Maďarská expanze. Vláda už rozdala občanství milionu lidí v cizině

Kontroverzní zákon

Maďarská expanze. Vláda už rozdala občanství milionu lidí v ciziněNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Už milion maďarských cestovních pasů vydala vláda v Budapešti za posledních sedm let příslušníkům maďarských menšin v zahraničí. Maďarské občanství na základě kontroverzního zákona, který prosadil premiér Viktor Orbán, získali většinou obyvatelé zemí sousedících s Maďarskem – Slovenska, Srbska, Rumunska či Ukrajiny, informovala s odvoláním na vládu agentura AFP.

„Zaznamenali jsme milióntou přísahu nového maďarského občana,“ uvedl ve středu vicepremiér Zsolt Semjén, který má na starosti záležitosti maďarských menšin v zahraničí. Podle něj získali zhruba 870.000 pasů Maďaři žijící ve střední Evropě a 132.000 Maďaři žijící v dalších zemích po celém světě.

Maďarsko od počátku roku 2011 umožňuje získat občanství všem, kteří doloží přímé maďarské předky a alespoň základní znalost maďarštiny. V Maďarsku přitom nemusí mít trvalé bydliště. Opatření cílilo především na obyvatele zemí sousedících s Maďarskem, ve kterých žijí původní maďarské menšiny.

Na čas zákon vedl ke zvýšení napětí ve vztazích Maďarska se sousedními státy. Například Bratislava reagovala normou, podle které občané Slovenska přijetím občanství cizí země ztrácejí to slovenské.

Kritici premiéra Orbána obviňují z toho, že maďarské občanství uděluje ve snaze získat na svou stranu další věrné voliče. V roce 2014 skutečně většina Maďarů žijících v zahraničí podpořila ve volbách jeho stranu Fidesz. Orbán stojí v čele maďarského kabinetu od roku 2010 a je favoritem i hlasování o novém parlamentu v příštím roce.

Statisíce etnických Maďarů se ocitly mimo území moderního Maďarska poté, co v důsledku první světové války a následné trianonské mírové smlouvy země přišla o část území. Maďarská menšina žije na jižním Slovensku, v rumunském Sedmihradsku, v srbské Vojvodině či v příhraničních regionech Chorvatska, Slovinska a Rakouska.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články