2 Šikana a protekcionismus EU?

,Západ káže vodu, pije víno‘. Jeho řidiči porušují předpisy víc než ti východní

NOVÉ

Témata: , , ,

Situace v evropské autodopravě je napjatá. Západní státy Evropské unie zavádí nová opatření, která mají zabránit levné pracovní síle z východu. Desetitisíci pokutují firmy, které nedodržují minimální mzdu, nebo řidiče, kteří porušují zákaz, aby přespávali ve svých autech na parkovištích. Země východní Evropy to ale označují za šikanu a protekcionismus. Jak navíc vyplývá ze závěrů akce českého ministerstva dopravy, nařízení nejvíce porušují právě řidiči kamionů ze Západu.

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí provedlo na konci září mimořádnou preventivní akci, která se zaměřila právě na kontrolu vysílání pracovníků v silniční dopravě. Na hraničních přechodech Rozvadov a Hatě zkontrolovali 58 řidičů, nejvíce z Německa a Polska. Nepokutovali je, pouze je informovali o nových povinnostech vyplývajících z novely zákona o zaměstnanosti a dali jim informační letáky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Závěry kontrol však byly překvapivé: zaměstnavatelé-autodopravci z tzv. starých členských států EU totiž nové povinnosti plní hůře než ti z nových členských zemí. „Žádný z řidičů, ať už z Německa, Rakouska, Itálie či dalších zemí, navíc o povinnostech při vysílání neměl ani základní informace. Podivovali se, kolik dokumentů navíc by s sebou museli vozit (a zajistit překlad),“ uvedlo k preventivní akci ministerstvo dopravy.

Novelizovaný zákon o zaměstnanosti zavedl povinnost zaměstnavatele sídlícího v jiném členském státu EU, který vyslal svého zaměstnance do České republiky, uchovávat v místě pracoviště kopie pracovní smlouvy v jazyce státu, do kterého je řidič vyslán.

To všichni řidiči z nových členských států EU naopak měli pracovní smlouvy v pořádku a přeložené do několika evropských jazyků. „To naznačuje, že na území západních sousedů se kontrolují výhradně východní řidiči, a pravidla pro vysílání tak západní státy zneužívají pouze pro ochranu vlastního trhu, nikoliv k ochraně práv zaměstnanců, jimiž nové povinnosti hájí při jednáních,“ dodává ministerstvo.

Přístup západních států se nelíbí také europoslankyni Martině Dlabajové (ALDE/ ANO), která se evropským směrnicím cíleným na autodopravu věnuje. „Západní státy kážou vodu, pijí víno. Výsledek kontrolní akce mne jen utvrzuje v tom, že pravidla pro vysílání využívají s primárním cílem ochránit si svůj vlastní trh před levnou konkurencí z Východu. Vše tak činí pod zástěrkou sociální spravedlnosti a ochrany práv zaměstnanců, kteří ale v realitě figurují až na druhé koleji. Evropa je dnes rozdělená, a to obzvláště v otázce vyslaných pracovníků,“ uvedla europoslankyně pro Echo24.

,Munice‘ pro další vyjednávání

Závěry kontrol chce proto Česko využít „jako munici“ ve vyjednávání o podobě tzv. Balíčku mobility na půdě EU. Balíček stanovuje nová pravidla v autodopravě – řidičům třeba zakazuje, aby po šesti dnech na cestě přespávali v kabině. Místo toho by si měli zaplatit motel. Autodopravcům také nařizuje, že řidičům musí vyplácet minimální mzdu toho daného státu, kterým zrovna projíždí, nebo u sebe musí mít pracovní smlouvu v jazyce daného státu.

„V této chvíli jakýkoliv protiargument na naší straně má velkou váhu a pokud se nám podaří prokázat, že stávající pravidla plníme, určitě jsou to pro nás plusové body. Jako velmi strategické vnímám také to, že se jednalo pouze o prevenci ze strany českých orgánů, nikoliv zběsilé ukládání pokut. Rozhodně se tedy nejedná o nějaké “oplácení stejnou mincí”, ale naopak o vstřícný a konstruktivní postup českých ministerstev, který vnímám velmi pozitivně,“ dodala k tomu Dlabajová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Divoká evropská parkoviště. Kamioňáci se bojí migrantů i zlodějů

Šikana řidičů z východu. Za spaní v kamionu dostali v Belgii pokuty až 50 000

Spěte si v motelu, ne v autě. Evropská unie si zasedla na řidiče kamionů

70 tisíc za nízkou mzdu. Německo pokutovalo prvního českého řidiče

Z nového čísla Past low cost země. Proč prodáváme do světa své věci stále levněji

Echo týdne: Čína, Polsko a pošta ● Kauza: Hypotéka, u které pořád rostou splátky ● Komentář: Měsíc, kdy do Česka přišla krize ● Rozhovor: Klademe silnější národní akcent ● Recenze: Měsíc, kdy do Česka přišla krize

Kdo řídí Gretu Lidé tvořící zázemí malé aktivistky
Pěvec z vůle bohů, zejména Múz Řekni mi, co si myslíš o Karlu Gottovi, a já ti řeknu, kdo jsi

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.