Firma, za kterou lobboval Mynář v Kyrgyzstánu, loni darovala 200 tisíc SPO

Dar pro Zemanovce

Firma, za kterou lobboval Mynář v Kyrgyzstánu, loni darovala 200 tisíc SPONOVÉ
Vratislav Mynář Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
  • voš
  • tk
Sdílet:

Společnost Liglass Trading CZ, kterou doporučoval kancléř Vratislav Mynář Kyrgyzstánu, darovala loni Straně práv občanů 200 tisíc korun. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Stranu dříve vedl nynější prezident Miloš Zeman, který je dodnes čestným předsedou. Mynář stranu také vedl a to v letech 2010 a 2013, kdy se ještě strana jmenovala Strana práv občanů – Zemanovci.

Dar přišel ve stejný rok, kdy se za firmu v Kyrgyzstánu přimlouval Zeman i Mynář. Současný předseda strany, senátor Jan Veleba, o daru údajně neměl tušení. „Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit,“ uvedl Veleba pro Aktuálně.cz. V podobném duchu se k daru vyjádřil i místopředseda strany a Zemanův poradce Martin Nejedlý: „V roce 2016? Nemohu to posoudit. Určitě ten dar s doporučením pana kancléře nesouvisí. Rozhodně s tím nic nesouvisí.“

Informace o daru 200 tisíc korun jsou k nalezení ve výroční zprávě strany. Samotná firma Liglass přitom sídlí v chátrajícím objektu v severočeské obci Líšný. Společnost navíc v posledních letech vykazovala ztrátu a minimální obrat, přesto však získala zakázku na stavbu vodních elektráren, jejíž hodnotu Aktuálně.cz vyčíslilo na 12 miliard korun.

Podle informací českého tisku ale společnost Liglass není v Česku v oboru známá a její dosavadní obrat dosahoval jen stovek tisíc korun. Zeman již dříve novinářům řekl, že v zahraničí lobboval za desítky firem a to na doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.

Kyrgyzstán nakonec smlouvu se společností Liglass Trading v září vypověděl. Firma přesto cítí, že neoprávněně a podle svého generálního ředitele Michala Smelíka je připravena obrátit se na mezinárodní arbitráž.

Strana práv občanů vznikla v roce 2009 a krátce ji vedl sám Miloš Zeman. Po neúspěšných volbách v roce 2010 na funkci rezignoval, ale v roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. Strana, která nesla v názvu Zemanovo jméno, chtěla využít jeho popularity v posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Získala však jen 1,5 procenta hlasů. V parlamentu je tudíž zastoupena jen dvěma senátory.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kyrgyzstán vypoví smlouvu s českou firmou, za níž loboval Zeman i Mynář

Mynář prý nechal Liglass prověřit ministerstvem, to však o ničem neví

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články