Je účast na Hradě slušnost, nebo servilita? Výrok piráta Bartoše vyvolal reakci
Zeman uděluje vyznamenání
- čtk,
Sobotního ceremoniálu na Pražském hradě, při kterém bude prezident Miloš Zeman udílet státní vyznamenání, se i letos odmítla zúčastnit řada politiků i významných osobností. Patří mezi ně například dosluhující ministři současné vlády, nově zvolení poslanci i rektoři vysokých škol. Podle Zemanova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka přitom bude na Pražském hradě o téměř 200 hostů více než loni. Na Hrad však dorazí například šéf Pirátů Ivan Bartoš, který účast na ceremoniálu považuje za slušnost.
Již několikátý rok se udílení vyznamenání nezúčastní většina rektorů českých vysokých škol. Důvodem je spor, který má Zeman s rektorem brněnské Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem. Ten totiž Zemanovi v září roku 2013 neumožnil vystoupit před studenty své univerzity, protože se blížily volby, ve kterých kandidovala i SPOZ (Strana práv občanů – Zemanovci), kterou Zeman zakládal a v té době navíc nesla jeho jméno. Zeman od té doby Beka pravidelně na říjnový ceremoniál nezve. Spor měl navíc i s rektorem Jihočeské univerzity Liborem Grubhofferem. Ten se totiž zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem. Grubhofer už ale rektorem není.
Za nepozvané rektory se tehdy postavili i další vrcholní představitelé českých univerzit a na vyznamenání od roku 2015 nechodili. Rektor ústecké Univerzity J.E. Purkyně (UJEP) Martin Balej uvedl, že postoj rektorů k ceremoniálu je již několik let společný a neúčastní se ani letos. „V roce 2015 jsem se solidárně připojil k podpoře kolegů rektorů z Brna a Českých Budějovic. Od té doby dávám jednoznačně najevo, že nesouhlasím s kroky pana prezidenta ve věci nezvání některých rektorů na oslavy státního svátku, ale také ve věci nejmenování profesorů,“ řekl Balej.
Pozvánku na ceremoniál odmítl mimo jiné dosluhující ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který jako důvody své absence vyjmenoval kauzy Peroutka, Brady a Krym. Pozvání odmítli i další členové jeho strany, například europoslanec Pavel Svoboda či ministr kultury Daniel Herman, který je vzdáleným synovcem Jiřího Bradyho. Ten měl údajně loni dostat od Zemana vyznamenání, ale prezident ho měl nakonec vyškrtnout, protože se HerVanguard Vigilandman setkal s Dalajlámou.
I loni jsem pozváni musel odmitnout, nemam z toho žádnou radost, ale svoji účastí nechci podporovat politiku a chování současného prezidenta
— Marian Jurečka (@MJureka) 27. října 2017
Na Pražský hrad nedorazí ani někteří politici TOP 09. Pozvání odmítl například nejmladší poslanec v historii Dominik Feri, další nově zvolený poslanec Vlastimil Válek či senátor Tomáš Czernin.
Za pozvání děkuji, ale nepřijdu. Snad příští rok #28rijen pic.twitter.com/GVDKlHlKNn
— Vlastimil Válek (@vlvalek) October 27, 2017
Nepřijde ani dosluhující předseda strany Miroslav Kalousek. Nezúčastní se ani europoslanec a novopečený člen strany Jiří Pospíšil. „Prezident bohužel nezměnil své postoje ani přístup k reprezentaci státu a já nechci asistovat u případného vyznamenávání lidí, jakými je například bývalý komunistický ministr Toman, kterému v předchozích letech tento prezident také udělil státní vyznamenání,“ napsal Pospíšil na svém účtu na Facebooku.
Ceremoniálu se naopak plánuje zúčastnit předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Ten státní svátek je signifikantní pro Českou republiku, i to vyznamenání má jakýsi význam. To, jestli souhlasím s tím, komu bude uděleno, podle mne není relevantní. Myslím si, že je to slušnost se tam jít podívat, alespoň já to tak chápu. Ale dokážu pochopit i jiné politiky nebo jiné osoby, které odmítají do toho sálu jít,“ řekl Bartoš.
Jeho vyjádření se ovšem nelíbilo europoslanci za TOP 09 Jaromíru Štětinovi. „Vážený pane Bartoši, na Hrad už nechodím dlouho, byť jsem dostával pozvání jak od pana Klause, tak od pana Zemana. Půjdete li na Hrad, nebude to výrazem slušnosti, ale servility k tomu, kdo prezidentskou standardu znesvětil,“ napsal na svém facebookovém účtu Štětina.
Vyznamenaní budou Nohavica, Sáblíková či vídeňský starosta
Zeman v sobotu večer na Pražském hradě vyznamená více osobností, než tomu bylo v minulých letech. Ocenění by měli získat například písničkář Jarek Nohavica, rychlobruslařka Martina Sáblíková či automobilový závodník Karel Loprais. Vyznamenání by měli získat také bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a starosta Vídně Michael Häupl. Vláda Zemanovi navrhla také vyznamenání hasiče Jana Odermatta, který podlehl zraněním při požáru lakovny ve Zvoli u Prahy.
Vyznamenání naopak odmítl převzít Adam Pavlík, jehož maminku, zpěvačku Věru Špinarovou, chtěl Zeman posmrtně vyznamenat. „Kdyby byla máma naživu, sama by odmítla jít. Obzvláště od pana prezidenta Zemana by státní vyznamenání určitě nepřevzala,“ řekl Pavlík ČT24.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dále potvrdil, že letos bylo do Vladislavského sálu pozváno více hostů než v minulosti. Hrad očekává kolem 800 hostů. Ovčáček poznamenal, že bylo pozváno více lidí z kulturního, sportovního a podnikatelského života, ocenění také dostali možnost s sebou vzít více rodinných příslušníků. Loňského ceremoniálu se zúčastnilo 620 hostů.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.