu, aby dávali oproti běžným mezilidským kontaktům přednost jakémusi osudovému spříznění se svým státem, se nakonec může vymstít. Jinak řečeno, pokud se Účtenkovka rozjede, může zachránit volební výsledek ANO. Pokud však převáží negativní reakce, může způsobit i opak.    

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články