Exrektor Hampl: Nabízeli mi primátora, ale chci do Senátu

Potvrzení kandidatury

Exrektor Hampl: Nabízeli mi primátora, ale chci do SenátuROZHOVOR 1
Domov
Sdílet:

Velké šance dostat se na podzim do Senátu má bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl. Jak potvrdil v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, stojí za ním v hlavním městě široká koalice stran. Hampl dokonce dostal nabídku kandidovat coby lídr společné komunální kandidátky, tu ale odmítl. Jako velký problém vnímá především hrozbu oslabení pravicových stran.

Už jste se rozhodl, zda na podzim půjdete do senátních voleb? Velmi o vás stojí koalice TOP 09, Starostů, lidovců a Strany zelených...

Ano, budu se jako nezávislý kandidát ucházet o senátní křeslo v obvodě 27, to je Praha 1, Praha 7 a části Prahy 2 a 6. K podpoře mé kandidatury se rozhodla vedení a také většina místních organizací KDU-ČSL, Strany zelených a TOP09 a Starostů.

Nejednal jste o podpoře i s ODS?

Ne, zatím ne. Jejich postoj k mé kandidatuře neznám.

I tak jde o spojení stran s poměrně velkým voličským potenciálem. Zvláště v tradičně pravicové Praze. Byla pro vás takto široká podpora důležitá?

Vzhledem k systému senátních voleb považuji za zásadní, aby se v nich pokud možno neutkalo příliš mnoho v zásadě podobných kandidátů. Jen tak se vzájemně „nevystřílí“ v prvním kole a nedají šanci velmi odlišným adeptům. Takže ano, za ochotu k široké podpoře mé osoby různými politickými subjekty jsem velmi vděčný. Navíc se tím zdůrazňuje i aspekt, který je pro mě docela významný, že totiž nejsem kandidátem jedné z politických stran, nýbrž nezávislým kandidátem, kterého jsou různé strany ochotny podpořit.

Nezkoušela vám tato širší koalice nabídnou i místo ve vedení komunální kandidátky? A nelákala vás samotného možnost kandidovat na primátora?

Mě samotného to nenapadlo, ale v jednáních to zaznělo. Já jsem ale po poměrně důkladném rozmyšlení tuto nabídku nepřijal. Jsou to totiž úplně jiné světy. U Senátu si ještě dovedu představit, že je mi blízký a že se naučím v něm fungovat. Komunální politika na pražské úrovni je svět, který neumím a nemyslím si, že bych ho dělal dobře.

Jak složité bylo vaše rozhodování?

Sám sebe jsem tím trochu překvapil, ale vlastně to ani moc těžké nebylo. Považoval jsem za přirozené nabídnout k možnému veřejnému užitku zkušenosti, které jsem ve veřejném působení získal za osm let vedení Univerzity Karlovy. Senát podle mě docela dobře umožňuje to, co považuji v politice za velmi důležité - vnášet do ní osobní odpovědnost, kultivovanost a transparentnost.

Neobával jste se přechodu od respektovaného akademika do role politika, kteří u veřejnosti nemají zrovna kladnou pověst?

Přemýšlel jsem o tom, samozřejmě. Ale když se politika nechá jen lidem, kteří z tohoto nebudou mít obavu, tak ji budeme mít špatnou. Budu se snažit dělat politiku tak, abych sám sobě nedělal ostudu.

Potřebuje Praha silného liberálně-konzervativního kandidáta, který by dokázal uspět proti levicové ČSSD a stále sílícímu hnutí ANO?

Na tuto otázku budou jedinou opravdu relevantní odpověď mít na podzim voliči. Já sám považuji současné oslabení pravicových a středopravicových politických stran v České republice za problém, který z krátkodobého hlediska nemusí být kritický, ale měl-li by se dále prohlubovat, bylo by to vážné.

Proč?

Protože si myslím, že dlouhodobě demokracie tak, jak ji známe, funguje na tom, že se ty různé důrazy – pravý a levý – v politickém životě střídají a vyvažují. A kdyby se kyvadlo mělo dlouhodobě vychýlit na jednu stranu, tak by to vedlo k neblahým koncům.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit