„Jdu do toho, vyprovokoval mě Zeman útokem na ústavu,” říká Topolánek ke kandidatuře

„Jdu do toho, vyprovokoval mě Zeman útokem na ústavu,” říká Topolánek ke kandidatuřeAKTUALIZOVÁNO
Mirek Topolánek Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Kandidát na prezidenta

Michaela Cápová

Bývalý předseda za ODS Mirek Topolánek oficiálně potvrdil svou kandidaturu na prezidenta. Jako jeden z důvodů uvedl, že ho k tomu donutilo chování současného prezidenta Miloše Zemana, který rozděluje společnost. Sám se považuje za ideálního kandidáta, jelikož má s politikou zkušenosti. „Nedělám dvakrát stejné chyby. Jestli někdo má výhodu, jsem to já,“ řekl.

„Nejsem patologicky závislý na moci. Nepotřebuju si nic dokazovat, dokázal jsem toho dost. Jdu do toho, protože mě to baví, umím to a vím, že na to mám. Přestože vím, co mě čeká,“ zdůvodnil bývalý premiér Topolánek svou kandidaturu na prezidenta. Na tiskové konferenci představil svůj tým, který má zatím tři členy, a aby předešel případným „kolizím“, zrekapituloval svůj život. Topolánek uvedl, že se pro kandidaturu definitivně rozhodl minulé úterý, když Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše sestavením vlády.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Topolánek si tiskovou konferenci v pražském hotelu Adria sám moderoval. „Také jste před týdnem nevěděli, že tu budeme. Nezní to asi docela upřímně, že se mi po vás stýskalo,“ pozdravil na úvod novináře s tím, že mezi médii nebude dělat rozdíly. Topolánek ale zdůraznil, že novináři musí být se svými prosbami o rozhovory a informace trpěliví. „My jsme opravdu začali zhruba tak ve čtvrtek, v pátek,“ prohlásil.

Topolánek dodal, že „poslední pomyslnou kapkou pro kandidaturu pro něj byla tisková konference Miloše Zemana a Andreje Babiše v Lánech. „Byla to smutná reality show české politické scény roku 2017,“ řekl. Zdůraznil, že jeho kandidatura je daná nelhostejností k české politice. „Nenosím si s sebou staré jizvy a nenávist, dokázal jsem se přenést přes spoustu věcí, přes které by se ostatní nepřenesli. Nikdo nemůže říct, že bych ho podrazil, že bych nedodržel smlouvu, slib, že bych udělal něco nekorektního. Nabízím vnitřní integritu a respekt k pravidlům,“ prohlásil.

Za svojí největší přednost označil sílu sjednocovat. „Země je rozdělená na nesmiřitelné tábory, zvyšuje se pnutí ve společnosti, narůstá agresivita. Jsem schopen sjednocovat. Mojí největší výhodou je to, že jsem tím vším už prošel. Nikdy nedělám dvakrát stejnou chybu. Jsem ze sportu schopen hrát fair play,“ řekl a s nadsázkou dodal, že kandiduje i proto, aby si Miloš Zeman odpočinul.

Krátce se také vyjádřil k přátelství s lobbistou Markem Dalíkem, který v pondělí nastoupil k výkonu trestu do vězení. „S Markem Dalíkem jsem prožili dobré a zlé. Byl to můj nejlepší kamarád. Mám svůj soukromý názor na rozhodnutí soudu, musím ho respektovat. Milost prezidenta nebo abolice jsou na místě pro osoby, které jsou nemocné. To naštěstí není případ Marka Dalíka,“ uvedl Topolánek s tím, že chtěl předejít jakýmkoliv dotazům na toto téma.

10 tisíc korun na účtu

Topolánek předem poděkoval všem potenciálním sponzorům, kteří mají zájem finančně se podílet na jeho kampani. „Zatím mám na transparentním účtu jen 100 tisíc korun, které jsem tam poslal asi před hodinou já,“ řekl a podotkl, že limit 40 milionů korun na prezidentskou kampaň rozhodně nevyužije. Zdůraznil také, že jeho manželka se kampani nechce moc věnovat. „To jistě pochopíte. Možná ale nějaký rozhovor dá,“ uvedl.

Mezi Topolánkovy spolupracovníky zatím patří kromě tiskové tajemnice Dany Makrlíkové ještě Gabriela Kloudová, bývalá ředitelka jeho kabinetu, Dalibor Veřmiřovský a Edvard Kožušník.

Topolánek také poděkoval senátorům, kteří mu podepsali kandidaturu. „Chtěl jsem širokou podporu proto, abych deklaroval, že jsem nestranický kandidát a ti lidé svým podpisem vyjádřili podporu silnému, demokratickému a politickému kandidátovi,” dodal.

Topolánka podpořil třeba Kalousek

Podporu vyjádřila svému bývalému předsedovi i ODS. Strana do voleb nepostaví svého kandidáta, ale jejím cílem je, aby nebyl opět zvolený Zeman. Topolánka současné vedení ODS pokládá za kandidáta, který by byl schopen čelit nebezpečí paktu mezi Zemanem a předsedou vítězného hnutí ANO Andrejem Babišem.

Pozitivně hodnotil rozhodnutí Topolánka ke kandidatuře i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, třebaže uvedl, že ho TOP 09 jako strana nepodpoří. „Už předtím, než vstoupil do hry, jsme o tom diskutovali. Došli jsme k tomu, že ke stranické shodě nedojde, a to z několika důvodů,“ uvedl pro server Echo24. Topolánek byl ale podle Kalouska nejen dobrý premiér, ale i respektovaný předseda Rady EU. „Takže z hlediska politických zkušeností a mezinárodně politického rozhledu má kvalifikaci, kterou další kandidáti nemají,“ řekl Aktuálně.cz Kalousek, který v Topolánkově vládě zasedal jako ministr financí v letech 2007 až 2009.

Jasno mají naopak Starostové a nezávislí (STAN), kteří dlouhodobě podporují kandidaturu Jiřího Drahoše. Podle poslance Jana Farského Topolánkova kandidatura nahraje Zemanovi. „Já bych to osobně nepodepsal, protože si myslím, že je to dost nesmyslné tříštění sil, které podle mě v prvním kole voleb bude znamenat ztrátu hlasů těch, kteří kandidují od středu doprava,“ řekl deníku Echo24 Farský.

Jen od víkendu, kdy Topolánek oznámil svůj úmysl kandidovat, se zařadil mezi favority na prezidenta podle sázkových kanceláří. Na pomyslném prvním místě sice pořád zůstává Miloš Zeman (kurz 1,6:1 – 1,7:1) a na druhém Jiří Drahoš (2,7:1 – 3:1), ovšem bývalý premiér za ODS, už je třetí (5:1 – 6,5:1).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

ODS Topolánka pochválila, ale strana nemá oficiálního kandidáta na prezidenta

„Rafinované“ oznámení „ne-Marťana,“ řekl exprezident Klaus o kandidatuře Topolánka