Soul objednal z USA zbraně za miliardy. Prodá jim Trump i jaderné ponorky?

Napětí na Korejském poloostrově

Soul objednal z USA zbraně za miliardy. Prodá jim Trump i jaderné ponorky?NOVÉ
Ponorka třídy Virginia. Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

jk

Zařadí se Jižní Korea mezi státy, jejichž námořnictva mají ve výzbroji ponorky na jaderný pohon? Během jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho jihokorejským protějškem Mun Če-inem se mimo jiné probíraly typy zbraní a vybavení, které by Američané svým spojencům mohli v budoucnu prodat. Na seznamu se tak vedle průzkumných systémů nachází i ponorky na jaderný pohon. Informace přinesl list The Korea Times.

Oba státníci souhlasili s tím, že Jižní Korea nakoupí špičkové zbraně, které mají zlepšit obranyschopnost amerického spojence. „Je to nezbytné ke zlepšení obranných schopností našeho státu, a společných obranných schopností obou národů,“ prohlásil na tiskové konferenci jihokorejský prezident.

„Jižní Korea si objedná vybavení za miliardy dolarů, což, upřímně řečeno, je pro ně důležité, a pro nás to znamená pracovní místa, znamená to snížení obchodního deficitu s Jižní Koreou,“ řekl na konferenci Donald Trump.

Podle úředníků z okolí jihokorejského prezidenta není ze schůzky jasné jaké typy zbraní a v jakých počtech si Korejci koupí, v plánech Soulu se však hovoří i o jaderných ponorkách. Pokud by Trump ponorky Jihokorejcům prodal, bylo by to podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra vůbec poprvé, kdy je budou mít k dispozici jiní než američtí vojáci.

Také není zcela jasné, zda si Korejci zbraně skutečně koupí, nebo je s podporou Američanů vyvinou. Prezidenti obou zemí se však již dohodli na tom, že Jižní Korea bude moci zvýšit hmotnost hlavic ve svých balistických raketách Hyunmoo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Tématem setkání obou politiků byla také Severní Korea, která v poslední době provádí řadu raketových testů. Na začátku září provedli Severokorejci také další jaderný test. „Opět apelujeme na Severní Koreu, aby zastavila své jaderné a raketové provokace a zahájila jednání o denuklerizaci,“ sdělil jihokorejský prezident. Podle Trumpa je Severní Korea celosvětová hrozba, která vyžaduje celosvětovou akci.

Pokud by Jihokorejci ponorky nakonec koupili, není jasné, o jaký typ by se mělo jednat. Americké námořnictvo má ve výzbroji 18 ponorek třídy Ohio, které byly původně postaveny jako nosiče mezikontinentálních střel Trident, čtyři z nich však byly přestaveny na nosiče střel s plochou dráhou letu Tomahawk, kterých mohou nést až 154.

Kromě třídy Ohio mají Američané ve výzbroji i tři třídy jaderných útočných ponorek. První z nich je třída Los Angeles, která se vyráběla ve třech verzích mezi lety 1972-1996, v současnosti jich je ve službě 36 z celkově 62 postavených. Druhý typ představuje třída Seawolf, která se stavěla mezi lety 1989-2005. Po konci studené války však americké námořnictvo seškrtalo původní plán, který počítal s  29 ponorkami na pouhé tři kusy, neboť po rozpadu sovětského námořnictva nepotřebovalo US Navy tak výkonné ponorky.

Poslední typ představuje třída Virginia, která se vyrábí od roku 2000. Američané mají v plánu vyrobit 48 těchto ponorek, v současnosti mají ve službě 14 ponorek této třídy a další se staví. Jihokorejci mají v současnosti ve výzbroji šestnáct diesel-elektrických ponorek, které vychází z německých typů 209 a 214. 

Čtěte také: „Tvrdé varování pro USA“. Severní Korea potvrdila odpálení balistické střely

KLDR tvrdí, že odpálila vodíkovou bombu. Japonsko test potvrdilo