„Majetkový striptýz.“ Kvůli novému zákonu možná skončí stovky radních

majetkové přiznání

„Majetkový striptýz.“ Kvůli novému zákonu možná skončí stovky radníchNOVÉ 1
Domov

Sdružení místních samospráv (SMS) chce novelou zákona o střetu zájmů omezit veřejný přístup k majetkovým přiznáním představitelů obcí. Podle něj hrozí, že bez této změny ubude zájemců o funkce starostů a radních, a to zejména v menších obcích. Oznámil to europoslanec Stanislav Polčák (STAN) jako předseda sdružení zastupujícího 1200 obcí a měst.

Místopředsedy sdružení Jan Sedláček uvedl, že hnutí registruje již stovky případů odchodů členů obecních zastupitelstev. „Zejména místostarostů a radních, kteří pobírají symbolické odměny a jsou nuceni zveřejnit kompletní příjmy i majetky,“ řekl místopředseda.

Sdružení podle Polčáka chce také s pomocí senátorů napadnout zákon o střetu zájmů u Ústavního soudu. Norma podle sdružení nutí starosty, místostarosty či radní zveřejnit i údaje o společném jmění manželů, což Polčák označil za „zásah do chráněných zájmů jiných osob“.

Většina ze 600 starostů, které sdružení oslovilo, považuje za své ohrožení to, že by údaje o svých majetkových poměrech mělo dávat k volnému nahlédnutí na internet. Polovina jich kvůli tomu už znovu kandidovat nechce, řekl místopředseda sdružení Jan Sedláček.

Sdružení proto chce, aby o přístup k těmto údajům musel zájemce požádat správce registru přiznání, uvedla poslankyně STAN a členka předsednictva sdružení Věra Kovářová. Zájemce by podle novely musel žádost zdůvodnit a aby příslušný komunální politik by o tom byl informován, dodala.

Opatření má podle Polčáka zamezit mimo jiné tomu, aby si lidé anonymně zjišťovali informace o majetkových poměrech svých sousedů. Polčák to označil za „majetkový striptýz“ komunálních politiků, v tom vidí i bezpečnostní riziko – nabídku pro zloděje.

Poslední verze zákona o střetu zájmů byla přijata počátkem roku, kvůli úpravě pravidel pro podnikající členy vlády získala označení „lex Babiš“. Norma také stanoví, že majetková přiznání musejí starostové, místostarostové a radní podat do konce listopadu. V červnu příštího roku mají podat přiznání o svých příjmech.

Čtěte také: Radním vadí povinnost zveřejňovat majetek. Před sousedy stejně nic neskryjeme

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.