Gazdík: Zájem ANO nás těší. Chce ale centralizovat a působí rozvrat
Plány STAN před volbami
Na víkendovém sněmu hnutí Starostové a nezávislí bylo živo. Se slovy chvály přispěchalo hned několik politiků, kteří by si rádi pojistili širokou síť starostů po celé zemi pro případné povolební vyjednávání. Zastavil se i šéf ANO Andrej Babiš, který toho prý má se Starosty hodně společného. Podle staronového předsedy hnutí Petra Gazdíka jde ale ANO zcela opačným směrem než Starostové: snaží se vše centralizovat a kontrolovat a ve městech působí destruktivně. Zájem politických konkurentů si Gazdík vysvětluje tím, že postrádají dobrou personální základnu v regionech.
Cítíte se po víkendovém sjezdu jako bohatá nevěsta, jak to komentovala mnohá média?
Určitě ne. Ale cítíme se jako lidé, kteří dělají dobře svou práci, umí ji a jejich občané jsou s tou prací spokojeni. To je samozřejmě vidět i navenek. Většina našich členů či registrovaných příznivců jsou starosty. Mnohdy opakovaně, mají zkušenosti. Zájem ostatních stran tkví podle mě v tom, že politické strany napříč spektrem nemají příliš dobrou personální základnu na té nejnižší úrovni. To je naopak naše silná stránka. A ukazuje se také, že dělat politiku, která je neagresivní, slušná a pragmatická, má smysl.
Ptám se proto, že vás pozvaní politici vesměs chválili. Šlo už o lákání směrem ke krajským volbám a případné povolební spolupráci? Například podle šéfa ANO Andreje Babiše máte hodně společného a dokonce vám ve volbách drží palce…
My si toho samozřejmě vážíme, že si Andrej Babiš všímá a váží práce našich starostů. Většinou je totiž ta starostenská práce spíš o vlastním dobrém pocitu. Takže pochvala od jakéhokoliv ministra potěší.
Může být hnutí ANO za půl roku vaším povolebním partnerem? A jde vůbec o přirozeného partnera, když se podíváte na to, jaké boje spolu svádíte na parlamentní úrovni?
Hnutí ANO je celkem nevyzpytatelné. Momentálně bych řekl, že jde přesně opačnou cestou, než jdeme my. Naší ideologií je subsidiarita a snaha přibližovat rozhodování občanům. ANO nasadilo úplně jiný směr. Snaží se všechno centralizovat a kontrolovat, na všechno dělat registry, úřady, přijímat nové úředníky, vytvářet Velkého bratra. Takže v tom se vůbec neshodneme. Další věcí, kde se zásadně nepotkáváme, je rozvrat, který ANO působí v mnoha městech, kde je ve vládě. A já bych si nepřál, aby kraje byly rozvrácené proto, že tam voliči zvolili na tvář Andreje Babiše někoho, o kom nic neví. A pak jsme sledovali, jak se to celé rozpadá. Takové jsou zkušenosti z celé řady měst.
Jen je třeba myslet na to, že ti lidé budou zvoleni ne pro své osobní kvality a kompetenci, jak to Andrej Babiš chválí u Starostů, ale na tvář Andreje Babiše, na jeho peníze a marketing.
Takže se spoluprací s babišovci vůbec nepočítáte?
To nelze takto říct. Rozhodovat se bude po volbách a naším primárním cílem je zrušit komunistické koalice v krajích. Ty považujeme za vůbec nejhorší variantu vládnutí. Například ve Zlíně se sešla za ANO parta lidí, s níž jsme v koalici a funguje to pozitivně. Jen je třeba myslet na to, že ti lidé budou zvoleni ne pro své osobní kvality a kompetenci, jak to Andrej Babiš chválí u Starostů, ale na tvář Andreje Babiše, na jeho peníze a marketing.
Jak vnímáte spolupráci s partnerskou TOP 09 pod vedením Miroslava Kalouska? V čem je to jiné než za Karla Schwarzenberga? Hodnotíte vaše spojenectví také jako ‚rozvedený pár‘?
Určitě ne. Myslím, že spolu fungujeme v podstatě bezproblémově. To, kdo je předseda jakékoliv strany, s níž spolupracujeme, nehraje žádnou roli ve vztazích těch stran. Ty jsou řízeny smlouvou, kterou jsme uzavřeli. Bez ohledu na to, zda je ve vedení partnerské strany Franta, Karel, Mirek nebo Jarda.
Do krajských voleb máte poměrně vysoké cíle. Děláte si v regionech nějaké průzkumy k vnitrostranickým účelům? Víte vůbec, jak si půl roku před volbami reálně stojíte?
My si neděláme průzkumy preferencí. Já jim nevěřím, jsou velmi vrtkavé. To, na co se zaměřujeme a co nás zajímá, je, kdo je vlastně volič Starostů a nezávislých. Jaká je situace ve společnosti, co od nás naši voliči očekávají, jaká témata by ocenili v jednotlivých krajích. Vyrážíme proto po krajích a diskutujeme se starosty, zastupiteli, ale i občany o tom, co by preferovali. To je zvláštní druh kampaně, která sice není vidět, ale nám to dává obrovskou zpětnou vazbu. A vlastně i zajímavé poznatky o té podpoře.
Doufáme, že o výsledku voleb nebude rozhodovat to, kolik peněz má kdo na kampaň nebo která média kdo vlastní. To by byla nedobrá zpráva o stavu české demokracie v jednadvacátém století.
Vy jdete vlastně do úplně nového modelu. Dosud jste poskytovali především silné regionální zázemí a TOP 09 zase vážnost a jméno celostátní strany. Teď bude v předvolebních koalicích ona druhá role na vás. Nemáte obavy?
Nemáme, zvládneme obě ty role. Jsme v současné době zastoupeni v Poslanecké sněmovně i v Senátu, jsme v europarlamentu, máme desítky krajských zastupitelů, máme nejvíce starostů a zastupitelů ze všech politických stran v České republice. To nám umožní být jakousi konfederační stranou, která může sdružovat nejen starosty, ale i významné regionální osobnosti a hnutí. Musíme to dokázat.
V kampani se chcete hodně zaměřit na úspory ve státní správě, plánujete audity v krajích, snižování počtu úředníků nebo zavedení jejich trestní odpovědnosti za způsobené škody. Jaká budou další témata, na nichž chcete předvolební kampaň postavit?
My jsme typickou středovou až středo-pravou stranou a z toho vychází i náš program. Chceme co nejmenší stát, co nejmenší byrokracii a myslíme si, že se toho dosáhne tím, když se bude rozhodovat blíže občanovi. Čím méně přerozdělování, tím lépe. Například v sociální oblasti všemocný stát s plošnými řešeními naprosto selhává. Na krajské úrovni je pro nás zcela zásadní také lepší práce s krizovými plány. Doufáme, že o výsledku voleb nebude rozhodovat to, kolik peněz má kdo na kampaň nebo která média kdo vlastní. To by byla nedobrá zpráva o stavu české demokracie v jednadvacátém století.