2 Podepsal Ringo Čech Antichartu?

Pero jsem držel, ale Antichartu jsem nepodepsal, tvrdí Ringo Čech

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Hudebník a lídr Strany práv občanů (SPO) František Ringo Čech v rozhovoru pro DVTV popřel, že podepsal Antichartu. Jeho podpis však na seznamu čs. umělců, kteří odsoudili Chartu 77, figuruje. Své tvrzení nezměnil ani poté, co mu moderátorka Daniela Drtinová ukázala archivní fotografii, na níž stojí před archem vedle Karla Gotta a v ruce drží pero. Ze sálu se prý vytratil společně s Jiřím Schelingerem. DVTV však později předložila záběr, na němž Jiří Schelinger Antichartu podepisuje.

V předvolebním rozhovoru, který se točil kolem programu SPO, položila Daniela Drtinová Ringo Čechovi přímou otázku, zda podepsal Antichartu. „Nepodepsal”, odpověděl rozhodně. „My jsme se Schelingerem, jak říkají mladí lidé, vzali dráhu,” uvedl František Ringo Čech s tím, že z pražské Reduty odešel.

Antichartu prý podle Františka Ringo Čecha podepsal někdo jiný, o čemž ho měla informovat sekretářka tehdejšího ředitele Pragokoncertu Františka Hrabala. Poté mu však Daniela Drtinová ukázala fotografii, která dokládá spíše opak. Ringo Čech tam stojí před podpisovým archem vedle Karla Gotta a v ruce drží pero. „V ruce pero mám, ale nepodepsal jsem,” zareagoval po chvíli. „Vím, že to zní divně, ale nepodepsal jsem,” trval na svém Ringo Čech i nadále.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

František Ringo Čech pak ještě jednou zopakoval, že podpis na archu byl falešný: „Škoda, že nemáte ty archy, tam byste viděla, že tam není můj podpis, ani Schelingerův.” Upozornil také na to, že byl komunisty perzekvován. „Já jsem byl za komunistů ve vězení jestli to nevíte, já jsem dostal tři roky za urážení ministrů a předsedy vlády, za podrývání státu socialistické soustavy, já byl v báni, v Ruzyni,” uvedl Ringo Čech. (V roce 1963 byl obviněn z přípravy ozbrojeného převratu a odsouzen na 3 roky vězení, několik měsíců strávil ve vyšetřovací vazbě, díky amnestii prezidenta Novotného byl poté propuštěn.). „Nikdo nebyl větší antikomunista než rockoví hudebníci,” dodal také na svou obranu.

DVTV ve čtvrtek zveřejnila další záběr z Reduty, který zachycuje Jiřího Schelingera, jak dokument podepisuje. Tato okolnost znevěrohodňuje tvrzení Ringo Čecha. 

K rozhovoru se na Facebooku vyjádřil také hudební publicista Pavel Klusák. „V archivu ČT jsem viděl záběry z té chvíle, o které je tu řeč: zpěváci a hudebníci nad archy Anticharty, úsměvy, neformální atmosféra, povídají si, vnímají kamery Československé televize, podepisují. F. R. Čech ani další, o nichž je tu řeč, na těch záběrech rozhodně nevypadají, že by byli na odchodu.”

Čtěte také:

Po volbách se mohou vrátit bývalí poslanci. Mezi nimi Ringo Čech či Volfová

Pikantní pražský souboj. Proti sobě Stropničtí, Ringo, ozbrojená Černochová i kníže

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.