1 majetkové přiznání

„Majetkový striptýz.“ Kvůli novému zákonu možná skončí stovky radních

NOVÉ

Témata: ,

Sdružení místních samospráv (SMS) chce novelou zákona o střetu zájmů omezit veřejný přístup k majetkovým přiznáním představitelů obcí. Podle něj hrozí, že bez této změny ubude zájemců o funkce starostů a radních, a to zejména v menších obcích. Oznámil to europoslanec Stanislav Polčák (STAN) jako předseda sdružení zastupujícího 1200 obcí a měst.

Místopředsedy sdružení Jan Sedláček uvedl, že hnutí registruje již stovky případů odchodů členů obecních zastupitelstev. „Zejména místostarostů a radních, kteří pobírají symbolické odměny a jsou nuceni zveřejnit kompletní příjmy i majetky,“ řekl místopředseda.

Sdružení podle Polčáka chce také s pomocí senátorů napadnout zákon o střetu zájmů u Ústavního soudu. Norma podle sdružení nutí starosty, místostarosty či radní zveřejnit i údaje o společném jmění manželů, což Polčák označil za „zásah do chráněných zájmů jiných osob“.

Většina ze 600 starostů, které sdružení oslovilo, považuje za své ohrožení to, že by údaje o svých majetkových poměrech mělo dávat k volnému nahlédnutí na internet. Polovina jich kvůli tomu už znovu kandidovat nechce, řekl místopředseda sdružení Jan Sedláček.

Sdružení proto chce, aby o přístup k těmto údajům musel zájemce požádat správce registru přiznání, uvedla poslankyně STAN a členka předsednictva sdružení Věra Kovářová. Zájemce by podle novely musel žádost zdůvodnit a aby příslušný komunální politik by o tom byl informován, dodala.

Opatření má podle Polčáka zamezit mimo jiné tomu, aby si lidé anonymně zjišťovali informace o majetkových poměrech svých sousedů. Polčák to označil za „majetkový striptýz“ komunálních politiků, v tom vidí i bezpečnostní riziko – nabídku pro zloděje.

Poslední verze zákona o střetu zájmů byla přijata počátkem roku, kvůli úpravě pravidel pro podnikající členy vlády získala označení „lex Babiš“. Norma také stanoví, že majetková přiznání musejí starostové, místostarostové a radní podat do konce listopadu. V červnu příštího roku mají podat přiznání o svých příjmech.

Čtěte také: Radním vadí povinnost zveřejňovat majetek. Před sousedy stejně nic neskryjeme

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.