Drahoš převzal za svou vědeckou práci čestný doktorát od japonské univerzity

Drahoš převzal za svou vědeckou práci čestný doktorát od japonské univerzityNOVÉ
Domov

Ocenění od univerzity v Kóbe

Michaela Cápová

Jiří Drahoš převzal od Univerzity v Kóbe čestný doktorát za dlouhodobý přínos česko-japonským vztahům ve vědě. Jedná se o druhý takový doktorát, který kandidát na prezidenta a bývalý předseda Akademie věd za svou vědeckou činnost dostal. Drahoš přitom vyloučil, že bylo předání doktorátu načasováno na období prezidentské kampaně.

Drahoš převzal doktorát během slavnostní akce v Tančícím domě za účasti představitelů japonské univerzity v Kóbe. Zdůraznil, že si doktorátu velmi váží. S odkazem na módu udělování čestných doktorátů politikům upozornil, že toto ocenění reflektuje jeho dlouhodobou skutečnou vědeckou práci a ne pouze nějakou formální spolupráci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Je to můj druhý čestný doktorát. Ten první mám od Technické univerzity z Bratislavy. Vážím si toho, že oba mé čestné doktoráty jsou za něco, že to není formální akt. Já jsem si musel oba ty doktoráty odpracovat a jsem velmi rád, že to kolegové z Japonska ocenili,“ uvedl Drahoš, který se na společných projektech s odborníky z Kóbe podílel od roku 1992 a během té doby patnáctkrát navštívil Japonsko.

Spekulace, že by bylo předání čestného doktorátu naplánované na předvolební prezidentskou kampaň, Drahoš odmítl. „Jsem přesvědčený, že můj doktorát s kandidaturou nesouvisí,“ řekl. To s nadsázkou potvrdili i zástupci japonské strany. Podle nich se v Japonsku ani neví, že se v Česku blíží prezidentské volby. Předání doktorátu navíc naplánovali tak, aby z Prahy mohli pokračovat na konferenci do Bruselu, které se účastní každoročně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zeman zahájil podnikatelské fórum v Jekatěrinburgu a dostal doktorát