Ruce pryč od Polska, varuje Brusel a Berlín Klausův institut

Kauza ústavního soudu

Ruce pryč od Polska, varuje Brusel a Berlín Klausův institutNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Institut Václava Klause vyzývá Brusel a Berlín, aby se nepokoušely zasahovat do dění v Polsku, kde proti sobě v politickém boji stojí vládní strana Právo a spravedlnost a ústavní soud. „Ruce pryč od Polska!“ píše institut ve stanovisku k dalšímu vývoji kolem kauzy.

Nová polská konzervativní vláda se podle autora prohlášení Ladislava Jakla snaží napravit jednání té předchozí socialistické, která podle něj zastávala „lokajský“ vztah k představitelům Bruselu i Berlínu. Zároveň se podle Jakla musí potýkat i s neustálými zásahy Evropské komise, která v červenci vydala doporučení Varšavě, v jehož závěru mohou teoreticky členské země EU na základě návrhu komise rozhodnout o tom, že Polsko zbaví hlasovacích práv v ministerských radách EU. Což je jednání, které bývalý prezident Václav Klaus a jeho institut ostře kritizuje.

Předchozí polská proevropská vláda podle Institutu Václava Klause stále hází klacky pod nohy té stávající. „Předchozí vláda na poslední chvíli v očekávání své drtivé prohry protiprávně přeobsadila ústavní soud ještě před koncem mandátu dosavadních soudců,“ připomíná institut v prohlášení ve vztahu k předvolebním událostem z roku 2015.

„Evropská komise a probruselští politici zesilují tlak a výhrůžky. Patrně se nepodívali na mapu a myslí si, že proti nim stojí nějaký slabý okrajový státeček a ne nová evropská mocnost a její vláda opřená o jasné a silné zadání velké většiny Poláků. Poláci se nedají. A tím dávají naději i nám, abychom se i my učili vzkazovat do Bruselu své NE. Už proto jsme povinni se dnes ozvat a nahlas říci: ruce pryč od Polska!“ vyzývá ve stanovisku Institut Václava Klause.

Evropská komise své zásahy do politického dění v Polsku vysvětluje tím, že ústavní soud v zemi nemůže plně zajišťovat funkční ústavní kontrolu. „To ovlivňuje jeho integritu, stabilitu a správné fungování, které je jednou ze základních pojistek vlády práva v Polsku,“ upozornil eurokomisař Frans Timmermans. Komise má podle něj zájem na pokračování „konstruktivního dialogu“ s Varšavou a doufá v rychlé vyřešení věci.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm. Tuto prosincovou novelu ovšem sami soudci v březnu odmítli jako protiústavní.

Ústavní soud stále vzdoruje

Polský ústavní soud změny v pravidlech svého fungování, které opakovaně schválila vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) tento čtvrtek opět odmítl. Podle levicových kritiků se vláda, disponující většinou v obou komorách polského parlamentu, snaží ochromit nejvyšší justiční orgán v zemi. Podle pravice se naopak pravicová vláda snaží napravit chyby vlády předešlé.

Čtěte více: Sporu o ústavní soud v Polsku trvá. ÚS odmítl změny

Klaus: Turky bych do EU přijal, pokud by ji to rozbilo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články