1 Dar pro Zemanovce

Firma, za kterou lobboval Mynář v Kyrgyzstánu, loni darovala 200 tisíc SPO

, , NOVÉ

Témata: , , , ,

Společnost Liglass Trading CZ, kterou doporučoval kancléř Vratislav Mynář Kyrgyzstánu, darovala loni Straně práv občanů 200 tisíc korun. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Stranu dříve vedl nynější prezident Miloš Zeman, který je dodnes čestným předsedou. Mynář stranu také vedl a to v letech 2010 a 2013, kdy se ještě strana jmenovala Strana práv občanů – Zemanovci.

Dar přišel ve stejný rok, kdy se za firmu v Kyrgyzstánu přimlouval Zeman i Mynář. Současný předseda strany, senátor Jan Veleba, o daru údajně neměl tušení. „Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit,“ uvedl Veleba pro Aktuálně.cz. V podobném duchu se k daru vyjádřil i místopředseda strany a Zemanův poradce Martin Nejedlý: „V roce 2016? Nemohu to posoudit. Určitě ten dar s doporučením pana kancléře nesouvisí. Rozhodně s tím nic nesouvisí.“

Informace o daru 200 tisíc korun jsou k nalezení ve výroční zprávě strany. Samotná firma Liglass přitom sídlí v chátrajícím objektu v severočeské obci Líšný. Společnost navíc v posledních letech vykazovala ztrátu a minimální obrat, přesto však získala zakázku na stavbu vodních elektráren, jejíž hodnotu Aktuálně.cz vyčíslilo na 12 miliard korun.

Podle informací českého tisku ale společnost Liglass není v Česku v oboru známá a její dosavadní obrat dosahoval jen stovek tisíc korun. Zeman již dříve novinářům řekl, že v zahraničí lobboval za desítky firem a to na doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.

Kyrgyzstán nakonec smlouvu se společností Liglass Trading v září vypověděl. Firma přesto cítí, že neoprávněně a podle svého generálního ředitele Michala Smelíka je připravena obrátit se na mezinárodní arbitráž.

Strana práv občanů vznikla v roce 2009 a krátce ji vedl sám Miloš Zeman. Po neúspěšných volbách v roce 2010 na funkci rezignoval, ale v roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. Strana, která nesla v názvu Zemanovo jméno, chtěla využít jeho popularity v posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Získala však jen 1,5 procenta hlasů. V parlamentu je tudíž zastoupena jen dvěma senátory.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kyrgyzstán vypoví smlouvu s českou firmou, za níž loboval Zeman i Mynář

Mynář prý nechal Liglass prověřit ministerstvem, to však o ničem neví

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.