Kostka tuku jako politikum. V obchodě se dav přetahoval o levnější máslo

máslo nad zlato

Kostka tuku jako politikum. V obchodě se dav přetahoval o levnější másloAKTUALIZOVÁNO
Rvačka o máslo. Kontrola zdražení másla je jen populismus před volbami, tvrdí řetězce Foto:

FOTO: Reprofoto Facebook

Domov

Z másla se stala cenná komodita. Dokonce natolik, že jsou lidé ochotní se o kostku tohoto tuku téměř porvat, když je v jednom obchodě o něco levnější než v jiném.

Zlevněné máslo nalákalo v pátek do supermarketu Albert davy. Obchod nabízel čtvrtkilovou kostku másla za 46,90 Kč. Jeden ze zákazníků natočil na mobil „máslové šílenství“ v supermarketu v Uherském Hradišti a později publikoval na svém Facebooku.

Cenu másla se rozhodli „řešit“ i politici. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) musí vláda přesně vědět, jak a proč zvýšení cen nastalo, aby mohla na problém adekvátně reagovat. Rovněž spotřebitelé si prý zaslouží vědět, kde končí zisky ze zdražení másla. „Podobná cenová šetření bych doporučil i okolním zemím. Nechápu, proč obchodní řetězce na informaci o kontrole reagují tak negativně. Pokud mají ve věci ceny másla čisté svědomí, ať vyloží karty na stůl a nebrání se zveřejnění svých marží,“ uvedl premiér.

Obchodníci však mají jiný názor. Podle nich je požadavek premiéra na kontrolu producentů a obchodníků kvůli zdražení másla nestandardní. „Jde o populistický krok v předvolebním období, vláda by do této oblasti zasahovat neměla,“ sdělil Svaz obchodu a cestovního ruchu. Vysoká cena másla není způsobena vysokými maržemi obchodníků, tvrdí svaz.

„Provedení požadovaného šetření určitě nezajistí snížení ceny másla, které je dáno cenovým výkyvem dané komodity, na kterou působí celosvětový vývoj. Pokud bychom chtěli hledat nějakého viníka, tak je to právě dotační politika EU,“ uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková.

Sobotka také požádal ministra zemědělství, aby předložil 11. října na jednání vlády zprávu o aktuálním vývoji a celkové situaci na domácím trhu s mléčnými výrobky, zejména pokud jde o máslo.

Vysoká cena másla je podle mluvčí svazu způsobena nedostatkem mléčného tuku a zvýšenou poptávkou po másle. Současný „mediální humbuk“ podle ní ke zvýšení této poptávky přispívá velkou měrou.

Drahé máslo se stalo v poslední době jedním z politických předvolebních témat. „Domníváme se, že postoj premiéra je poměrně nestandardní, protože cena másla stoupá po celé Evropě a jedná se o určitý populistický krok v předvolebním období,“ dodala Vlčková.

„Urychleně řešit problém s nedostatkovou komoditou, navíc za nezvyklou cenu, na nejvyšší úrovni a s pomocí kontrolních orgánů, je něco jako výkřik do tmy. Mnohem smysluplnější by bylo dlouhodobě řešit podnákupní ceny v řetězcích, které zcela deformují zákazníkovo vnímání reálné ceny potravin,“ uvedl předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka.

Ministerstvo financí vyzvalo ve středu Specializovaný finanční úřad, aby zkontroloval zvýšení ceny u tuzemských producentů másla i u hlavních obchodníků. Učinilo tak na základě požadavku premiéra Sobotky. Cílem kontroly bude posoudit oprávněnost zdražení másla kvůli růstu nákladů, zjistit změny v objemech dodávek z Česka a z dovozu a také případné odlišnosti cen podle původu másla.

Pokud by na základě šetření vzniklo podezření, že některý subjekt zneužil výhodnějšího hospodářského postavení a nastavil nepřiměřeně vysokou cenu, bude u něj provedena cenová kontrola. Podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana to bude znamenat vyšší administrativní nároky na producenty, přesto s kontrolou souhlasí. Podle obchodníků cena másla může ještě růst do konce roku a pak by se mohla pozvolna snižovat.

Ceny másla jsou rekordně vysoké v celé Evropské unii. Potravináři mluví o vysokých maržích obchodníků, ti vinu svalují na vysoké nákupní ceny smetany. Češi začali v posledních týdnech více kupovat margaríny z rostlinných tuků nahrazujících máslo. Spotřeba másla klesla za posledních 12 měsíců o 16 procent, prodej margarínů se o devět procent zvýšil. Ukazují to data společnosti Nielsen.

Spotřeba másla v ČR podle údajů ČSÚ ale dlouhodobě stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo téměř o osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu másla.

Čtěte také: Kdo zdražil máslo? Ministerstvo financí nařídilo kontroly

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.