1 činná sopka na Havaji

VIDEO: GoPro kamera byla pohlcena lávou, přežila a poskytla unikátní záběry

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Americký průvodce Erik Storm, který pořádá výpravy po havajských činných sopkách, zveřejnil unikátní video. Svou GoPro kameru umístil na sopce Kilauea, aby zachytil tekoucí lávu, ta ji však nakonec pohltila. Kamera přesto přežila. Informuje server Petapixel.

Průvodce nečekal, že umístěnou kameru láva spolkne. Pomocí geologického kladívka ji sice dokázal vydolovat, ale předpokládal, že je nadobro zničená. Kamera však překvapivě fungovala a poskytla fantastické záběry tekoucí žhavé masy.

„Když jsem vytáhl SD kartu z fotoaparátu, zjistil jsem, že záznam je stále neporušený. Poslední video na něm ukazuje, že je kamera pohlcená lávou.“ řekl Erik Storm pro Petapixel. „Fotoaparát ještě fungoval, i když ne tak dobře, jak tomu bylo předtím,“ řekl Storm. „Úžasné, že to přežil!“ dodal.

Sopka Kilauea je činnou sopkou na havajských ostrovech a tyčí se do výše 1247 metrů nad mořem na ostrově Havaj. Je to jeden z nejaktivnějších vulkánů na světě a po úbočí sopky stále teče proud lávy. Podle havajské historie chrlí nepřetržitě lávu už od roku 1983, průměrně 400 tisíc m³ za den (a do roku 1995 tak přidala k ostrovu asi 200 hektarů nové země).

Čtěte také: Hrnky s antilopou pomůžou Vodě pro Afriku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.