„Nezastaví se před ničím.“ Brněnská radnice přirovnává uprchlíky ke slimákům

„Nenápadná invaze“

„Nezastaví se před ničím.“ Brněnská radnice přirovnává uprchlíky ke slimákůmAKTUALIZOVÁNO
Mešita v Brně Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Harold

2
Domov

nel

Jakoby zahaleně, ale přitom přímo, se pustil místostarosta Brna – Bohunic Milan Hrdlička (ČSSD) do muslimských migrantů. Přirovnal je ke slimákům, kteří se u nás potichu množí a jejich invaze je pro nás nebezpečná.

„Není pro něj překážkou žádná hranice, žádná vzdálenost, ani lokalita, ze které se nám přesouvá,“ píše v úvodníku říjnového vydání zpravodaje Naše Bohunice zdejší místostarosta Hrdlička. Společně se starostou zdejší městské části Antonínem Crhou (KDU – ČSL) se shodli na tom, že je jen otázka času, kdy se „invaze“ dostane i k nám.

„Ono nejde o to, co slimák nyní ničí, ale jde o to, co nám může zničit třeba za rok, dva či čtyři. Všeobecně se dá říci, že slimák se nezastaví před ničím,“ uvedl v úvodníku místostarosta Hrdlička, který tím otevřeně narážel na problematiku muslimských migrantů. Radí, abychom se nenechali ošálit vzdáleností, ze které k nám cestují, ať už je to Španělsko, Itálie, nebo jiné jižní státy. Podle Hrdličky už tu někteří „slimáci“ jsou, zakládají kolonie a připravují podmínky pro nově příchozí. „Ale pozor, po zimě přichází jaro, a pak léto, teplo je pro slimáky jako palivo pro spalovací motor, a proto musíme počítat s tím, že se nám začnou vyskytovat tu pod kamenem, tu za cihlou, budeme je potkávat na chodníku, jak za sebou zanechávají stopu, aby je po ní mohli následovat další,“ uvedl.

Milan Hrdlička se ohradil proti tomu, že by byl xenofob, protože v jeho textu nezaznělo slovo muslim. „Je to článek o tom, co se děje v naší společnosti a hlavně že se ve společnosti nic neřeší, nebo minimum. Na tohle jsem chtěl poukázat,“ uvedl pro deník Echo24 Hrdlička s tím, že v textu není nic nacistického ani xenofobního. Vznikající kolonie jsou podle něj přirozené pro lidi i zvířata. „Slimáci se k sobě vždycky nějakým způsobem sbližují. Je to normální, lidské, je to normální, zvířecí, pokud je to druh, který žije ve smečkách,“ reagoval na své tvrzení, že v ČR vznikají kolonie a řekl, že je nutné úvodník brát v celém kontextu, abychom se zamysleli, co se kolem nás děje.

Úvodník pozitivně zhodnotil i starosta Brna – Bohunic Antonín Crha, kterému připadalo nevhodné jen přirovnání lidí ke slimákům. „Přirovnávat lidi ke slimákům není úplně správné, nicméně že bychom měli něco dělat s migrací a že bychom měli proti ekonomickým migrantům bojovat a být na ně připravení, na tom se snad shodneme úplně všichni,“ řekl Crha pro Echo24. „Zajděte si třeba do Brna na Vídeňskou k té mešitě, projděte si okolní baráky a zjistíte, že tam velmi často bydlí a jsou tam někteří lidé, kteří nemají úplně česká jména,“ dodal s tím, že invaze v Evropě je obrovská a je jen otázkou času, kdy přijde k nám.

Zaorálek: Takový člověk nemá v ČSSD místo

Hrdličků článek odsoudil ministr zahraničí a volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek. „Kdokoliv se vyjadřuje hanlivě a nenávistně vůči určitému etniku či národnosti a degraduje lidi tím, že o nich mluví jako o slimácích, šíří tím nenávist v ČR, zvyšuje bezpečnostní riziko, a škodí tak naší zemi i jejím lidem. Takový člověk nemá místo v ČSSD,“ napsal na twitteru Zaorálek.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Brno. Strážníci budou zaznamenávat dobré skutky lidí