Nová válka v Iráku? Mezi Kurdy a Iráčany začaly boje

Nová válka v Iráku? Mezi Kurdy a Iráčany začaly bojeNOVÉ
Kurdové Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Konflikt v Iráku

Irácké síly dnes ráno zahájily na několika frontách rozsáhlý útok na severoirácké město Kirkúk, které je v rukou kurdských milicí, a dobyly hlavní kurdskou vojenskou základnu nedaleko města. Boje jižně od Kirkúku si vyžádaly mnoho mrtvých, přesný počet obětí není znám.

S odkazem na kurdské představitele to uvedla agentura AP. Kurdové o víkendu odmítli zrušit výsledek referenda o nezávislosti, jak požadovala centrální vláda v Bagdádu.

Irácká státní televize informovala, že irácké jednotky získaly kontrolu nad rozsáhlými oblastmi kolem Kirkúku, jež jsou bohaté na ropu. Armáda tvrdí, že vojáci mají pod kontrolou silnice a celou infrastrukturu, včetně rafinerie.

Kurdské jednotky uvedly, že na jihu města zničily nejméně pět vojenských terénních vozidel, která používají provládní milice. Stalo se tak podle nich po „nevyprovokovaném útoku“ těchto milic.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Iráckým silám se ale následně podařilo získat kontrolu nad vojenskou základnou K1, která leží na severozápad od Kirkúku. Základnu, kterou v roce 2003 vybudovali Američané, měli od roku 2014 pod kontrolou Kurdové, kteří ji získali při chaosu, který vznikl během ofenzivy proti takzvanému Islámskému státu (IS). Základna K1 se pak stala jednou z nejdůležitějších kurdských vojenských objektů.

Irácký premiér Hajdar Abádí nařídil svým vojákům, aby v Kirkúku zajistili bezpečnost ve spolupráci s místním obyvatelstvem a pešmergy, což je označení pro kurdské milice.

Na jih od Kirkúku na sebe vzájemně pálilo irácké a kurdské dělostřelectvo, sdělily agentuře AFP vojenské zdroje z obou stran. Mluvčí kurdských sil brigádní generál Bahzád Ahmad agentuře AP sdělil, že provládní síly získaly kontrolu nad ropnou rafinerií jižně od Kirkúku a nad dalšími průmyslovými komplexy. Provládní jednotky podle něj ve městech Túz Chúrmátú a Dakúk zapálily mnoho domů a zabily mnoho lidí. Počet mrtvých nicméně neuvedl. Kurdům se při bojích podle Ahmada podařilo zničit dva tanky iráckých sil.

Pentagon následně vyzval irácké i kurdské síly, aby zabránily další eskalaci a neohrožovaly společný boj proti IS. Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon pak na twitteru napsal, že Spojené státy situaci kolem Kirkúku pozorně sledují a vyzval obě strany konfliktu, aby se vyvarovaly eskalace bojů.

Bezprostřední postup na Kirkúk zahájily vládní jednotky v neděli kolem půlnoci. Město i okolí bohaté na ropu měli pod kontrolou pešmergové, kteří oblast kontrolují od roku 2014, kdy irácká armáda uprchla před ofenzivou IS v severním a západním Iráku.

Bagdád ale pešmergy vyzval, aby vrátili správu nad městem i celou provincií centrální vládě. Kurdové v září uspořádali referendum o své nezávislosti, kterou podpořilo až 90 procent hlasujících. Plebiscit se konal nejenom v kurdských autonomních provinciích, ale i v oblastech obývaných Kurdy a dosud formálně patřících pod iráckou správu, což je i případ Kirkúku.

Iráčtí Kurdové v neděli odmítli zrušit výsledek referenda a znovu Bagdádu nabídli řešit spor dialogem. Irácká vláda vydala prohlášení, podle něhož Kurdové povolali do Kirkúku bojovníky Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Západ označuje za teroristickou organizaci. Bagdád označil tento krok za „vyhlášení války“. Kurdské vedení ale tvrzení vlády odmítlo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Írán zabavil Kurdistánu 600 cisteren s palivem kvůli referendu o nezávislosti

Nezávislost iráckých Kurdů chce až 90 % hlasujících

Související články